Мечка нападна девојче додека одело во продавница по чоколадо

Девојче од руското село Јодва било нападнато и убиено од мечка среде селото.

Жителите на селото Јодва прво се посомневале дека 14- годишната Соња Чернигова ја напднал волк , но на местото на убиството нашле на траги од мечка. Девојчето во нападот од мечка во селото се здобило со страшни повреди на вратот , лицето и главата. Нејзиното изгризано тело го нашле локалните тинејџери , кои не ја препознале , па дури ни нејзиниот татко Сергеј , кој тргнал да ја бара. Таа тргнала во селската продавница за да си купи сок и чоколада.

„Не сакав да верувам дека е ќерка ми пред моите очи“, рече нејзиниот татко. "Нејзиното лице беше осакатено и невозможно да се препознае. Таа беше облечена како и сите други девојчиња. Само нејзината јакна беше препознатлива. Сè беше јасно кога се јавив на нејзиниот мобилен телефон и ѕвонеше во џебот на јакната".

Селото во последните неколку недели е под опсада од мечки и волци. Мештаните се многу исплашени, пренесува локалниот весник. Се смета дека девојчето го нападнала мечка во потрага по храна во ѓубрето кога девојчето го изненадило околу 21:45 часот, во време кога сè уште имало дневна светлина.

Николај Горбунов, претседател на Здружението на ловци и риболовци во Удорски, изјави: „Најверојатно мечката јадела нешто во ѓубрето. Ова го потврдуваат трагите на мечката на местото на нападот, како и раните на телото на девојчето.

По оваа несреќа, се очекува на ловците да им биде одобрено да убиваат мечки, кои често во зимскиот период доаѓаат во селото , но никогаш не напаѓаат во лето.

Полицаец ја лажел јавноста дека е два пати погоден од снајпер

Властите на Лос Анџелес соопштија дека заменикот шериф , кој тврдел дека два пати е погоден со снајпер , лажел .

Заменикот шериф Ангел Реиноса , кој тврдел дека е погоден , си исекол две дупки во униформата за да изгледаат како да се од куршум , а потоа лажел дека е погоден.Тој учествувал во полициската акција во средата и се јавил за да им каже на колегите дека е погоден.

,,Погоден сум од северната страна на Ланкастер, ме погоди во десното рамо“, рече избезумено Реиноса на радиоврската.

„Кошулата ми е искината на десното рамо. Мислам дека пука со снајпер од прозорецот на станот“, зборувал полицаецот со испаничен глас.

Риноса денеска е ослободен од своите должности и се соочува со кривична пријава.

Бебек заедно со Селма од песната на „Бијело Дугме” го прославија нејзиниот 90. роденден

Пејачот на легендарниот бенд „Бијело Дугме”, Жељко Бебек се дружеше со Селма од популарната песна.

Песната „Селма“ авторот Владо Дијак и го посветил на жена во која бил толку вљубен што од нејзиното патување на факултет направил една од најубавите љубовни песни. Селма Бориќ денеска има 90 години , а Жељко Бебек ја посети за да и го честита роденденот. Тој на социјалните мрежи ја објави и заедничката фотографија.

„Драга моја Селма го прослави својот 90-ти роденден… Среќен роденден од срце“, напиша Бебек на фотографијата каде заедно со Селма позираат заедно и пијат шампањ.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

... moja draga Selma proslavila 90.ti rodjendan ... sretan rodjendan od 💝 #selma #bijelodugme #ononestonase

A post shared by BEBEK (@zeljkobebek) on

Владо и таа се запознале во 1945 година.

"Јас во тоа време имав 16 години. Лежев со девојките на тревата, а Владо лежеше со момчињата наспроти. Тој ја кубеше тревата и ме гледаше цело време. Се чини дека тој беше заинтересиран за мене, а подоцна се запознавме на корзо. Еднаш ме сретна додека тргнував на пат, па го носеше куферот. Отидовме на станицата и тој ми помогна да се качам во возот. Имаше отворен прозорец и тој ми рече: „Селма, не се потпирај на прозорецот“ “, раскажа Селма пред неколку години за хрватските медиуми.

Таа призна дека многу ја сака оваа песна, но дека на почетокот никој не и верувал дека е посветена за неа. Владо никогаш не и признал на Селма дека е заљубен во неа, но подоцна рекол дека страдал четири години.

Галеб спасил Швеѓенец од шестмесечна затворска казна

Швеѓенец се спасил од сигурнио апсење , кога галеб му ја грабнал кесичката со марихуана и одлетал , додека му се приближувала полицијата.

Полицајците патролирале во цивилна облека на Фестивалот на културата во Гетеборг и виделе жена како слободно пуши марихуана. Додека оделе кон неа, забележале маж во нејзино друштво со кесичка марихуана.

Во моментот кога требале да му пријдат на мажот, долетал галеб и му ја грабнал кесичката на мажот . Така полицијата останала без доказ и не го казнила Швеѓанецот.

Инаку , во Шведска казните за ваков вид прекршок се ригорозни и се казнуваат со гоелми парични казни и затвор до шест месеци.

Жената не успеала да се спаси и била уапсена, а полицајците само можеле да го гледаат галебот како исчезнува со доказот за мажот.

притисни ентер