Мицкоски на 11-годишнината од основањето на ПОДЕМ

Во име на членовите на ВМРО-ДПМНЕ да ви ја честитам 11 годишнината од основањето на Партијата на обединети демократи на Македонија ПОДЕМ.

Почитуван претседателе на Партијата на обединети демократи на Македонија ПОДЕМ д-р Живко Јанкулоски

Почитувани членови, почитувани поддржувачи,

Почитувани гости и присутни,

Велат ако нешто трае повеќе од една година значи дека ветува дека може да се постигне многу, кога тоа нештото трае 5 години значи дека може да опстои на сите турбуленции и предизвици, а она што трае повеќе од 10 години, веќе прераснува во традиција која мора да се почитува. Затоа дозволете ми во мое име и во име на членовите на ВМРО-ДПМНЕ да ви ја честитам 11 годишнината од основањето на Партијата на обединети демократи на Македонија ПОДЕМ, партија која што од основањето до денес активно придонесува во демократскиот живот и политичката сцена на Република Македонија.

Големината на една партија е во големината на љубовта кон Татковината, но и мноштвото на идеи за подобра иднина на своите сонародници во земјата и надвор од неа.

Токму затоа можам да кажам дека ПОДЕМ е многу поголема партија од партии кои денес егизистираат на власт бидејќи и со примери и со дела покажале и докажале дека Македонија е нивниот идеал и дека демократските вредности, напредокот и подобрата иднина се нивната водилка низ ова 11 годишното функционирање.

Партија која покажува во овие времиња дека има кичма да се спротивстави и да каже НЕ на погрешните политики на власта, и тоа во периоди кога тоа е нималку лесно да се направи и за што знам дека наместо комформизмот и сладострастието на власта, го одбравте правилниот пат и застанавте со народот.

Токму поради ова со полна сигурност можам да кажам дека ПОДЕМ е нашиот верен сојузник и партнер во нашата борба за подобра иднина, борба која трае и ќе заврши кога катастрофата наречена Зоран Заев и СДСМ ќе замине во темната историја во Македонија.

И вие како и сите граѓани на Македонија чувствувате дека Заев ја турка Македонија кон амбисот, кон амбисот со целиот економски колапс кој што го предизвикува, осиромашувањето на народот на сметка на личното богатење, рушењето на достоинството на граѓаните и континуираното уништување на угледот и позициите на државата. Македонија во време на изгубениот Зоран Заев станува загубена држава и затоа наша должност е да застанеме на овој пат на разнебитување на нашата земја. Заедно мораме да ги сплотиме силите, да ги збиеме редовите и да се спротивставиме на непогодата наречена Зоран Заев. Тој е веќе на колена и го покажува целиот свој очај и немоќ. Неговото блескање кое само тој го гледаше се претвори во беда и срам. Неговиот систем евро за вицето целосно ги замени европските вредности. Неговите квази реформи во судството и администрацијата се претворија во лична амнестија за криминалите и максимално партизирање и приватизирање на институциите. Правото се претвори неправда, а правната држава во полициска држава за прогон на политички неистомисленици.

Свесни сме дека си имаме работа со однародена власт која се одлепила од реалноста, а истовремено заглавена до гуша во скандали, корупција и криминал, па станува се понервозна и пожестока кон својот народ. Но колку повеќе удираат, толку повеќе народот се обединува во нашата борба.

И кога ќе ми речат лошо е, одговорот е, полошо е од најлошото. Кога ќе помислите дека е пробиено дното, Власта не демантира дека има ново уште поголемо дно. Така е и во економијата. Нема пари, а буџетот се троши само за социјални трансфери и купување на социјален мир. И тоа може да функционира година две, но не може така вечно. УЈП има дупка во прибирањето на даноци, и тоа е така зошто народот нема пари, бизнисот трпи, а граѓаните влегуваат во уште поголема сиромаштија.

Ќе потсетам дека ветуваа 5% раст, а ќе бидеме среќни доколку се посигне половина од тоа. Земјоделците мака мачат со откупот, а во здравството само успех има во наместените тендери. Се останато тоне. И онаа малку надеж што беше, а се однесуваше на брз напредок во преговорите со ЕУ гледаме дека се претвори во нов неуспех. Датум за преговори нема зошто Европската Унија констатираше отсуство на реформи и постоење на корупција. Нема одење во Европа со градоначалник кој физички се пресметува во својот кабинет а обвинителството спие. Со генерален секретар на влада кој не чувствува одговорност за скандалот во кој е вовлечен. Нема во Европа со наместени тендери во здравството за опрема која сега се плаќа два или повеќе пати поскапа. Нема во Европа со премиер кој договара мито од 100 илјади евра за Вартоломеј, и се впушта во криминал за 5 секунди. Нема во Европа со прогон кон опонентите. Македонците стануваат граѓани од втора категорија во својата земја. Сменето име, историја која Заев ја прекројува како ќе му текне само за да остане на власт.

Почитувани пријатели,

Имам една добра и една лоша вест. Лошата вест е дека Зоран Заев создава изгубена и упропастена држава. Добрата вест е дека ќе ги победиме. И ќе ги победиме силно.

Ова мора да престане затоа што е премногу. Затоа мојата, нашата борба е за Македонија која вистински ќе оди напред.

Мојата визија е за Македонија која ќе биде членка на Европската Унија, држава која сериозно ќе се бори против криминалот, корупцијата и неправдите. Овој канцер кој ја гуши земјава десетици години мора да биде победен.

Мојата визија е за Македонија која ќе биде технолошки тигар на Балканот, со развиена економија и која ќе биде место каде ќе се случува технолошка и економска експанзија.

Мојата визија и нашата борба е за Македонија која ќе има квалитетно здравство и образование. Која ќе нуди поддршка на земјоделците преку загарантиран откуп.

Мојата визија и нашата заедничка битка мора да биде да го сочуваме достоинството на секој еден граѓанин. Затоа ни е потребна обнова. Обнова во секој еден руиниран сегмент во општеството.

Доаѓа ново време кога политиката мора да биде работа на принципи, разум и труд. Многу работа и чесност.

Јас во мојот живот немам заработено нечесно ниту едно пенкало, имам принципи на кои ме учеле од мал, моите родители. Тоа го барам од секој еден мој соработник.

Оваа обнова за која зборувам може да ја донесе оваа нова генерација на политичари која мора да ги победи старите ликови од транзицијата. Тоа е можно и тоа заедно ќе го направиме. Сметам на Подем, верувам на нејзината сила и Подем е еден од нашите најверни коалициони партнери.

Ништо во животот не е лесно и не е брзо, но подобро да победиме во тежок и исцрпувачки маратон, отколку да бидеме поразени на краток и молскавичен спринт.

Нека ви е честит роденденот и посакувам уште многу години опстојба на македонското политичко небо.

Ви благодарам да сте живи и здрави.

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Нов топол бран во Македонија

Метеоролозите од утре најавуваат повторно враќање на тропското време. Лекарите советуваат граѓаните соодветно да се заштитат од високите температури и доколку е можно да избегнуваат директна изложеност на сонцето во периодот од 11 до 17 часот. 

Повеќе информации  за овој топлотен бран дознаваме од УХМР во видеото.

Ципрас и Мицотакис се скараа за Преспанскиот договор

Дали сега Преспанскиот договор ви е добар?  Ова прашање поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас директно му го постави на својот наследник Мицотакис на првиот ден парламентарна расправа за доверба на грчката влада. 

Ципрас му забележа на Мицотакис дека кога бил во опозиција активно работел на рушење на компромисот меѓу двете земји, а сега според однесувањето на новиот грчки премиер и неговите, може да се заклучи дека тие комплетно го прифаќаат Преспанскиот договор. Одговорот на лидерот на Нова Демократија пак покажа дека Грција и дефинитивно ќе бара конструктивност и соработката меѓу Скопје и Атина, а од тоа  ќе зависи и дали Грција во иднина ќе го забавува напредувањето на земјава кон ЕУ.

На Балканот, како што имаме кажано во неколку наврати, приоритет е да се ублажат негативните последици од спроведувањето на Договорот од Преспа. А главната точка овде е развојната програма за северна Грција, заштита на македонските производи и голема меѓународна кампања за нашата Македонија. И сакам, одново да пратам една порака во и вон Грција: од однесувањето и добрата соработка на нашите соседи ќе се оцени нивниот тек кон Европската унија, рече Мицотакис.

И премиерот Заев е свесен дека ќе мора да соработува со новиот грчки премиер.  Тој во интервју за грчката телевизија АЛФА кое е направено три дена пред изборите на Грција вели дека  Мицотакис е искусен политичар и сигурно ѝ мисли добро на својата земја, но и на своите соседи.

Ги имам следено внимателно ставовите на господинот Мицотакис, секако неговиот коментар дека договорот не е добар ни е познат. Договорот, веројатно ако гледаме низ призмата на двете земји можеби подеднакво не е добар или подеднакво е добар. Јас верувам дека сите заедно ќе гледаме напред, нема да се враќаме назад. Господинот Мицотакис е искусен политичар и сигурно ѝ мисли добро на својата земја и на своите соседи, па и на целиот балкански регион, вели Заев во интервјуто направено пред изборите во Грција и пред Мицотакис и официјално да стане премиер на земјата.

Во меѓувреме двете држави ги спроведуваат обврските кои произлегуваат од преспанскиот договор, но се уште не е најавено дали и кога ќе биде остварена првата средба меѓу Заев и Мицотакис.

Дали е закочен дијалогот власт – опозиција?

Можен ли е почеток на политичка криза во земјава како резултат на последните случувања?

По последниот скандал кој се поврзува со Катица Јанева и формирањето на ново обвинителство, се отвори прашањето дали власта и опозицијата ќе успеат да се договорат за Законот за јавно обвинителство на чекор до ветениот датум за преговори со ЕУ во октомври или пак уште повеќе ќе се продлабочат несогласувањата. Реформскиот закон кој е еден од најважните услови кој се уште е под знак прашалник, според дел од аналитичарите може да донесе политичка криза во време кога очекуваме важен процес за земјава.

Од ВМРО ДПМНЕ велат дека единствен виновник за евентуална политичка криза или недобивање на датум за почеток на преговори, ќе биде премиерот Заев.

Иако од опозициската партија бараат на лидерска средба да се разговара единствено за предвремени парламентарни избори, од СДСМ освен за новиот предложен закон за ЈО, велат дека дијалог е потребен за повеќе прашања, како спроведувањето на пописот и предлогот за измена на изборниот законик.

притисни ентер