И сурферите ќе се борат за олимписко злато

Следната година на Олимписките игри во Токио за прв пат ќе биде воведена и дисциплината сурфање на бранови , а ќе се воведат уште четири други спортови.

Следната година Токио ќе биде домаќин на 32. Олимписки игри на кои ќе бидат воведенипет нови спортски дисциплини. За прв пат во историјата ќе биде вклучено и сурфањето на бранови , поради што натпреварите ќе се орджуваат на 60 километри оддалечената плажа од Токио, Шидашита.

Освен тоа, меѓу 33 спортови ќе има натпревар и во бејзбол /софтбол , што беше на програмата во 1996 и 2008 , но е укинат во 2012 година.

Ќе се натпреваруваат за прв пат и каратистите и тоа во кати и во кумите , а ќес е доделат вклупно осум медали во земјата во која настанала оваа дисциплина пред повеќе од сто години.

Организаторите , за да ја привлечат младата публика , на Олимпијадата ги воведуваат и натпреварите во скејтборд и тоа во две дисциплини , стрит и парк. Ќе се доделат четири златни медали во ови дисциплини.

За прв пат во Токио ќе има и натпревар во качување на ѕид. Најдобрите ќе се натпреваруваат  во болдеринг, лид и брзинско качување. Ќе се собираат бодовите во трите дисциплини и за прв пат во историјата ќе бидат прогласени победници во машка и во женска конкуренција.

Со новите спортови , бројот на натпреварувачите е зголемен за 474 спортисти . Очимпијадата во Токио почнува на 25. јули , а завршува на 9. август следната година.

Хрватска по шок- продолжетоци ја победи Норвешка и влезе во финалето на ЕП

Хрватска со 29:28 ja победи Норвешка во крајно драматичен натпревар и по одиграните продолжетоци.

Со голот на Муса во последната секунда од продолженијата , Хрватска успеа да се избори за пласман во финалето во недела.

Хрватска славеше против Норвешка во Стокхолм и го обезбеди финалето на Европското првенство во ракомет по четири продолженија. Тоталното лудило во Стокхолм кулминираше по голот на Муса во последните секунди на натпреварот.

Ова беше особено тежок натпревар за избраниците на Лино Червар, бидејќи Норвешка до овој натпревар беше единствената репрезентација без пораз на Европското првенство. Предводена од најдобриот играч на светот, Сагосен убедливо ги освои двете групи во кои играа, додека непоразената Хрватска заврши зад Шпанија поради полошата гол-разлика.

Сепак, тоа не беше доволно да ги совладаат Хрватите, кои сега имаат најмалку сребрен медал и обезбедено место во финалето во недела.

Надал удри девојче со топче по главата , па и се извини и ја бакна (ВИДЕО)

Рафаел Надал лесно го совлада Фредерик Делбонис (6-3, 7-6, 6-1) за да се пробие во третото коло на Австралија опен.

Сцените од натпреварот во Австралија го обиколија светот поради едно девојче, кое собираше топки и реакцијата на Рафа по форхендот што заврши таму каде што не треба. Шпанецот ја удри топката точно во малото девојче кое стоеше близу до линијата на теренот, а таа храбро остана на нозе, не покажувајќи дека ја боли. Доволно е да се замисли болката од ударот на Рафаел Надал, но девојчето сепак стоеше со солзи во очите. Надал дојде до неа и ја бакна во образ.

„Се исплашив за неа. Топката беше брза. Таа е супер храбро девојче. Ова беше еден од најстрашните моменти во мојата кариера. Ја удрив директно во главата. “, рече Рафа по победата што го доведе до натпревар против сонародникот Карен Буста, минатогодишниот финалист на Австралија опен.

Таткото на УФЦ борецот Хабиб: Без 100 милиони долари нема реванш

По успешното враќање на Конор Мек Грегор во рингот, повторно се појави прашањето за можен реванш против Хабиб Нурмагомедов за титулата на УФЦ во лесна категорија.

Мек Грегор го нокаутира Доналд Церон по само 40 секунди во првото коло и најави дека по победата сака да биде победник на натпреварите против Тони Фергусон и Хабиб Нурмагомедов.

Хабиб и Мек Грегор се бореа на 6 октомври 2018 година, кога Хабиб победи со гушење. Пред натпреварот Мек Грегор го навреди Кабиб на верска основи, го спомна неговото семејство, а Дагестанецот го сфати тоа  лично и по победата отиде во пресметка со целиот ирски тим. Тој скокна од кафезот и започна тепачка, по што заработи повеќемесечна суспензија.

Тој подоцна изјави дека нема намера повторно да влезе во ринг со Мек Грегор, но ако го прашате неговиот татко Адбулманап, постои еден начин како овој реванш да се случи.

„100 милиони американски долари. Без тоа, нема борба. За мене парите не се важни, тоа е спортската страна, но вредната спортска страна на борбата Кабиб - Тони“, рече Нурмагомедов постариот.

притисни ентер