Ќе има ли одложување на пописот?

ВМРО-ДПМНЕ бараат одложување на пописот за една година ова го тврди директорот на заводот за статистика Апостол Симовски кој неодамна имал средба со претставници на опозициската  партија. 

Тие барале пописот да се спроведе во 2021 година или на почеток на деценијата  зошто така налагаат стандардите на Еуростарт тоа било објаснувањето од партијата .

Можно ли е да се проблематизира донесувањето на законот за попис. Особено по одбивањето на Мицковски да оди на лидерска средба со премиерот Заев  кој меѓу другите работи го покани да разговараат и за законот за попис. Законот е со европско знаменце и не е потребно двотретинско мнозинство . Важно е законот да се донесе на време за да се подготви буџетот и да се направат потребните подготовки .

Оваа   власт нема кредибилитет да спроведе попис зошто е поврзана со скандали кои секојдневно ја тресат владата  велат од  ВМРО ДПМНЕ .

 Од СДСМ велат дека политиката не треба да се меша во реализација на пописот.

 Не смееме да ја оставиме државата која 16 години заради политички калкулации не спровела попис,велат од таму.

Законот за попис е проблематичен и за опозициските партии од албанскиот блок Алијанса за Албанците и Беса. Тие неодамна предлагаа мешани етнички тимови да ја спроведуваат оваа статистичка операција . Тоа според статистичарите е надминат модел и создава недоверба меѓу населението

Пописот е  во план  да се спроведе во 2020. година .Минатиот месец во неколку општини се спроведуваше пробен попис кој според надлежните ги исполни очекувањата.

Мигрант спиел на пруга и бил прегазен од воз во Грција

Грчката полиција го пронашла безживотното тело на мигрантот кој го прегазил воз во близина на границата со Турција.

Полицијата наведува дека мигрантот најверојатно заспал на шините. Друг мигрант од Ирак кој успеал на време да се тргне од шините, и рекол на полицијата дека прегазениот маж спиел на пругата.

Се ова се случило вчера во близина на селото Апалос, недалеку од Александрополис, на северистокот од земјата, пренесува „AP“.

Преживеаниот мигрант и рекол на полицијата дека и двајцата влегле во Грција преку копнената граница со Турција.

Вонредна летна крводарителска акција во Куманово

Дваесет и четири крводарители од Куманово, од кои четворица повеќекратни денеска даруваа крв на вонредната, втора по ред летна крводарителска акција која се одржа во кумановскиот Центар за култура.

Крводарителската акција е во организација на Црвениот Крст – Куманово и Институтот за трансфузиона медицина – Скопје.

– И оваа акција е успешна, оцени стручниот соработник за крводарителство, Ива Младеновска.

Во првите шест месеци од годинава од јануари до јуни се одржале 25 крводарителски акции на кои крв дарувале 1.324 крводарители, од кои 1.053 мажи и 270 жени./МИА

Димковски: Ако отстрелот биде задоволителен, војската нема да се активира

Министерот за земјоделство Трајан Димковски ќе ги следи најавените акции за отстрел на диви свињи викендов.

За Канал 5 вели дека ако ловџиите го исполнат голем дел од предвидената квота, има простор да се ревидира рокот.

 Со министерот Димковски  колегата Игор Манасиевски разговараше и за откупните цени и распределбата на картички за зелената нафта.

Во видеото погледнете го целиот разговор.

притисни ентер