Почнува реконструкцијата на Инфективното одделение во Клиничката болница-Штип

Почна имплементација на проектот за реконструкција на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип.

 Директорот на болницата, Ален Ѓеорѓијев вели дека проектот се реализира преку програмата за Меѓугранична соработка меѓу Северна Македонија и Бугарија. Првата фаза од реконтрукцијата чини 200.000 евра.

– Во првата фаза предвидена е комплетна замена на прозорците, вратите, столарија и сијалици, што ќе работат на принципот на фотоволтачиен систем. Освен тоа комплетно ќе биде санирана фасадата, истакна Ѓеорѓијев.

Во наредните две години овој проект ќе се реализира, а партнер на штипската Клиничка болница е бугарската општина Гоце Делчев.

Ѓеорѓијев појаснува дека ќе се бараат и средства и за реализација на втората фаза, што предвидува замена на покривот и инсталацијата, а со третата фаза се предвидува реновирање на болничките соби и комплетно да се замени начинот на греење на зградата. Ова одделение, кое е единствено во источниот регион, по изградбата на новиот објект на Клиничката болница ќе остане да функцинира во постојната зграда./МИА

Американка намерно го попарила тригодишното дете со врела вода (ВИДЕО)

Мајката на четири деца , Патриша Бухан од Њу Џерси признала дека тригодишното дете намерно го попарила со жешка вода.

Таа наводно сакала да го казни детенцето зашто се измокрило на подот на нивниот стан.

Патриша Бухан призна денеска во судот дека му наредила на детето да ја соблече облеката и да влезе во када, по што го потурила со зовриена вода од тенџере и му нанела изгореници од втор степен, јавува Њујорк пост. Според извештајот на обвинителот, Патриша Бухан не била поврзана со момчето.

„Детето ги живееше првите три години од својот живот во куќа на ужасот“, рече помошникот на окружниот правобранител Мајкл Морис и заклучи дека откако го добил признанието, случајот во декември ќе биде решен.

Мајката на момчето, Наташа Смит, живеела со Патриша Бухан и уште тројца возрасни во станот, и сите се обвинети за напад и загрозување на благосостојба на детето.

Пресудата за Бухан се очекува на 6 декември и таа се соочува со шестгодишна затворска казна, додека обвиненијата се во тек против другите лица кои живееле во истиот стан.

Канје ја воодушеви Ким Кардашијан со подарок од милион долари

Старлетата Ким Кардашијан неодамна го прослави 39. роденден , а на Инстаграм откри дека нејзиниот сопруг Канје Вест и подарил нешто неочекувано.

Наместо да ја бомбардира со скапи подароци, Канје донираше  милион американски долари во име на реформите во затворите, а Ким откри дека подарокот ја воодушевил.

„Тој донираше милион американски долари во моите омилени добротворни организации кои напорно работат на реформа на затворите во мое име , на негово и на децата. Тоа ме направи многу среќна“, напиша таа со фотографијата на Инстаграм.

Ким исто така објави потврда за исплата на „Инста приказна“ во која се гледа дека Канје донирал пари за организациите : "Cut 50", "Buried Alive Project", "Equal Justice Initiative" и "Antic-Recidivism Coalition".

И сестрата на Ким , Кортни, го пофали Канје во коментарите.

„Канје има најдарежливо срце. Тоа е толку инспиративно“, напиша таа.

Најзабавниот модел на Хјундаи е комбе (ВИДЕО)

По примерот на Renault Espace F1, најновиот модел на Хјундаи стана забавен .

Целата приказна почна уште на 1. април кога германскиот оддел на Хјундаи излезе со шега за моделот во N изведба. Во Австралија оваа шега за споредбата на комбе со Формула 1 ја сфатија сериозно и направија од комбето потенцијал за тркачки автомобил.

Комбето изгуби 2.5 дизел CRDi во процесот на адаптација на патеката , кој беше заменет со 3,5 V6 твин-турбо бензински мотор со 408 КС и 555 Nm. Преносот е осумстепен автоматски, а погонот, се разбира, е монтиран на задниот дел. Подесувањето продолжува со инсталацијата на адаптивна суспензија, помоќни сопирачки и 19-инчни тркала со спортски гуми.

притисни ентер