Инцидент во Белград , се судрија демонстрантите со обезбедувањето на Вучиќ (ВИДЕО)

За време на одржувањето на протестот ,,1од 5 милиони “  во Белград се случи инцидент кога тричлена делегација се обиде да помине низ заштитната ограда околу зградата на Претседателството на Србија , за да остави попис на барањата за праведни избори.

Според радио Слободна Европа , тоа не им било дозволено , па насобраните се обиделе насилно да ја тргнат оградата. Во тој момент дотрчало обезбедување во цивилна облека и дошло до турканица.

По краткиот судир , на претставниците на демонстрантите им било дозволено да помионат низ барикадата и да го остават документот со 42 точки на барањата за праведни избори.

Организаторите на протестот соопштија и дека веднаш по завршувањето на протестот , еден од органзиаторите , Срѓан марковиќ бил физички нападнат пред зградата на Претседателството.

Доколку не бидат исполнети сите 42 барања на демонстрантите во наредниот месец  , опозицијата и официјално ќе објави бојкот на изборите во 2020 година.

Од утре почнува со работа патарината кај Гевгелија

Новата наплатна станица Гевгелија од утре ќе започне со работа.

Како што соопштија вечерва од АМСМ,  патарината ќе започне со работа од 7 часот изутрина.

Според ценовникот на Јавното претпријатие за државни патишта – ЈПДП, цената за возила од Б категорија со две осовини ќе изнесува 100 денари додека при готовинско плаќање во евра таа ќе изнесува 2 евра. 

Ужас во Сараево -15 годишно момче со секира убил тинејџер

Момче на 15 годишна возраст , по кавга и физичка пресметка , со секира убило 17 годишно момче .

Во сараевската населба Сарај Поле околу 19 часот се случи трагедија , кога 15 годишно момче уби 17 годишник.

На убиството му претходела кавга и тепачка , по што едно лице завршило во болница.

Во тек е увидот и истрагата за овој случај што ја потресе БиХ.

Со дефиле како пред 75 години , Париз го одбележа ослободувањето од нацистите (ВИДЕО)

Париз денеска ја одбележа 75. годишнината од ослободувањето од нацистичката окупација во Втората светска војна.

Со дефиле со американски тенкови и други воени возила  од времето на Втората светска војна , со оддавање почит на припадниците на Движењето на отпорот и со дигање на француското знаме на Ајфеловата кула , Париз се сети на денот на ослободувањето .

Пожарникарите го подигнаа знамето на Ајфеловата кула во знак на сеќавање кога француската тробојка ја замени нацистичката.

притисни ентер