Екс директорот на МЕПСО купил стан кој требало да биде „замрзнат“ во истрагата на СЈО за Поштенска банка

Дали станот на екс директорот на МЕПСО, Сашо Василевски требало да биде замрзнат во истрагата на СЈО за Поштенска банка.Зделката била склучена три дена пред Катица Јанева да даде налог за замрзнување на имот.

Дали специјалната обвинителка Катица Јанева му овозможила на сега веќе разрешениот директор на МЕПСО Сашо Василевски да купи стан на атрактивна локација во Скопје по багателна цена? Оваа дилема се појави откако порталот а1.он објави истражување кое покажало дека станот од 109 метри квадратни бил купен за само 80.000 евра од фирмата “Бентон Дооел” од Гевеглија, сопственост на Томе Главчев, осомничен во случајот на СЈО, Поштенска Банка, а зделката била склучена 17 дена по отворањето на истрагата.

Во текстот, чиј автор е новинарот Васко Маглешов стои дека Катица Јанева, која важи за близок човек на Василевски, кажала тој стан да не биде замрзнат, бидејќи наводно бил проблематичен.

“ Ние не тврдиме ништо, само потенцираме дека има сомнителни факти кои што се во овој случај изложени однсоно дека кореспондира незамрзнувањето на станот на осомниченото физичко и правно лице во овој случај со купувањето на станот. Дали е тоа случајно или не, претопставувам дека има органи на прогон што тоа можат да го утврдат. - вели за Канал 5 новинарот Васко Маглешов.

Маглешов дополнително открил дека дополнително спорно е што и самиот нотар каде што бил заверен купопродажниот договор ја алармирал Управата за финансиско разузнавање, откако се посомневале во ниската цена, но Управата не нашла ништо спорно во договорот.

Станот на Василевски се наоѓа во оваа зграда позади мене на улицата Орце Николов во скопски Карпош.. Според изводот од катастарот станот е на површина од 109 метри квадратни и пет квадрати гаража.

Канал 5 го контактираше и Василевски, но тој не сакаше да зборува пред камера.. Во разговорот уверуваше дека успеал да дојде до цената од 730 евра по метар квадратен во меѓусебен договор со Главчев, со кого од претходно се познавале, но и поради тоа што зградата не била нова... Василевски тврди дека нема ништо спорно, па затоа не ја криел сопственоста и ја пријавил на свое име и во Антикорупциска.. Тој не го негира познанството со Јанева, но уверува дека односот им е професионелен..

Клучното прашање кое треба да го одговори СЈО сега е зошто кога била отворена истрагата за Поштенска Банка не бил замрзнат и овој стан..

Во пожар кај Струмица гореа стари гуми

Пожар денеска околу 14:15 часот избувна во атарот на село Костурино, каде биле запалени стари гуми и стрниште.

Според информациите од ТППЕ Струмица во гаснењето на пожарот учествувале 20 пожарникари и шест против пожарни возила, како и помош од Валандово.

Пожарот е локализиран, а црниот чад кој се издигнуваше над местото на пожарот е предизвикан од запалени стари гуми.

Радост во домот на пејачот Тони Цетински

Балканската музичка ѕвезда Тони Цетински пред бога го изговори судбинското „ДА“ на својата сопруга Дубравка.

Популарниот пејач убавата вест ја објави на социјалните мрежи. Тони на Инстаграм објави фотографија со сопругата со која ја сподели убавата вест. Веднаш по објавата Цетински доби бројни чечстики и коментари од своите фанови.

Тони инаку неодамна стана дедо на внуката Елена.

Регистрирани 154 нови случаи на Ковид 19, пријавени се 12 починати лица

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19.

Скопје – 118, Куманово – 12, Кавадарци – 5, Прилеп и Битола – по 3, Велес, Кичево, Кочани, Свети Николе и Крива Паланка – по 2, Струмица, Виница и Кратово – по 1.

Регистрирани сe 408 оздравени пациенти од: Скопје – 179, Тетово – 23, Куманово – 22, Струмица – 19, Штип – 17, Кавадарци – 15, Кичево – 14, Прилеп и Велес – по 12, Кочани и Дебар – по 11, Радовиш и Берово – по 9, Битола и Ресен – по 7, Свети Николе – 6, Кратово и Гостивар – по 5, Крива Паланка, Гевгелија и Валандово – по 4, Неготино и Делчево – по 3, Пехчево – 2, Охрид, Пробиштип, Богданци, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 12 починати лица: 10 починати лица од Скопје (90г, 90г, 82г, 74г, 73г, 73г, 71г, 67г, 67г и 53г), по едно починато лице од Штип (84г) и Валандово (30г).

Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 1.967 тестови преку: ИЈЗ-22, ЦЈЗ Скопје-10, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-15, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–41, Жан Митрев (Филип Втори)-84, Авицена-105, Биотек-155, Систина-76, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-359, ВФВ Медикал-22, Ели Медика-34, Ројал Медика –0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.044.

Досега во земјата се направени вкупно 1.254.061 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 187.068 бројката на оздравени пациенти е 167.810, на починати е 6.472, а бројот на активни случаи изнесува 12.786.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 81122, Активни 5761

Куманово 11031, Активни 904

Тетово 10747, Активни 994

Прилеп 8909, Активни 275

Гостивар 7922, Активни 525

Битола 6941, Активни 245

Велес 6037, Активни 284

Охрид 5817, Активни 667

Кавадарци 5744, Активни 195

Струмица 5613, Активни 500

Штип 5562, Активни 238

Кичево 3877, Активни 433

Струга 3755, Активни 638

Кочани 3134, Активни 128

Гевгелија 2355, Активни 73

Неготино 2295, Активни 39

Свети Николе 1824, Активни 105

Ресен 1508, Активни 102

Радовиш 1477, Активни 110

Дебар 1442, Активни 133

Крива Паланка 1350, Активни 51

Берово 1193, Активни 39

Делчево 1108, Активни 65

Виница 1006, Активни 45

Пробиштип 895, Активни 43

Валандово 785, Активни 28

Богданци 543, Активни 19

Кратово 527, Активни 50

Крушево 518, Активни 15

Македонски Брод 461, Активни 31

Демир Хисар 423, Активни 14

Демир Капија 406, Активни 4

Пехчево 310, Активни 8

Македонска Каменица 292, Активни 21

Дојран 139, Активни 4

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

притисни ентер