САД почнуваат масовна депортација на имигранти

Американските власти соопштија дека ќе почнат апсење на околу 2.000 имигрантски семејства.

Со цел да бидат депортирани во операцијата која ја вети претседателот Доналд Трамп за „протерување на милиони илегални жители“ од земјата.

 Оваа акција треба да почне на 14 јули откако беше одложена во минатиот месец.

Трамп ја направи илегалната имиграција за клучна цел на неговата администрација.

притисни ентер