5 најопасни градови во светот

Шверц со дрога и луѓе, војни меѓу банди, наркоманија и проституција, политичка нестабилност и сиромаштија се причините зошто овие градови и области спаѓаат во групата најопасни во светот.

1.Акапулко, Мексико

Во овој мексички град има многу убиства, инаку Акапулко има 810.000 жители.

Во овој град има огромен конфликт помеѓу полицијата и наркокартелите. На туристите во овој град им се препорачува да не ги оставаат своите храна и пијалаци без надзор бидејќи е голема веројатноста некој да ви стави дрога во нив а потоа да ве ограби.

2. Сан Салвадор, Ел Салвадор

Сан Салвадор е најголемиот град во државата Ел Салвадор. Овој град е познат по  тоа што од него потекнува една од најстрашните банди на светот- „MS-13“.

Поради градските банди, бројни граѓани се отселиле од овој град. Инаку само во 2016. година во овој град се случиле 1.483 убиства.

4. Дистрито Централ, Хондурас

Дистрито Централ е подрачје во јужен Хондурас во кое спаѓа и главниот град Тегусигалпа.

Како и многу други подрачја во оваа држава, така и ова има претрпено многу насилство. Во ова подрачје живеат околу 1,2 милиони жители а годишно има над 1000 убиства.

5.Матурин, Венецуела

Вториот град по големина во Венецуела, Матурин, има околу 590.000 жители, а се наоѓа на североисточниот брег од оваа земја.

Во овој венецуелски град, најголем проблем се насилните банди, политичката корупција и низа други работи...

Статистички на секој 100.000 луѓе се убиваат по 84,21.

Полицаец ја лажел јавноста дека е два пати погоден од снајпер

Властите на Лос Анџелес соопштија дека заменикот шериф , кој тврдел дека два пати е погоден со снајпер , лажел .

Заменикот шериф Ангел Реиноса , кој тврдел дека е погоден , си исекол две дупки во униформата за да изгледаат како да се од куршум , а потоа лажел дека е погоден.Тој учествувал во полициската акција во средата и се јавил за да им каже на колегите дека е погоден.

,,Погоден сум од северната страна на Ланкастер, ме погоди во десното рамо“, рече избезумено Реиноса на радиоврската.

„Кошулата ми е искината на десното рамо. Мислам дека пука со снајпер од прозорецот на станот“, зборувал полицаецот со испаничен глас.

Риноса денеска е ослободен од своите должности и се соочува со кривична пријава.

Бебек заедно со Селма од песната на „Бијело Дугме” го прославија нејзиниот 90. роденден

Пејачот на легендарниот бенд „Бијело Дугме”, Жељко Бебек се дружеше со Селма од популарната песна.

Песната „Селма“ авторот Владо Дијак и го посветил на жена во која бил толку вљубен што од нејзиното патување на факултет направил една од најубавите љубовни песни. Селма Бориќ денеска има 90 години , а Жељко Бебек ја посети за да и го честита роденденот. Тој на социјалните мрежи ја објави и заедничката фотографија.

„Драга моја Селма го прослави својот 90-ти роденден… Среќен роденден од срце“, напиша Бебек на фотографијата каде заедно со Селма позираат заедно и пијат шампањ.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

... moja draga Selma proslavila 90.ti rodjendan ... sretan rodjendan od 💝 #selma #bijelodugme #ononestonase

A post shared by BEBEK (@zeljkobebek) on

Владо и таа се запознале во 1945 година.

"Јас во тоа време имав 16 години. Лежев со девојките на тревата, а Владо лежеше со момчињата наспроти. Тој ја кубеше тревата и ме гледаше цело време. Се чини дека тој беше заинтересиран за мене, а подоцна се запознавме на корзо. Еднаш ме сретна додека тргнував на пат, па го носеше куферот. Отидовме на станицата и тој ми помогна да се качам во возот. Имаше отворен прозорец и тој ми рече: „Селма, не се потпирај на прозорецот“ “, раскажа Селма пред неколку години за хрватските медиуми.

Таа призна дека многу ја сака оваа песна, но дека на почетокот никој не и верувал дека е посветена за неа. Владо никогаш не и признал на Селма дека е заљубен во неа, но подоцна рекол дека страдал четири години.

Галеб спасил Швеѓенец од шестмесечна затворска казна

Швеѓенец се спасил од сигурнио апсење , кога галеб му ја грабнал кесичката со марихуана и одлетал , додека му се приближувала полицијата.

Полицајците патролирале во цивилна облека на Фестивалот на културата во Гетеборг и виделе жена како слободно пуши марихуана. Додека оделе кон неа, забележале маж во нејзино друштво со кесичка марихуана.

Во моментот кога требале да му пријдат на мажот, долетал галеб и му ја грабнал кесичката на мажот . Така полицијата останала без доказ и не го казнила Швеѓанецот.

Инаку , во Шведска казните за ваков вид прекршок се ригорозни и се казнуваат со гоелми парични казни и затвор до шест месеци.

Жената не успеала да се спаси и била уапсена, а полицајците само можеле да го гледаат галебот како исчезнува со доказот за мажот.

притисни ентер