Огромен метеор удри во Јупитер (ВИДЕО)

Деновиве Јупитер може да се види на северната полутопка , па многумина астрономи во детали ја разгледуваат оваа голема планета.

Но , еден астрофотограф успеа да сними нешто што се случува еднаш во неколку милениуми – експлозија во горните слоеви на Јупитер. Во средата , на 7. август Итан Чепел од Тексас снимни удар на метеор во далечниот Јупитер.

,,Ноќеска го снимав Јупитер. Ова многу потсетува на блесок при удар.” напиша Американецот на Твитер. Ударите на метеори со висок сјај не се толку ретка појава на Јупитер.

Чести се и на Земјата , но нашата планета е далеку помалку привлечна , поради гравитацијата отколку оваа џиновска планета.

Според научна студија од 1998 година , веројатноста дека некој објект ќе удри во Јупитер е меѓу 2 000 и 8000 пати поголема отколку удар во Земјата. Но , тоа не значи дека такво нешто нема да се забележи , иако да се сними моментот на експлозијата е неверојатна реткост.

 „Тоа е брз настан, сè трае неколку секунди“, рече астрономот Џонти Хорнер од Универзитетот во Јужен Квинсленд во Австралија.

„Можеби не забележувате дека гледате низ телескопот. Многу пати ваквите настани минуваат незабележано, а половина од нив се случуваат на другата страна на планетата“, додаде тој.

Можно е овој удар да остави еден вид лузна на Јупитер што подоцна може да се анализира со други инструменти, на пример со помош на вселенското летало Џуно.

Според првичните извештаи, метеорот е  премногу мал за  да се создаде подолготрајна лузна, но никогаш не се знае. Очигледно, метеорот бил доволно голем за да се сними овој настан од Земјата.

дневен хороскоп за 12. декември 2019 година

Дневен хороскоп за четврток , 12. декември 2019 година. 

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Ќе бидете изразито сентиментални и ранливи. Постои голема веројатност дека другата страна ќе ве повреди.

Кариера

Се што ќе работите денеска од вас ќе бара поголем праг на толеранција кон другите и повисок степен ан соработка.

Здравје и совет

Верувајте им на другите.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Во своите љубовни очекувања денеска ќе бидете поскромни и поради тоа постабилни и посреќни. Тоа е зрелост.

Кариера

Не сте веќе сигурни колку се очекува од вас , па ќе ја дозирарте работата или ќе ги проверувате работните задачи .

Здравје и совет

Одморете си ги нозете.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Денеска е ден кога во љубовта ќе ги измешате скромноста и високите идеали. Резултатот ќе биде збунетост од  другата страна.

Кариера

На работното место се појавуваат идеи , кои на прв поглед се необични. Работете енергично , а разгледувајте ги полека.

Здравје и совет

Мали главоболки.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Веројатно ќе добиете покана за излегување , каде ви е загарантирана добра забава, пријатно друштво и убави односи.

Кариера

Веројатно ќе постигнете добар договор околу спонзорирање на еден проект за кој се сомневавте.

Здравје и совет

Преспијте пред одлуката.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Пред вас е убав ден за дружење , било дас е решите за прошетка во двојка , можеби само на кафе со пријателите.

Кариера

Во соработката со млади лица и натаму има нејаснотии кои треба да се решат , но прво причекајте да стигнат сите информации.

Здравје и совет

Не се замарајте со ситни работи.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Не сакате да бидете здодевни , но вашата љубопитност ќе ве стави во ситуација на иследник . Пазете да бидете индискретни.

Кариера

Денеска малку ќе ги проанализирате резултатите од својата работа. Условите навистина се ветувачки.

Здравје и совет

Нервози и грижи.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Во друштво на пријателите ќе се смирите и ќе престанете да се нервирате поради што лесно сте можеле да направите грешка .

Кариера

Вашите претпоставени денеска ќе покажат смисла за креативност , но ќе бидат необјективни во одлуките.

Здравје и совет

Осмислете ги прашањата пред да ги поставите.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Сега се е јасно и без притисок можете да уживате со саканата личност Оние кои се сами добро се забавуваат.

Кариера

Додека се одморате во мирот на својот дом , во главата си замислувате како работите на друга позиција.

Здравје и совет

Поработете на флексибилноста на телото.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Ќе се обидете да споите опуштено излегување со рутина. Би можеле да се најдете на ново место со стари познаници или навики.

Кариера

Не се двоумете околу вложување енергија во работата . Секој труд кога – тогаш ќе се исплати.

Здравје и совет

Не може ништо да се прескокне.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Можно е решение на некој семеен проблем , кој долго време ве измачувал. Веројатно ќе најдете заеднички јазик.

Кариера

Освен што сте професионални , ќе покажете и дека сте одличен психолог , со што ќе си обезбедите дополнителни бодови на работата.

Здравје и совет

Добро влијание на алтернативните методи.

Вага 24.9.-23.10.

Љубов

Ако се чувствувате осамено , побарајте друштво од пријателите. Тие ќе бидат вистински мелем за вас.

Кариера

За оние во педагошките професии ги очекува напорна работа , а другите ќе поминат вообичаен работен ден.

Здравје и совет

Соработувајте со другите.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Јасна е вашата добра волја и оптимизам , но кога околностите и не ви одат од рака , ви останува да бидете малку потрпеливи.

Кариера

Добивате можност да ја покажете умешноста во делот на креативноста , уметноста или декорирањето.

Здравје и совет

Поченете да спортувате.

Сопственик на продавница му спасува живот на бебе , додека мајката гледа пушки (ВИДЕО)

Сопственик на продавница во Јута му спаси живот на бебе кое за малку ќе паднеше од шалтер додека мајката гледаше - пушка.

Бебето скоро се лизна од пултот, но сопственикот Бил Рил реагира брзо и го грабна пред да падне. „Јас сум само обична личност што имав можност да направам нешто правилно и го сторив тоа“, изјави тој скромно за американските медиуми откако снимката стана вирална и ја видоа милиони корисници на социјалните мрежи.

„Имавме среќа. Мораме да се грижиме повеќе за децата.“, заклучи тој, додавајќи дека последиците за бебето можеле да бидат фатални.

Пред бракот со Хари , Меган работела во народна кујна (ФОТО)

Пред да се омажи за принцот Хари, Меган Маркл била полупознатата актерка и поголемиот дел од времето го поминувала во Канада на снимањето на серијата „Костуми“.

Во тоа време, Меган била волонтер во повеќе организации, а една од нив, народната кујна  „ St. Felix Center “, се пофали со фотографијата со војвотката која се фотографирала со нив пред неколку години.

Меган Маркл и нејзиниот сопруг принцот Хари ја наведоа кујната меѓу 12-те организации за која што ќе се грижат во наредниот период, а тимот на народната кујна и се заблагодари на кралската двојка.

„Меган Маркл беше активен и трудољубив волонтер во Центарот за бездомници„ Свети Феликс “за времето поминато во Канада, снимајќи ја серијата „Костуми “, се вели во соопштението на центарот.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

We feel very grateful and honoured to have been highlighted by the Duke and Duchess of Sussex, Prince Harry and Duchess Meghan Markle, as one of 12 charities doing important work worldwide. 🙏🏻 This photo has Meghan volunteering in our kitchen! ❤ . The couple said: “With the festive holiday season upon us, it’s also a reminder to reflect on those in need – those who may feel lonely, hungry, homeless, or may be experiencing the holidays for the first time without loved ones. It’s an important time of year to help those around you who may be less fortunate, or who would appreciate even the smallest act of kindness. Continuing our monthly tradition of highlighting accounts that do good, and inspired by the “Twelve Days of Christmas” - we have selected twelve organisations caring for those in need - especially at this time of year.” . Meghan Markle was an active supporter and volunteer of St. Felix Centre during her time living in the city while working on Suits. She volunteered on a regular basis in our kitchen as part of our Community Meals Program. The Duchess also donated food from the set of Suits, and on one Thanksgiving she brought in all the food, turkeys and the fixings for over 100 people. . Through our Twitter account we responded to the announcement: “Thank you! Many people here have fond memories of Duchess Meghan volunteering with us – though we remember her just as 'the lovely Meghan'. We're happy to see she continues supporting vulnerable people now as a member of the Royal Family. We'd love for her to visit us again one day.” . Thousands of people have responded to the call to visit our social media platforms, many of them urging people to make a donation to our Lighting the Way Christmas campaign. . Many vulnerable people in our Toronto need your support! If you are planning your holiday giving, please consider making a donation to our Lighting the Way campaign - link in our bio. Your support can make all the difference! . #Toronto #stfelixcentre #homeless #charity #harryandmeghan #sussexroyal #meghanmarkle #volunteer #lovetoronto #blogto #curiocitytoronto #hypetoronto #libertyvillage #queenwest #toreats #tdot #6ixgrams #torontolife #igerstoronto

A post shared by St. Felix Centre (@st.felixcentre) on

притисни ентер