Македонската женска кошаркарска репрезентација до 14 години ќе одигра контролен натпревар со Бугарија

Помладите кадетки на Mакедoнската кошаркарска репрезентација, девојчиња родени 2005 година и помлади, попладнево ќе одиграат контролен пријателски натпревари со соодветната кошаркарска репрезентација на Република Бугарија.

Избраничките на селекторот Никола Златев и стручниот тим тренери, Белеѓковски и Георгиева кои од 15 јули се подготвуваат за настапот на "Slovenia Ball 2019" турнирот во Словен Градец, Словенија, ќе одиграат два натпревара со врсничките од Бугарија, по што ќе следуваат финални подготовки за предвидениот турнир во Словенија.

Натпреварот е закажан за 17:30 часот, а ќе се одигра во спортската сала „Бранители 2001" во Крива Паланка, каде Македонската репрезентација ги врши подготовките во изминатите две недели.

Во тимот млади репрезентативки на нашата држава се вклучени кошаркарки од повеќе женски клубови во државата кои ги презентираат потенцијалите на нашата женска кошарка.

Сите љубители на кошарката имаат отворен повик за присуство на натпреварот, влезот е бесплатен, а поддршката на нашите спортисти, велат, секогаш им е добредојдена.

Скандал во Германија: Неонацисти ги навредуваа играчите на Баерн

Втората постава на Баерн беше навредувана на 3. натпревар на Бундеслигата во гости кај тимот на Кемницер ФЦ.

Натпреварот заврши изедначено 2:2 , a домашните навивачи во текот на целиот натпревар со расистички повици ги навредуваа играчите на Баерн , каде има и црномурни играчи.

Во еден момент навивачите му се нафрлија и на директорот на нивниот тим , Томас Собоцик , нарекувајќи го ,,еврејска свиња”.

Фудбалскиот клуб веднаш по натреварот излезе со осуда и жестока реакција за ваквото однесување, а на играчите им забрани да пријдат до трибините и да им се заблагодарат на навивачите за поддршката .

Турците организираа неверојатен дочек за поранешниот напаѓач на Ливерпул (ВИДЕО)

Даниел Стариџ потпиша тригодишен договор со турски Трабзонспор , откако му истече договорот со Ливерпул.

Тој потпиша тригодишен договор со Трабзонспор, а шесткратниот шампион на Турција заврши на четвртото место на шампионатот минатата сезона. Неговите обожаватели беа воодушевени и подготвија огромен дочек и забава на аеродромот.

Стариџ постигна 67 голови за „црвените“ на 160 натпревари, а  ја започна својата кариера во Манчестер Сити пред да пристигне во Челзи во 2009 година,така што минал неколку одлични британски тимови во неговата кариера.

Тежок пад и драматична завршница на британското МотоГП (ВИДЕО)

Шпанаскиот мотоциклист Алекс Ринс од екипата на Сузуки е победник на дртаматичниот натпревар во МотоГП класата за големата награда на Британија на патеката Силверстоун.

Ринс во последните метри успеа да го помине светскиот првак Марко Маркез од тимот на Хонда и му ја однесе победата. На самиот почеток на трката Италијанецот Андреа Довизиосо , кој налета на паднатиот Француз Фабио Квартара.

Следниот натпревар ќе се одржи на 15 . септермври во Мисано , каде мотоциклистите ќе се натпреваруваат за големата награда на Сан Марино.

И покрај денешниот пораз, маркез е се поблиску до шестата титула на светски првак , со 250 поени , дури 78 повеќе од второпласираниот Довизиосо.

притисни ентер