Научниците најдоа чудна материја , клучна за колонизацијата на Марс

Додека глобалното затоплување почнува да претставува сериозна закана за животот на Земјата, на Марс истиот процес би можел да биде круцијален, во позитивна смисла, за успешна колонизација на Црвената планета.

"Марс е всушност највозбудливата планета за живот во нашиот сончев систем, по Земјата", вели научникот Лаура Кербер од лабораторијата Jet Propulsion Laboratory на НАСА.

"Сепак, многу форми на живот сега не можат да преживеат", додаде таа.

Постојат неколку основни работи кои се потребни за да се создадат човечки колонии на Марс, пишува Science Alert. Прво, треба да ја загрее оваа планета и некако да ги заштити идните жители од ултравиолетовите зраци.

Со цел да се одмрзнат залихите на замрзната вода на Марс, треба да се подигне температурата на ова суво небеско тело за најмалку 50 степени Целзиусови, а потоа да се обидат да порастат растенија.

Растенијата, всушност, се еден од главните предуслови за човечка колонизација на Марс. Ако сакаме да живееме таму, пишува НАСА, ни треба нешто за јадење. Основното земјоделство е затоа еден од главните проблеми со кои се соочуваат научниците кои размислуваат за долгорочно населување на таа планета.

Научниците дошле на идеја да го полнат Марс со огромни количества стакленички гасови, омразени на Земјата. Една од идеите беше механичко ослободување на CO2 од теренот, но наскоро се покажа дека нема доволно резерви на стакленички гасови на Марс, кои би можеле да предизвикаат глобално затоплување ако бидат ослободени.

Кога астрофизичарите сфатија дека немаат способност да ја загреваат целата Црвена планета , одлучија да се фокусираат на друга опција - локално затоплување на атмосферата.

Имено, научниците веќе забележале слична појава на Марс, односно локализирана изолација на столбовите, каде што мразот, составен од вода помешан со СО2, дејствува како изолатор и со тоа одржува топлина во просторот под него.

Сега истражувачите сфатија дека исклучително невообичаен материјал - силиконски аерогел кој изгледа како замрзнат чад може да дојде во оваа форма на Марс. Овој материјал веќе се користи како изолација при истражувањата со Роверот на Црвената планета, и всушност има својства кои се совршени за создавање ефект на стаклена градина.

Аерогелот може да се користи како проѕирен капак за да се овозможи светлината да помине, по што организмите би можеле да ја користат за фотосинтеза, но исто така би служел како изолатор или да ја задржат топлината во одредена локализирана област.

Како? Едноставно затоа што аерогелот, иако крут, содржи 98% воздух, што значи дека е добар изолатор и слабо ја пренесува топлината. Од друга страна, овој чуден материјал е транспарентен и поминува низ светлината и ги рефлектира штетните УВ зраци, бидејќи главната компонента на воздухот лежи во силиконските влакна кои го одбиваат ултравиолетовото зрачење.

Научниците утврдија дека им требаат 2 до 3 сантиметри од овој материјал за да ја зголемат локалната температура. Тие ги копираа површинските услови на Марс во лабораторијата и заклучија дека таквата заштитна структура ќе им овозможи да ја зголемат температурата за 50 степени, проточната вода на Марс, но и UV заштитата.

Така, наместо да ја обликуваме целата планета, можеме да ги загрееме локализираните области кои наскоро ќе бидат погодни за животот што го знаеме.

"Таквиот систем на заштитени острови или оази ќе ни обезбедат контролирана тераформација на Марс", вели Кербер.

"Идеалната локација за населување на Марс треба да биде област со умерени температури и изобилство на вода, но Марс е најжежок околу екваторот, а најголем дел од замрзнатата вода е на нејзините столбови.” Иако експериментот извршен во лабораторијата беше охрабрувачки, научниците сè уште знаат дека таквата форма на трансформација  може да наиде на бројни пречки.

На пример, експериментот предвидува употреба на големи количини силиконски аеросоли, така што огромно количество на овој материјал треба да се пренесе на Марс.

Покрај тоа, треба да поминат најмалку четири години за доволно да ги загреат овие места за да се создадат региони со постојана течна вода.

Потврдено : Доаѓа преработката на најголемиот Божикен хит

Симпатичниот буцко Арчи Јејтс, несомнено ќе ги добие симпатиите на публиката ,  иако не е откриен датумот кога можеме да ја гледаме премиерата.

Неизбежното телевизиско шоу, еден вид празничен обичај и еден од знаците дека се приближува крајот на годината - е серијата филмови „Сам дома“.

Тоа  е првиот филм во кој Кевин МекАлистер, русокосо осумгодишно момче, останува дома поради серија несреќни околности додека остатокот од семејството оди на одмор во Париз.

Кевин, за оние екстремно ретки кои не го знаат тоа, со солидна доза на садизам уништува разбојничко дуо кое сака да ја ограби неговата куќа. Одличните Меколи Калкин и брилијантните Џо Песи и Даниел Стерн ги забавуваат милиони гледачи од декември 1990 година, кога оваа комедија на Крис Колумбо ги наполни кината и заработи 476,7 милиони долари, а e снименa со буџет од скромни 18 милиони.

Дури и остатокот од франшизата што порасна на крилјата на успехот не помина лошо, особено вториот дел, во кој исто така глуми Калкин. „Единицата“, сепак, до минатата година остана празничен филм со најголема заработувачка во историјата.

Во ера на римејк, сето ова е повеќе од доволен поттик да се снима „Сам дома“ за новите генерации. Со месеци се шпекулира, а сега, соодветно за времето од годината, од Дизни пристигна дефинитивна потврда: 11-годишниот Арчи Јејтс ќе ја игра главната улога, но тој во оваа нова верзија на приказната нема да го носи името Кевин Мекалистер.

Симпатичниот Арчи е еден од ѕвездите на комедијата „Јојо зајак“ на Таико Ваитити, која деновиве беше номиниран за „Златен глобус“, а започнува да се прикажува во кината на почетокот на 2020 година. Познато е и дека Ели Кемпер, актерката номинирана за Еми, ќе глуми во филмот , како и Роб Делани најпознат по неговите улоги во серијалот „Катастрофа“ и филмовите „Last Christmas" и ,,They Are Bombs“.

Филмот ќе биде во режија на Ден Мазер („Валканиот дедо“), сценаристи се Мики Деј и Стридер Сејдел (сценарист и актери од познатата емисија „Сајт вечер во живо“), а во продукција на Хачер Паркер и Ден Вилсон. Кемпер и Делани треба, барем според „Холивуд репортер“, да играат двојка „кои за да се спасат од финансиска пропаст,  почнуваат војна со момче кое украло непроценливо наследство“ што дефинитивно нема никаква врска со Кевин од првата верзија на „Сам дома“ .Не е познато кога треба да заврши филмот - се очекува да биде подготвен за следната празнична сезона , а дали ќе се прикажува во кина или само преку услугата за стриминг на Дизни Плус сè уште не е познато.

Доаѓа најголемиот СУВ на Ауди , вози до 240км/час и троши 4л/100км (ФОТО)

AUDI го претстави преработениот Q7 во две нови верзии.

Новите СУВ со ознаки 55 TFSIe и 60 TFSIe се одликуваат со нов приклучок за хибриден погон кој го прави моторот 3.0 V6 TFSI 340hp и 450Nm во комбинација со електричен погон. Со пониски перформанси, синергичниот ефект е 381 КС и 600 Nm, додека посилниот погон достигнува 456 КС и 700 Nm.

Електричниот мотор е сместен во осумстепено куќиште за менувач и е придвижуван од батеријата Li-Ion од 17,3 kWh (308 V), кој што нуди електричен опсег од 43 км. Од друга страна, во целосен ангажман стигнува до 100 км на час за 5,7 секунди, или 5,9 секунди во послабата верзија.

Ќе се искачи до 135 км на час кога вози на струја , а кога ќе се вклучи бензинот, границата е 250 км на час. И најголемото изненадување, просечната потрошувачка на гориво на оваа моќна машина е 3 л / 100 км и емисијата на СО2 од само 64 g/km.

Новиот систем за управување со хибриден погон овозможува две опции во хибриден режим. При сопирање, електричниот мотор учествува во работата на генераторот до 0,3 g, што овозможува моќност за обновување до 80 kW.

Почетната цена за Q7 55 TFSI e 74.800 евра во Германија, а верзијата со помоќни перформанси има почетна цена од 89.500 евра.

Осамен пензионер се расплака пред камерите по празничното изненадување (ВИДЕО)

Уште откако починала мајка му пред две децении, пензионер од Велика Британија го поминува Божиќ сам, така што годинава за него се погрижија студентите од универзитетот Олдам.

Во интервју за BBC, 78-годишниот Теренс призна дека се чувствува премногу осамен, особено за време на празниците.

"Се запознавме со неверојатниот Теренс. Тој се бори со осаменоста многу години и ни рече дека нема новогодишна елка. Ние му ветивме дека ќе добие ", изјави новинарот на Би-Би-Си, Ден Вокер.

Овој 78-годишник во разговор откри дека долго време страдал од депресија, поради што волонтирал да им помага на другите кои многу години наидувале на слични проблеми.

По емотивното интервју, група студенти решија да му направат празнично изненадување на Теренс и дојдоа кај него со новогодишна елка, украси и хор што му пееше.

„Имавте толку големо влијание врз нашите гледачи, би сакале да направиме нешто за вас“, му рекол новинарот на пензионерот.

Благодарение на добрите срца кои не дозволија овој мирен дедо да помине уште еден празник сам, Теренс ќе го прослави овој Божиќ со пензионерите од локалниот старечки дом.

притисни ентер