Повеќе лица врз кои е направен обид за рекет сами ги пријавуаат случаите

Специјалната обвинителка Катица Јанева трет ден ја нема во јавноста да ја објасни својата улогата во случајот Рекет.

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон.

Од што боледува обвинителката информации нема. Телевзијата Алсат објави дека  пред неколку недели врз неа се спровела хируршка интервенција за намалување на желудникот за да почне процедура за слабеење, но оваа операција не се поврзува со боледувањето.

Во меѓувреме одземениот мобилен телефон од Јанева се уште се вештачи а таа се уште не е повикана да даде исказ.

Дел од правниците очекуваат транспарентна истрага од обвинителството за организиран криминал особено што се работи како што велат за личност на која и беше доверена правдата, но велат во секој случај тоа не треба да се одрази на предметите што ги работи СЈО.

По изјавата на премиерот Зоран Заев дека му се обратиле уценувани бизнисмени, Русковска за Канал 5 потврди дека тој ја известил а по нејзин совет рекетираниот сведок поднел кривична пријава. Во меѓувреме и други лица, потврдуваат од обвинителството, пријавиле дека биле мета на обид за рекет.

Во текот на предистражната постапка до надлежниот јавен обвинител се обратија и други лица кои тврдеа дека имало обид за изнуда на поголем износ на парични средства. Надлежниот јавен обвинител што постапува во предметот ги презема сите неопходни мерки што се во негова надлежност во насока на расветлување на наводите од овие лица.

Во рамки на истрагата, се вештачат и останатите докази одземени при претресите во канцеларијата на Боки 13 во 1тв, неговиот дом и домот на Зоки Кичеец.

Царовска во Тетово: На вистински пат сме да го извлечеме секое дете од сиромаштија, секое дете заслужува топол дом

На вистински пат сме секое дете да го извлечеме од сиромаштија, затоа што само со среќни и достоинствени граѓани можеме да имаме силна држава, порача потпретседателката на СДСМ Мила Царовска.

Царовска говореше вечерва пред присутните на Трибината „На прав пат" во Тетово.

Детскиот додаток им се исплаќа на 20.230 деца, што е за три пати повеќе, а образовниот на 8.681 деца, што е за три и пол пати повеќе од претходното. До крајот на реформата очекуваме околу 70.000 деца да примаат детски и образовен додаток. што ќе биде за 20 пати повеќе од претходно, рече Царовска.

Таа истакна дека законот за зголмеување на минималната плата на 14.500 денари е веќе во процедура. Сега над 50.000 работници во текстилната, кожарската и чевларската индустрија добиваат плати повисоки за 5.500 денари месечно.

Царовска се осврна на социјалната реформа, со која социјалната помош е зголемена и до 300 отсто и со која се подобрува живото на околу 300.000 граѓани.

Секое дете заслужува грижа и топол дом, истакна Царовска и додаде дека СДСМ инвестира и во изградба на нови и проширување на постоечките капацитети на градинките низ цела држава, како и во персоналот, со значително зголемување на платите на вработените во социјалната дејност, се наведува во соопштението на СДСМ.

Пајакот во Ријека подигна Смарт и го здроби (ВИДЕО)

На социјалните мрежи во Хрватска и во регионот денеска се рашири видео на кое се гледа како работи пајак-службата во Ријека.

Снимката е објавена на страницата на Фејсбук ,,Сообраќајни згоди и незгоди” , а на неа се гледа како пајакот се обидува да подигне автомобил Смарт , кој бил непрописно паркиран.

Откако го закачиле на системот за кревање, Смартот се наведнал неколку пати до тој степен што удрил во земја и на предната и на задната страна. Според сведоците кои ја снимиле целата ситуација, Смартот е здробен од сите страни.

Од полицијата велат дека штетата најверојатно ќе биде надоместена со осигурувањето, бидејќи нема елементи на кривичното дело, бидејќи пајак-службата немала намера да го оштети автомобилот.

Фармацевтски компании ќе платат 260 милиони долари , поради зависност со лекови во Охајо

Четири големи фармацевтски компании постигнаа вчера договор со два округа во американската сојузна дрѓава Охајо да не одат на судење , туку да платат обештетување од 260 милиони долари поради улогата во епидемијата на бројот на зависници од леков

Сепак, фармацевтските компании AmerisourceBergen, Cardinal Health, McKesson и Teva не успеаја да постигнат порамнување во вредност од десетици милијарди долари што ќе ги завршеше сите парници што се водат против нив во моментов.

Четирите споменати компании дистрибуираат околу 90 проценти од лековите на рецепти во САД и ќе платат вкупно 215 милиони американски долари.

Израелската компанија Тева ќе плати 20 милиони долари во готовина, покрај 25 милиони долари преку лекот Субоксон што се користи како замена на опиоиди, изјави Хантер Школник, адвокат на двата окрузи во Охајо во овој спор.

Според Школник, Тева, најголемиот производител на генерички лекови во светот, ќе го плати надоместокот во рок од 18 месеци.

Округот Кујахога и Самит ги обвинија компаниите за зголемување на бројот на зависници од опиоиди.

Околу 400.000 Американци починале од предозирање поврзано со опиоиди помеѓу 1997 и 2017 година, се наведува во податоците на владата.

Во петокот разговори за вонсудски  договор за сите Соединети држави, кои доколку успеат ,четири компании ќе платат 48 милијарди долари обештетување.

Поднесени се вкупно 2.600 судски спорови во САД против фармацевтските компании за нивната улога во развојот на зависност од опиоиди.

притисни ентер