Дали централната власт ќе ја ,,прифати“ фрлената ракавица од Мерко?

Легализација на дивоградби, издавање дозволи за градба, давање концесии...

Ова се дел од надлежностите од кои вчера се откажа струшкиот градоначалник Рамиз Мерко и и’ ги отстапи на централната власт, веројатно неможејќи да ги исполни препораките на УНЕСКО за Охрид.

Иако се уште непристигнато до Владата, ова веројатно нема да биде последната адреса на писмото на Мерко. Неофицијално, Владата не би ги поставила барањата на Мерко на дневен ред, без претходна препорака од Комитетот за градежно земјиште. Токму овој Комитет, во кој членуваат претставници од министерства, ЗЕЛС и други институции, треба да одлучува дали може или не општината да се откаже од ваквите надлежности. И во случај Комитетот да одлучи во полза на Мерко, максимум 6 месеци централната власт би можела да ја врши работата на струшкиот градоначалник. 

Инаку се поставува прашањето дали одлуката на Мерко и отвореното писмо е испровоцирано од вчерашниот настан кога лице упаднало во општината и вербално им се заканило на вработените. Од МВР велат случајот е расчистен и против лицето ќе следел соодветен поднесок.

Не се знае дали за својата безбедност стравува и охридскиот градоначалник Константин Георгиевски, кој, како што јавуваат локалните медиуми, започнал да користи засилено обезбедување. Токму во Охрид неодамна општинскиот советник од ДУИ, Нефи Усеини, свечено отвори пицерија – објект за кој властите потврдија дека е дивоградба. Одговарајќи на новинарско прашање и премиерот Зоран Заев упати апел дивоградбите да се рушат доколку тоа не го стори Охрид, тоа би го направила Владата.

Канал 5 денеска побара одговор дали локалните власти ќе постапат по барањето на Заев или пак дали евентуално охридскиот градоначалник Георгиевски планира да го следи примерот на својот струшки колега, но досега одговор не добивме.

1 февруари е рокот кој го постави УНЕСКО за рушење на дивоградбите, пак во меѓувреме потсети евроамбасадорот Самуел Жбогар, кој вели дека до овој момент нема никаков резултат на ова поле.

СКАНДАЛ: Бугарската Академија на Науките ( БАН ) денес донесе став-НЕ ПОСТОИ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК!

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на МАКЕДОНСКИ јазик, на пладневната седница донесе одлука, која очигледно ја следи насоката на бугарскиот политички врв - дека македонскиот јазик е бугарски дијалект
 

Бугарската Академија на Науките воопшто не се ни труди и да негира дека нивниот денешен став е „реакција“ на т.н. декларација на Бугарскиот врв која беше претставена на почетокот на Октомври годинава, во кој Бугарската Влада директно го негираше постоењето на македонскиот јазик и инсистираше на историска амнезија на нашите граѓани, тврдејќи дека тие никогаш не биле фашистички окупатори во Македонија.

Но јавноста се прашува која е црвената линија на нашата Влада, за да конечно конкретно и директно реагира на овие дрски провокации на соседите , кои буквално вршат политичко „силување“ на нашата колективна меморија и национални факти?
Дали можеби е вистинско политичко време да се прекинат бесмислените преговори за некакво добрососедство со Бугарија, кое произлегува од т.н. договор за добрососедство?
Да не заборавиме, претстедателот на Бугарија Румен Радев неодамна бараше гаранции од бугарската комисија дека ќе ги „превоспитаат“ македонските медиуми.
Што е следно наши български “братя“

веста на DW на Македонски јазик

Шпанскиот крал Фелипе VI му даде мандат на Санчез за да формира влада

Шпанскиот крал Фелипе на лидерот на Социјалистите, Педро Санчез му даде мандат за да се обиде да формира влада, иако сè уште нема доволно политичка поддршка.

Социјалистичката партија на Санчез освои најмногу гласови на изборите и има 120 од 350 места во Парламентот.

Санчез сега преговара со ривалските партии за да ја добие нивната поддршка.

Тој веќе има договор со левичарите од партијата Обединети, која има 35 пратеници, но тоа не е доволно за парламентарно мнозинство.

Шпанија имаше четири изборни циклуси за четири години, и ако ниту една партија не успее да формира влада, може да се одржат нови избори следната година, пренесува АП.

Чиле продолжува со потрагата по исчезнатиот авион со 38 патници

Чилеанската војска испратила воени авиони како засилувања во потрагата по карго-авион што се урна со 38 патници над далечен дел помеѓу Јужна Америка и Антарктикот.

Товарниот авион Херкулес Ц-130 исчезна непосредно по полетувањето од југот на Пунта Аренас во понеделникот вечерта. Војската заклучи дека авионот се урнал веднаш потоа. Причината за несреќата не е позната, а шансите да се најдат преживеани се слаби.

Властите соопштија дека потрагата е попречена и од високите бранови на ледениот премин Дрејк и ниските облаци.

Генералот на воздухопловните сили Едуардо Москеира, кој ја води потрагата, во утрово им изјави на новинарите дека потрагата ќе продолжи барем наредните шест дена.

„Можеме да додадеме уште четири дена и да достигнеме до десет дена, но по тоа ќе треба да одлучиме дали да продолжиме“, изјави Москеира.

притисни ентер