Му ветиле споменик, па им се заблагодари со хет-трик (ВИДЕО)

Андре- Пјер Гињак е најдобриот стрелец во историјата на мексиканските Тигрес , па затоа клубот ќе му направи споменик веднаш до стадионот.

Францускиот голгетер и ветеран пред почетокот на антпреварот со Нексак имал постигнати 105 голови со Тигрес , па во таа чест 105 маријачи му свиреа во текот на загревањето.

Музичарите ја пееја и свиреа песната ,,Крал” , а поранешниот фудбалер на Марсеј доби плакета и посебна топка за спомен. Од разгласот беше објавено дека Французот пред влезот на стадионот ќе добие статуа .

Гињак по ваквите подароци и објавата , беше видливо трогнат , па за да ја награди публиката постигна гол со хет – трик. Французот е во Мексико од 2015 и од тогаш со клубот Тигрес освоил четири првенства на земјата.

притисни ентер