ДСЗИ: Нема ништо спорно во работата на „Клиниката Жан Митрев“

Во клиничката болница „Жан Митрев се работело се под конец онака како што било пропишано според дозволата за работа за вршење на здравствената дејност издадена од Министерството за здравство.

Ова било утврдено од страна на вонредниот инспекциски надзор од страна на инспекторатот.

Денеска од клиниката испратија кратко соопштение до медиумите.

„Инспекторатот соопшти дека вчера извршил вонреден инспекциски надзор во ПЗУ Клиничка болница „Жан Митрев“ во врска со исполнувањето на законската обврска на здравствената установа за вршење на здравствената дејност согласно дозволата за работа издадена од Министерство за здравство бр.22-665/3 од 01.03.2019г“.

Но, медиумите не добија одговор ниту од инспекторатот ниту од Министерството за здравство што имало се во решението кое било издадено во март оваа година.

Дали тогаш се дозволило Жан Митрев да оперира бебиња, иако на прес конференцијата во влада кога се прогласи соработката помеѓу државата и приватната болница беше посечено дека Владимир Чадиковски ќе оперира бидејќи е единствен лиценциран детски кардиохирург.

Она што медиумите како соопштение го добија денеска од министерството за здравсто е за подобрувањето на условите на неколку болници во Македонија и за завршувањето на првата фаза во градската хирушка болница Св. Наум Охридски.

Информации и коментари за овој скандал нема. За овој случај како институција се огласи само антикорупциската комисија која по сопствена иницијатива отворила случај за договорот помеѓу ФЗОМ, здравство и болницата „Жан Митрев“.

И по овој прес немаше реакција ниту од министерството за здравство ниту од фондот.

Денеска во кратко соопшение повторно се огласија од приватната клиника „Жан Митрев“ кои ја поздравуваат иницијативата на комисијата за испитување на случајот со детската кардиохирургија и ветуваат отворена соработка за обезбедување на сите потребни информации и документи.

Григор Димитров негативен на корона!

Бугарскиот тенисер Григор Димитров поради кој беше откажано финалето на Адриа турот во Задар го победи корона вирусот.

Димитров на последниот дена на турнирот во Задар, 21 јуни објави дека е позитивен на ковид -19, поради што веднаш беше откажано финалето Ѓоковиќ – Рубљов. Веднаш потоа позитивен тест на корона имаа Новак Ѓоковиќ, Борна Чориќ, Горан Иванишевиќ и двајца тренери.

Прв пат по турнирот во Задар кој предизвика лавина од коментари меѓу светските тенисер се огласи бугарскиот тенисер Григор Димитров.

-Токму сега добив извонредни вести од докторот од Монако, кој потврди дека сум негативен на Ковид-19. Ви благодарам на сите за поддршката во изминатите недели за време на мојот карантин.Се радувам што брзо ќе му се вратам на тренингот и што ќе бидам подготвен за американската турнеја на тврда подлога, напишал Димитров на Инстаграм.

Втор ден од изборниот процес, право на глас денеска имаат болните и изнемоштените

На вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори, своето право на глас ќе можат да го остварат затворениците, лицата во домашен притвор, внатрешно раселените лица, како и болните и немоќните лица. 

Правото на глас денеска ќе можат да го остварат 8.855 болни и немоќни лица, чии што пријави биле прифатени од вкупно 9.491 пријави што пристигнале до ДИК. во текот на денешниот ден ќе гласаат и 1.657 затвореници во 13 казнено-поправни установи низ земјава, како и 357 стари лица сместени во 17 старски домови.

Државната изборна комисија го отфрла шпекулациите дека имало броење на гласовите од вчера

Пациентите кои оздравеле од ковид- 19, со недели, па и месеци, потоа имаат последици

Истражувањето го спроведоа лекарите од клиниката „Џемели” во Рим, Анџело Карфи и Роберто Бернабеи, кои прегледаа 150 пациенти заразени со коронавирус.

Пациентите кои оздравеле од ковид- 19, со недели, па и месеци, потоа продолжуваат да имаат последици во форма на хроничен замор, отежнато дишење, болка во мускулите, некои сакаат да спијат по цел ден, а за некои е голем напор да се качат само еден кат, пишува „Јуроп Тудеј”.

Истражувањето го спроведоа лекарите од клиниката „Џемели” во Рим, Анџело Карфи и Роберто Бернабеи, кои прегледаа 150 пациенти заразени со коронавирус.

Од анкетираните, 87 отсто потврдиле дека имаат барем еден од пост-ковид симптомите, претежно преголем замор, проблеми со дишењето, некои имале психолошки проблеми, а голем број на пациенти по закрепнувањето покажале знаци на посттрауматско нарушување.

Речиси сите испитаници имале проблеми со апетитот и намалување на телесната маса.

притисни ентер