Заев: За мене Кики и Фрики не постојат, нема да коментирам за некои псевдоними

Декларацијата донесена на вчерашната седница на ЦО на СДСМ за борба против криминалот и корупцијата не алудира на никаков случај, туку е верификација на борбата против криминалот и корупцијата, вели премиерот Зоран Заев.

– Не алудиравме на никаков случај. Јас го коментирав овој случај и во Парламентот. Ја знам целата вистина, не е мое да се мешам, ниту на СДСМ, ниту на ЦО, ниту на кој било. Ова е само уште еднаш преку декларација да ја верифицираме нашата недвосмислена и бескомпромисна борба против криминалот и корупцијата дека охрабруваме институциите без разлика за кој се однесува, дали е тоа власта, опозицијата, граѓани, бизнисмени, работници.. секој што се огрешил пред законот треба да одговара, рече Заев на прес-конференција во Владата на која го претстави законското решение за Јавното обвинителство на новинарско прашање дали декларацијата се однесува на случајот „Рекет" и дека наводно вмешаните лица нема да може да се надеват на партиска заштита.

Борбата против криминалот и корупцијата, рече, не е само наш бенчмарк за евроитеграциите, туку е нешто кое носи живот, вредности во државата и е од клучно значење за напредокот, за економскиот раст, за нови работни места.

– Пораката е почитувани истражители, обвинители и судии, не ви требааат политичарите, влијателните луѓе. Вие имате јавни овластувања, носете одлуки онака како што пропишува законот, Уставот и сопственото убедување. Мораме владеењето на правото да го вратиме во државата…. Тој што се огрешил треба да си ја отслужи казната. Затоа треба да си го средиме системот оти сакаме децата да ни останат тука, рече Заев.

Тој нагласи дека за него не постојат ликови како „Кики" и „Фрики" и оти кога новинарите ќе излезат со конкретно име и презиме јавно, тогаш ќе може да коментира.

– За мене Кики и Фрики не постојат. Повелете секој да го истакнете ако има сомневање, ќе ви дадат истражните органи дали има истраги или не и секако секој ќе си носи одговорност. Разбирам дека истражувачкото новинарство е креативно, но и дека е потребна храброст. Апелирам за истражувачко новинарство, само така ќе може да си ја средиме државата. Секаде каде има шпекулации тие нанесуваат нарушување на честа и угледот на луѓе. Јас тоа нема да го дозволам да навлезам во коментари за некои псевдоними, рече Заев./МИА

СКАНДАЛ: Бугарската Академија на Науките ( БАН ) денес донесе став-НЕ ПОСТОИ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК!

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на МАКЕДОНСКИ јазик, на пладневната седница донесе одлука, која очигледно ја следи насоката на бугарскиот политички врв - дека македонскиот јазик е бугарски дијалект
 

Бугарската Академија на Науките воопшто не се ни труди и да негира дека нивниот денешен став е „реакција“ на т.н. декларација на Бугарскиот врв која беше претставена на почетокот на Октомври годинава, во кој Бугарската Влада директно го негираше постоењето на македонскиот јазик и инсистираше на историска амнезија на нашите граѓани, тврдејќи дека тие никогаш не биле фашистички окупатори во Македонија.

Но јавноста се прашува која е црвената линија на нашата Влада, за да конечно конкретно и директно реагира на овие дрски провокации на соседите , кои буквално вршат политичко „силување“ на нашата колективна меморија и национални факти?
Дали можеби е вистинско политичко време да се прекинат бесмислените преговори за некакво добрососедство со Бугарија, кое произлегува од т.н. договор за добрососедство?
Да не заборавиме, претстедателот на Бугарија Румен Радев неодамна бараше гаранции од бугарската комисија дека ќе ги „превоспитаат“ македонските медиуми.
Што е следно наши български “братя“

веста на DW на Македонски јазик

Шпанскиот крал Фелипе VI му даде мандат на Санчез за да формира влада

Шпанскиот крал Фелипе на лидерот на Социјалистите, Педро Санчез му даде мандат за да се обиде да формира влада, иако сè уште нема доволно политичка поддршка.

Социјалистичката партија на Санчез освои најмногу гласови на изборите и има 120 од 350 места во Парламентот.

Санчез сега преговара со ривалските партии за да ја добие нивната поддршка.

Тој веќе има договор со левичарите од партијата Обединети, која има 35 пратеници, но тоа не е доволно за парламентарно мнозинство.

Шпанија имаше четири изборни циклуси за четири години, и ако ниту една партија не успее да формира влада, може да се одржат нови избори следната година, пренесува АП.

Чиле продолжува со потрагата по исчезнатиот авион со 38 патници

Чилеанската војска испратила воени авиони како засилувања во потрагата по карго-авион што се урна со 38 патници над далечен дел помеѓу Јужна Америка и Антарктикот.

Товарниот авион Херкулес Ц-130 исчезна непосредно по полетувањето од југот на Пунта Аренас во понеделникот вечерта. Војската заклучи дека авионот се урнал веднаш потоа. Причината за несреќата не е позната, а шансите да се најдат преживеани се слаби.

Властите соопштија дека потрагата е попречена и од високите бранови на ледениот премин Дрејк и ниските облаци.

Генералот на воздухопловните сили Едуардо Москеира, кој ја води потрагата, во утрово им изјави на новинарите дека потрагата ќе продолжи барем наредните шест дена.

„Можеме да додадеме уште четири дена и да достигнеме до десет дена, но по тоа ќе треба да одлучиме дали да продолжиме“, изјави Москеира.

притисни ентер