Нова медицинска опрема на Kлиниката за дигестивна хирургија

Современа медицинска опрема, која се состои од два столба – специјални апарати за лапароскопска хирургија и нови хируршки инструменти.

Од денеска се ставени во употреба на Универзитетската клиника за дигестивна хирургија, соопшти Министерството за здравство.

Станува збор за т.н столбови, кои се наменети и ќе најдат примена во прецизната лапароскопска хирургија. Покрај столбовите, за оваа Клиника се набавени и хируршки инструменти, како и нова современа технологија која ќе се употребува секојдневно во трите операциони сали.

За таа цел, министерот за здравство Венко Филипче ја посети Клиниката, каде беше презентирана новата опрема.

– Ако земеме предвид дека станува збор за многу софистицирана технологија, тоа значи дека набавката на оваа опрема значително ќе го унапреди квалитетот на пружање здравствена заштита. Истовремено набавката е важна со оглед дека столбовите за лапароскопска хирургија со години не се обновени. Поконкретно, столбовите не се обновени во изминатите 27 години (од 1992 година). Но, со новите апарати и инструменти на лекарите ќе им биде олеснета работата, а пациентите ќе добијат поквалитетна услуга, истакна при посетата Филипче и додаде дека средствата за оваа намена се обезбедени од Министерството за здравство.

Директорот на Клиниката за дигестивна хирургија, д-р Зоран Караџов вели дека новата опрема е врвот во развојот на технологијата во лапароскопската хирургија и овозможува изведување на најсовремени минимално инванзивни процедури, од кои најголема полза имаат пациентите.

– Ние како тим, имаме обврска и задоволство што ни е дадена можноста да ги следиме најсовремените трендови во областа на дигестивната хирургија, се за доброто на пациентите. Во име на вработените на Клиниката за дигестивна хирургија би сакал да изразам благодарност на Министерството за здравство и на министерот Венко Филипче за реализацијата на овој проект, изјави директот на клиниката.

Од Министерството посочуваат дека покрај вложувањето во софистицирана опрема, Универзитетската клиника за дигестивна хирургија е комплетно реновирана со што значително се подигнати стандардите за лекување и третман на пациентите во оваа установа. Станува збор за реновирање на двата спрата на Клиниката за дигестивна хирургија, односно оддел А и оддел Б.

Покрај ова, реновирани се сите тоалети со нова санитарија на овие два оддели и заменети се старите со нови врати. Во рамки на реконструкцијата, се направени и нови пултови, поставени се нови држачи во ходниците, а комплетно се репарирани и бојадисани сите внатрешни врати. Одделението е реновирано со помош на Јапонска амбасада, но и со донации од општествено одговорни компании и лица. Оваа клиника претставува успешен пример, како со добро менаџирање и заедничка соработка, може да се унапредат условите за престој и третман на пациентите, стои во соопштението./МИА

Таворски блесок на врвот Крчин

Четврта година по ред Божествена Литургија на врвот Голем Крчин (2341 м).

Четврта година по ред како нашето братство од Бигорскиот манастир и нашите сестринства од манастирите на Светиот Победоносец Георгиј и на Богомајката Пречиста, предводени од благословот на возљубениот ни Старец, Архимандрит Партениј, со најпосебна љубов и возвишени чувства отслужија Божествена Литургија на врвот Голем Крчин (2341 м).

Повеќе од 600 верници – планинари, алпинисти, спортисти – притекнаа од сите страни на нашата земја за да се искачат на овој чудесен по својата убавина врв, и таму, во пресрет на празникот Преображение Христово, да се сретнат со Добриот Бог, Кој ги исполни нивните срца со двојна радост. Оти, да Му се служи на Бога на овие природни висини е особено длабоко искуство. Чиниш, се соединуваат небото и земјата и заедно ликуваат, вознесувајќи Му благодарност на Бога за големите добрини со кои Он ги исполнува нашите души.

Божествената, пак, енергија на љубовта и веселото духовно расположение, кое извираше од самата богослужба, веруваме ќе придонесе за ова необично искуство уште долго да се прераскажува. Навистина беше прекрасно да се види големиот број на причесници, кои за својот необичен подвиг примија обилен благодатен благослов. Бог нека ги просветли нивните срца, та сите да Го познаат во Неговата возвишена љубов; а љубовта е солта на земјата, љубовта е одговор на сета горчина, таа прави се’ да биде исполнето со длабока и божествена смисла.

И кога зборуваме љубовта, не можеме, а да не си спомнеме за пожртвуваноста со која се истакнаа членовите на „Единицата за спасување на планини и непристапни терени при Црвениот крст од Охрид“, како и на членовите на Црвениот крст од Битола, кои се погрижија за безбедноста на огромниот број на присутни. Не помалку важно беше и учеството на водичите од „Македонската асоцијација за интернационални водичи во планина“ (МАИВП) и од „Федерацијата на планинарски спортови на Македонија“ (ФПСМ), чија што професионалност и поддршка, беа од особено значење за добрата организација на оваа молитвена рута. Искрено им благодариме и Го молиме милостивиот Господ, со силата на Својот Свет Дух, да ги исполни нивните срца со небесна радост и да го умножи плодот од нивните трудови, та секогаш да бидат исполнети со сила одозгора, која и те како им е потребна во предизвиците со кои постојано се среќаваат.  / bigorski.org.mk

Фото: Неда Украден нема проблем да се соблече во бикини!!

Големата музичка ѕвезда на овие простори  Неда Украден за неколку дена ќе наполни 69 години, но дефинитивно за неа годините се само бројка. Неда е како виното што постаро тоа подобро.

Мегапопуларната пејачка тоа го покажува со фотографиите на Инстаграм, посебно оние во костим за капење објавени неодамна.

Неда која фановите ја викаат „супер баба“ на фотките може да се види како позира во едно делен костим за капење и покажува дека се уште има совршена линија.

Очекувано фотките експресно добија илјадници позитивни коментари и лајкови.

Фото: Битка со патлиџани, руска „Ла Томатина “ во Санкт Петербург

Годинава жителите на Санкт Петербург во Русија, си направија своја манифестација „Ла Томатина“ по урнек на фестивалот кој традиционално секоја година се одржува во шпанскиот град Буњол.

Во Санкт Петербург, каде најверојатно има вишок на домати,  беше организирана забавна манифестација  битка со патлиџани во која учествуваа стотици жители на градот.

притисни ентер