Азилантот Груевски на бизнис забава со унгарскиот џет сет

Поранешниот премиер Никола Груевски на бизнис забавата во Будимпешта која се одржа минатиот месец, пристигнал во присуство на унгарскиот бизнисмен од  турско потекло Ахмет Фират.

 Токму со него, дел од унгарските медиуми пренесоа дека екс премиерот го поминал и најголемиот дел од вечерта.

Станува збор за сопственик на фирмата Харпут КФТ,  компанија која продава половни возила, а името на Фират, дел од унгарските медиуми го поврзуваат и со неколку фирми за градежништво, и со сопствеништво на една од најпознатите сали за вежбање во Будимпешта – Гоу Актив.

На фотографијата од настанот веднаш до него е и организаторот на настанот Алесандро Фарина и прв човек на ИТЛ групацијата – консултантска фирма која како што стои на веб сајтот им нуди помош на унгарските компании. Настанот се организира годишно, а до неодамна бил поддржан и од државата.

-Ова се одржува со години, имаат една забава секоја година, ова е во главно настан за бизнис поврзување, а организирано е Италијанец кој живее во Будимпешта и кој е бизнис консултант, мислам дека тоа е само дел од неговата работа. Има околу 1.000 гости. Целта е да се поврзат бизнисмените меѓу себе, но многу странски бизнисмени доаѓаат на настанот, и унгарската државна банка до неодамна го поддржуваше овој настан.

Во јавноста лавина од реакции предизвика придружничката на сликата со Груевски. Станува збор за плејбој зајачицата на руското издание на Плејбој, Вивиен Чене. По професија е економистка, но е позната како инфлуенсерка и модел фриленсер. На нејзиниот инстаграм профил, каде објавува професионални фотографии од неа и рекламира производи, има над 35.000 следбеници.

На забавата, покрај со Груевски, може да се забележи дека се сликала и со голем број од останатите гости.

Рекордно високи температури во САД

Екстремно топлото време предизвикува и проблеми во Соединетите Американски Државни.

Најмалку шест лица го загубиле својот живот поради рекордно високите температури во САД. Според властите, жртвите се од сојузните држави Мериленд, Аризона и Арканзас.

Националната метеоролошка служба предупреди од „опасен топлотен бран“, кој во комбинација со зголемена влажност во земјата може да доведе до топлотен удар, доколку не се преземат соодветни мерки. Голем број настани во САД, од фестивали и концерти до спортски средби, се одложени поради невообичаените високи температури. Медиумот потсетува дека за време на топлотниот бран во јули 1995 година загинаа повеќе од 700 луѓе во Чикаго, каде температурите надминуваа 36 степени Целзиусови.

Големи пожари во Португалија, осум повредени, наредена евакуација

Во екот на туристичката сезона Португалија мака мачи со пожарите.

Осум лица се повредени во пожарите кои од синоќа беснеат во централниот дел Португалија. Во гасењето учествуваат преку 1.000 пожарникари, а на помош пристигнала и војската.

Повредени се седум пожарникари. Еден од нив има изгореници од прв и втор степен и пренесен е во болница. наредена е делумна евакуација на села во околината на пожарот. Силниот ветер ги отежнува работите на пожарникарите.

Осмо издание на културно-забавната манифестација „На зајдисонце" во Трпејца

Здружението за развој и промоција „За Трпејца со љубов" од Охрид по осми пат ја организира кутурно-забавната манифестација „На зајдисонце". 

Од вечерва гостите што летуваат во населбата и сите оние што ќе се затекнат во Трпејца се до 29-ти овој месец ќе бидат дел од содржините наменети за нив, за поубаво да се чувствуваат, да се забавуваат, некои и нешто да научат.

Манифестациајта финансиски поддржана од Министерството за култура предвидува фолклорни настапи, ликовни изложби, ликовна работилница за деца, потоа курс по модерен танц исто за најмладите гости, куклен театар за најмладите, музички содржини меѓу кои и веќе традиционалните вечерни променади со настапи на млади уметници што музуцираат од кајче во вечерните часови. И оваа година како и изминатите изданија „На зајдисонце" организира курс за обука за фаќање риба со јадица, кајакарска регата и прошетка низ Националниот парк „Галичица" по патеката Чоколско.

Здружението „За Трпејца со љубов" ги поканува сите заинтересирани да бидат дел од публиката, сите настани што ќе се одржуваат под ведро небо се од отворен карактер односно бесплатни./МИА

притисни ентер