Ѓоковиќ за пијанството: Леле, и мајка ми ќе го гледа ова ! (ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ гостуваше во емисијата "Vice Sports", во која откри некои до сега непознати детали од својот живот.

Српскиот тенисер е познат по тоа што не консумира алкохол, но во интервју призна дека се опивал како млад .

"Дали некогаш се опуштате и во какви околности? Дали некогаш сте се опиле?" го праша водителот.

„О, да ! Леле, мајка ми ќе го види ова ...“, рече Ѓоковиќ, покривајќи го лицето како да се срами, но тоа беше само шега.

"Да, се опивав додека пиев алкохол. Сега сум опиен само од  љубов или други работи. Кога последен пат пиев алкохол? Не пијам со години. Бидејќи не пиев долго време, една чаша е доволна за да ме удри и не знам каде сум “, рече Ѓоковиќ, додавајќи:

"Ако вакви работи се сметаат, имав многу пијанства. И јас не се срамам од тоа, затоа што тоа е составен дел од мојот живот. Јас работам кон исполнување на моите спортски цели. “, рече најдобриот тенисер на светот.

Скандал во Германија: Неонацисти ги навредуваа играчите на Баерн

Втората постава на Баерн беше навредувана на 3. натпревар на Бундеслигата во гости кај тимот на Кемницер ФЦ.

Натпреварот заврши изедначено 2:2 , a домашните навивачи во текот на целиот натпревар со расистички повици ги навредуваа играчите на Баерн , каде има и црномурни играчи.

Во еден момент навивачите му се нафрлија и на директорот на нивниот тим , Томас Собоцик , нарекувајќи го ,,еврејска свиња”.

Фудбалскиот клуб веднаш по натреварот излезе со осуда и жестока реакција за ваквото однесување, а на играчите им забрани да пријдат до трибините и да им се заблагодарат на навивачите за поддршката .

Турците организираа неверојатен дочек за поранешниот напаѓач на Ливерпул (ВИДЕО)

Даниел Стариџ потпиша тригодишен договор со турски Трабзонспор , откако му истече договорот со Ливерпул.

Тој потпиша тригодишен договор со Трабзонспор, а шесткратниот шампион на Турција заврши на четвртото место на шампионатот минатата сезона. Неговите обожаватели беа воодушевени и подготвија огромен дочек и забава на аеродромот.

Стариџ постигна 67 голови за „црвените“ на 160 натпревари, а  ја започна својата кариера во Манчестер Сити пред да пристигне во Челзи во 2009 година,така што минал неколку одлични британски тимови во неговата кариера.

Тежок пад и драматична завршница на британското МотоГП (ВИДЕО)

Шпанаскиот мотоциклист Алекс Ринс од екипата на Сузуки е победник на дртаматичниот натпревар во МотоГП класата за големата награда на Британија на патеката Силверстоун.

Ринс во последните метри успеа да го помине светскиот првак Марко Маркез од тимот на Хонда и му ја однесе победата. На самиот почеток на трката Италијанецот Андреа Довизиосо , кој налета на паднатиот Француз Фабио Квартара.

Следниот натпревар ќе се одржи на 15 . септермври во Мисано , каде мотоциклистите ќе се натпреваруваат за големата награда на Сан Марино.

И покрај денешниот пораз, маркез е се поблиску до шестата титула на светски првак , со 250 поени , дури 78 повеќе од второпласираниот Довизиосо.

притисни ентер