По четири години во бегство , уапсен американски милионер , кој си ја уби сопругата (ВИДЕО)

Калифорнискиот милионер Питер Чедвик (54) е уапсен откако помнина повеќе од четири години во бегство , по увбиството на сопругата за што го обвини мајсторот.

Чедвик е обвинет за убиство на сопругата Кви Чо Чедвик во 2012 година. Тој ја убил сопругата по расправија за развод и за финансиски проблеми.  

Чедвик бил обвинет за убиството , но бил пуштен да се брани од слобода со кауција од милион долари. Но , во јануари 2015 не се појави на подготвителното рочиште во судот и од тогаш е во бегство.

Откако ја задавил сопругата на 10 октомври 2012, Чедвик го фрлил нејзиното тело во контејнер во округот Сан Диего , а потоа се јавил во полицијата и рекол дека најверојатно ја киднапирал и убил мајстор.

Полицијата нашла во куќата крв и знаци на борба , како и други докази според кои милионертот го извршил убиството.  Иако ги предал своите пасоши , бидејќи бил и британски државјанин , на Чедвик му се губи трагата.

Фото: Сите зборуваат за облините на Бијонсе

Бијонсе покрена соработка на својот модел бренд  „Иви Парк“ со познат германски спортски бренд, а за колекцијата веќе со денови се зборува. Како и за облините на пеачката.

Според многумина таа е најдобар модел за кампањата.

Бејонсе на фотографиите од кампањата за новата соработка во фокус ги става своите славни облини.
 

„Да имам такво дело по цели денови ќе шетав гола“, напишала една обожавателка во коментарите на фотографиите на социјалните мрежи.

Се очекува дека оваа модна колекција ќе се распродаде во рекорден рок.

Најнискиот човек на светот почина на само 27 години

Кхагендра Тхапа Магар, на многумина познат како најнискиот човек на светот, почина на само 27 годишна возраст.

67 центиметри високиот Кхагендра се борел со пневмонија и починал во болница во Непал.

Кхагендра е внесен во Гинисовата книга на рекорди како најнизок човек на светот способен да се движи во 2010.

Тој прв пат се појавил во Гинисовата книга на рекорди како најнискиот машки тинејџер, пред да се здобие со титулата за најнизок човек на светот кога наполнил 18 години.

Таткото на Кхагендра рекол дека кога тој се родил бил толку малечок што го собирало во дланка и било многу тешко да го бањаат затоа што е толку мал.

Креиг Глендеј од Гинисовата книга на рекорди изјавил: „Многи сме тажни откако ги чувме вестите од Непал дека Кхагендра повеќе не е меѓу нас“.

По влегувањето во Гинисовата книга на рекорди, Кхагендра станал туристички амбасадор за Непал, бидејќи се појавувал низ медиумите во целиот свет.

Неговиот брат рекол дека Кхагендра починал во Петок околу 15:00 часот по локално време.

Сега рекордот за најнизок жив човек ќе го преземе Колумбиецот Едвард Хернандез со 70 центиметри.

Производството на Смарт се сели во Кина, дали Европа останува без уште еден автомобилски бренд?

Кинеската автомобилска компанија „Geely“ презела 50% од акциите на брендот Смарт од Даимлер. Заедно ќе произведуваат мали градски автомобили, кои во иднина ќе имаат исклучиво електричен погон.

Смарт автомобилите од 2022 година ќе се произведуваат во Кина, дали така Европа ќе остане без уште еден бренд?

Новите електрични модели ќе пристигаат од 2022 година па натака. Мерцеденс- Бенз ќе води сметка за дизајнот и стилот на идните модели а „Geely“ ќе го води секторот за инженеринг.

„Нема да има разлика во квалитетот, идеме на премиум бренд кој и по стандардот на пластиката и стандардот на електрокомпонентите ќе биде на светско ниво“, вели Ола Калениус од Даимлер.

Главната продажба се очекува во Кина, која инаку е најголемиот пазар за автомобили во светот.

„Имаме амбиции за производство од  100.000 до 350.000 мали градски автомобили. Годишно ќе биде голем профитот и за Мерцедес и за „Geely“, тврди Ли Шуфу од таа кинеска компанија“.

До лансирањето на новите модели во 2022 година, сегашните Смарт автомобили ќе продолжат да се произведуваат во погодините на Даимлер во Франција, Словенија, но само во верзии со електричен погон.

притисни ентер