Заев му се извинил на Вучиќ, српскиот претседател му пишал „поздрав друже“

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за телевизијата Пинк потврди дека добил извинување од премиерот Заев за делот од разговорот со руските комичари во кои коментира дека Вучиќ е руски човек.

Сепак, на пораката од македонскиот премиер, вели дека одговорил кратко, бидејќи како што кажа, не сакал да навлегува во суштината. Во интервјуто Вучиќ се осврнува и на делот од разговорот каде македонскиот премиер му вели на лажниот Порошенко дека е запознаен со тајна намера за размена на територии помеѓу Србија и Косово, за кои според српскиот претседател, се доказ дека Заев не разговарал со некој кој сериозно се разбира во преговорите.

Заев ми испрати извинување. Значи ви се јавил? Не, ми испрати порака. Не се јавил? Можеби и би се јавил, од каде да знам. Ми испрати порака, извини ако имаш нешто, јас му кажав поздрав друже, што друго да му кажам, сега јас на него да му објаснувам дали сум руски човек или не?

Кога некој на нас би ни го понудил тоа што тој го кажа, јас со двете раце би го прифатил. Далеку сме ние од тоа. И тоа ми покажува не зборел со некој кој нешто сериозно знае во врска со тие преговори и разговори, изјави Александар Вучиќ.

Прашан пак за пријателството со македонскиот премиер, во интервјуто Вучиќ кратко одговара дека го нарекува пријател, како и сите останати шефови на држави и влади од регионот, но во куртоазна смисла.

Дали Заев го сметате за пријател? Па јас не сум некој кој....луѓето во политиката, освен куртоазно може да ги нарече пријатели, секако сите ги нарекувам пријатели во таа куртоазна смисла

Снимката од руските пранкери Вован и Лексус која беше објавена минатата недела, предизвика бура од реакции за начинот на кој русите го добиле до македонскиот премиер, но и за комуникацијата која траела повеќе од една година со премиерот Заев, а во која биле споделувани и детали за политичари од регионот.

Тодор Петров и Мухамед Халили во „Само вистина“

Вечерва во „Само вистина“ гости беа Тодор Петров и Мухамед Халили.

Тезата дека со недобивањето на датумот за преговори може да се дестабилизира Балканот не држи вели потпретседателот на „Европското движење“  Мухамед Халили во вечерашното издание на „Само вистина“. Неговиот соговорник Тодор Петров претседател на Светскиот Македонски Конгрес пак, верува дека постојат сили кои може да предизвикаат контролирана нестабилност за да покажат дека одлуката на Европската Унија е погрешна

- После сите случувања во Македонија недовербата на јавноста во политичарите е голема. Гласачите веќе нема да им веруваат ништо во пресрет на предвремените избори, оцени потпретседателот на „Европското движење“  Мухамед Халили во вечерашното издание на „Само вистина“. Неговиот соговорник Тодор Петров претседател на Светскиот Македонски Конгрес пак смета дека политичарите ќе манипулираат со јавноста дека Европската Унија стои позади актуелната Влада за да заврши процесот на евроинтеграции

- Ние се залажуваме ако мислиме дека земјата само треба да ги исполни реформите затоа што почетокот на преговори со ЕУ е и политичка одлука, рече потпретседателот на „Европското движење“  Мухамед Халили во вечерашното издание на „Само вистина“. Неговиот соговорник Тодор Петров претседател на Светскиот Македонски Конгрес пак, не ја разбира еуфоријата во јавноста дека недобивањето на датум за преговори е прашање да се биде или не  

Погледнете ја целосно вечерашната емисија „Само вистина“ овде.

Брнс: Ратификацијата е резултат на напорна работа и посветеност кон вложување во иднината

Американската амбасадорка Кејт Брнс ја поздрави ратификацијата на пристапниот протоколот на Северна Македонија во НАТО од страна на Сенатот на САД, оценувајќи ја како резултат на напорна работа и посветеност кон вложување во иднината.

– Многу задоволна поради огромната поддршка на Сенатот во ратификацијата на пристапниот протоколот на Северна Македонија во НАТО од страна на САД. Тоа е резултат на напорна работа и посветеност кон вложување во иднината. Со нетрпение очекувам продолжување на развојот и зајакнување на партнерството меѓу нашите две земји, порача на Твитер американската амбасадорка Брнс.

Сенатот на Соединетите американски држави денеска со 91 глас „за" и два „не" го изгласа  пристапниот протокол за влез на Северна Македонија во НАТО.

Владата одобри зголемување на буџетот за поддршка на иновациите на компаниите за 12 пати

Владата донесе одлука за давање согласност на „Програма за измени и дополнувања на Среднорочна програма за работа на Фондот за иновации и технолошки развој за финансиска поддршка на микро, мали и средни претпријатија за 2018-2020 година".

Со предложените измени, информираат од владината прес-служба, се предвидува проширување на буџетот на планираните јавни повици за технолошки развој од Планот за економски раст, како и проширување на буџетот за финансирање на проекти во рамки на тековниот повик за комерцијализација на иновации. Со овие измени директно или индиректно се таргетирани помеѓу 170 – 200 компании (зависно од буџетите и конечната одлука на Комитетот за одобрување на ко-финансирање) од пристигнатите 487 апликации.

Вкупниот обем на планирани инвестиции кај овие компании, се наведува во соопштението, е нешто над 87 милиони евра, од кои 67 отсто или над 58 милиони евра се побарано учество на Фондот, додека 33 отсто или околу 29 милиони евра се сопствени средства кои апликантите планираат да ги вложат во домашната економија. Иницијално предвидениот буџет за овој јавен повик е пет милиони евра, со што аплицираниот износ се надминува за речиси 12 пати.

притисни ентер