Лашкоска: Владата на Заев ги излажа УНЕСКО, експертите и охриѓани

ВМРО-ДПМНЕ ја обвини власта дека предлог законот за заштитата на охридското подрачје е различен од тој што бил ставен на јавна расправа. 

 Вметната била одредба со која одлуките во советот ќе треба да се носат со Бадинтер, што според партијата, е класично политизирање.

Скандалозниот однос на Владата предводена од Заев кон Охрид и Охридскиот регион  добива свои уште поскандалозни продолженија.

Предлог законското решение за управување со природното и културното наследство во Охридскиот Регион кое што е доставено во Собранието, деновиве можевме да видиме и слушнеме дека не е тоа на кое што било работено изминатиот период со граѓанските  организации запознати со проблемот.  Ова значи дека јавните расправи на оваа тема кои што биле правени биле буквално фрлени во корпа  заедно со сите експертски мислења кои биле изнесени.

Ова само го покажува односот на Власта кон експертската јавност.

Дополнително, можевме да слушнеме и видиме оти Владата тоа што го презентирала пред комитетот на УНЕСКО во Баку не соодествува со тоа кое што сега како предлог законско решение го нуди.

Владата на Заев со ова ги излажа и експерите и Унеско и сите граѓани на Охрид и Република Македонија. 

Да потсетиме,  спротивно на сите насоки оваа Влада вметнува одредби со кои новиот Совет треба да одлучува со бадентер што е спротивно на Уставот, а згора на тоа во Советот да членува и еден надворешен претставник на предлог на министерот за политички систем и односи меѓу заедниците.

Класично политизирање на една тема која треба експерти да ја уредуваат.

Да потенцирам, ова не го говори само ВМРО-ДПМНЕ, туку ова го говорат медиумите, експертите и претставниците на невладините организации.

Почитувани,

Заев покажа дека приоритет му е политичкиот пазар наместо угледот на државата, граѓаните и градот Охрид. Тој на политички пазар е подготвен да стави и културните и природните богатства на Охрид и Македонија само да се зачува на власт.

Затоа бараме итно да се повлече ова предлог законско решение од собраниска процедура. Закон за Охрид и охридскиот регион има во сила и обврските кои ги имаат надлежните органи и институции и по овој закон можеа да си ги завршат и лани, и пред неколку месеци, но кога веќе ништо не реализирале, им препорачуваме тоа да почнат да го прават уште од денес. Без политизирање неопходно е да се отпочне со превземање на соодветни мерки со цел да се спречи губењето на статусот на градот во УНЕСКО.

Ако не се отпочне веднаш ќе стане очигледно дека и Охрид и Македонија имаат една и единствена дивоградба која го уништува угледот на државата. Тоа е владата на Зоран Заев, која мора што поскоро да се сруши на избори за да се врати достоинството и на Охриѓани и на сите граѓани на Македонија.

Од понеделник почнуваат градежни работи во месноста „Цуцка" на излезот од Велес кон Градско

Од понеделник битолската фирма „Стентон Градба" ќе почне со градежни работи кај свлечиштето од ридот Цуцка на излезот од Велес на регионалниот пат од Велес кон Градско.

Блаже Петров од „Стентон Градба" за МИА информира дека веќе е направен договор во врска со исклучување на струјата додека се изведуваат градежните работи заради безбедност на работниците  и за ситни градежни пропусти на проектантот како што е изградба на канал помеѓу потпорниот ѕид и пругата.

Од Општина Велес попладнево сопштија дека започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба" ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка" на регионалниот  пат од Велес –Градско  во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

Локалната власт овој вреден проект го доби со финансиска подршка на Владата од 62,441 милиони денари а преку ЈПДП.

Од Општина Велес информираат дека за време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли)

Инаку, големи одрони на карпи  од  свлечиштето кај Цуцка на патот Велес – Градско и пругата Велес – Гевгелија се случија  пред скоро две години на 13 март 2018 година. /МИА

„Корковадо": Грејдерите за потребите на Армијата на РМ не се исти со оној продаден во Србија

 „Тие само изгледаат исто, како што сите грејдери на светот изгледаат исто. “

Српска компанија „Корковадо", преку која беа набавени машини-грејдери за потребите на Армијата, денеска ги демантираше тврдењата за злоупотреби и неправилности при реализацијата на набавката, оценувајќи дека станува збор за „лаги и злонамерни манипулации со фактите".

– Разбирам што е политичка борба, но мојата компанија е обвинета во медиумите од страна на целосни незнајковци и луѓе кои не се разбираат во техника и машини, вели во демантот директорот на „Корковадо", Дејан Станојковиќ.

Тој посочува дека грејдерите за потребите на Армијата биле продадени по цена од 197.000 евра за праче без ДДВ, како и дека овие машини и онаа што фирмата ја продала во Србија по пониска цена, воопшто не се исти.

– Тие само изгледаат исто, како што сите грејдери на светот изгледаат исто. Постојат огромни разлики. Вашите грејдери имаат погон и на предните оски што не е случај со грејдерот во Србија. Само тој додаток чини 40.000 евра, се наведува во демантот.

Во соопштението се посочува дека моторите во грејдерите набавени за нашата Армија, производство на еден од најдобрите производители во светото „Каминс", се поголеми и помоќни од оние во машината продадена во Србија, како и дека поради дополнителниот хидрауличен погон со хидромотори на предните тркала, потребен е помоќен мотор, бидејќи тој покренува и дополнителна моќна и голема хидро пумпа, што автоматски го прави поскап.

– Вашите грејдери имаа мотори со моќност од 164 киловати, а грејдерот испорачан во Трговиште (Србија) има 125 киловати. Вашите грејдери имаат ЗФ-троник менувачи од германски производител (најдобри менувачи во светот), што не е случај со грејдерот во Србија. Вашите грејдери имаат „пливачки од" на средниот и на предниот нож, што претставува врвна технологија и ретко кој производител ја има таа опција, се додава во демантот.

Станојковиќ во соопштението посочува дека грејдерите за нашата Армија се и габаритно поголеми, што „злобните луѓе нема да го забележат затоа што не сакаат".

– Секој кој и малку се разбира во техника ќе ги разбере овие наводи и ќе сфати дека машините воопшто не се исти. Напротив постои огромна разлика, но за незнајковците и злобните луѓе тоа не значи ништо. Купувачот поради ограничени средства купил многу поедноставна машина. Морам да напоменам дека кај вас имаше јавна набавка на која можеа да се јават сите продавачи на грејдери. Исто така, имаше и е-аукција на која учествуваа три фирми. Зошто не ги намалиле цените, ако моите грејдери се скапи. Напоменувам дека другите имаа многу повисоки цени и дека цената по која ги купивте грејдерите е исклучително добра, бидејќи доколку мојата компанија не беше на тој тендер, истите машини ќе ги платевте многу поскапо, истакнува Станојковиќ во демантот.

ВМРО-ДПМНЕ вчера обвини дека Министерството за одбрана преку јавна набавка набавило две тешки машини грејдери за потребите на Армијата од „Корковадо" по цена од 232.426 евра по машина, додека, според партијата, истата компанија на српска институција и продала таква машина во вредност од 108.000 евра.

На тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ уште вчера реагираше Министерството за одбрана тврдејќи дека во целата постапка за јавната набавка на грејдерите биле почитувани сите законски одредби. /МИА

Чолош и Ќучук: Македонија ги исполни критериумите за почеток на преговорите со ЕУ

Македонија ги исполни критериумите за да ги почне преговорите со Европската унија. 

Сега следи политичката одлука со новата методологија која ја предложи Европската комисија. Земјата направи добри чекори со законот за јавно обвинителство и ја охрабруваме да продолжи со борбата против организиранито криминал и корупцијата, порачаа Дачиан Чолош, лидер на групата на либералите во Европскиот парламент – „Renew Europe" и известувачот за Македонија во ЕП, Илхан Ќучук.

– Методологијата треба да се усвои од Советот и земјите членките и откако тоа ќе биде завршено мислам дека сите услови ќе бидат завршени да започне тој процес. Ние во Европскиот парламент ќе се залагаме за тоа, рече Чолош, одговарајќи на новинарски прашања пред денешната дебата посветена на младите и Европската унија во организација на Либерално-демократската младина.

Известувачот за земјава Ќучук со порака дека Владата и опозицијата заедно треба да работат на остварување на стратешките цели на државата.

–  Сигурен сум дека големи работи може да се случат во Македонија, но за тоа е потребна  политичка волја. Тоа не се однесува само за Владата, туку и за опозицијата и моја заложба е дека заедно можат да работат на остварување на стратешките цели на земјата и не гледам подобра стратешка цел од тоа да се биде дел од НАТО и земја членка на ЕУ бидејќи тие можат да испорачаат висок демократски и економски стандард кои се многу потребни на регионот и на земјата, изјави Ќучук, порачувајќи дека реформите се прават заради граѓаните и државата.

ЕУ, рече Ќучук, не се однесува на политичките елити на земјата, туку на граѓаните и на младите, бидејќи тие се иднината. – Паметната политика е за следните 15 до 20 години, а не е за утре, порача известувачот на ЕП за земјава. /МИА

притисни ентер