Пентагон со воена придружба за бродовите во Персискиот залив

Пентагон соопшти дека ќе покрене систем на воена придружба за бродовите во Персискиот залив.

Откако официјален Лондон обелодени дека ирански вооружени чамци се обиделе да запленат британски танкер.

Вашингтон го обвинува Иран за серијата напади врз бродови во една од најважните нафтени транзитни рути.

Техеран ги отфрла ваквите обвинувања.

„Катимерини“: Ривалитетот Софија- Скопје создава нова пукнатина на југоисточното крило на НАТО

Инсистирањето на официјална Софија да ги блокира евроинтегративните процеси на Македонија може да создаде раздор и во НАТО – анализира грчкиот весник Катимерини. 

Според весникот, спорот меѓу двете држави би можел да предизвика пукнатина во југоисточното крило на НАТО, кое во моментов е клучно поради американско-рускиот конфликт на влијание во регионот.

Отворените прашања како што наведува весникот би можеле доколку не се решат во блиска иднина да создадат непријателство меѓу двете земји по примерот на Грција и Турција кои иако се дел од НАТО, со години се соперници.

-Приговорите на Бугарија за влез на Македонија во ЕУ не произлегуваат од критериумите за пристап, како што е потребата за зајакнување на демократијата и сузбивање на корупцијата. Наместо тоа, тие се поттикнати од историски тврдења што предизвикуваат национализам на обете страни и во одреден момент наскоро ќе имаат влијание врз НАТО, освен ако не се решат овие разлики.- Катимерини.

Анализата на Катимерини доаѓа на една недела од состанокот на советот на министри на ЕУ во Брисел каде се најавува можно ново вето од официјална Софија. Во пресрет на состанокот, сепак позитивна порака за евроинтегративниот процес на Македонија упати германската канцеларка Ангела Меркел, која порача дека иако се соочуваат со потешкотии, се уште има шанса до крајот на годината земјава да ги започне преговорите за членство.

-Уште еднаш, посветуваме големо внимание на Западен Балкан. Тука има тензии од сите видови, но има и напредок. Берлинскиот процес се покажа како добра иницијатива што дава резултати. Но, ние се бориме меѓувладината конференција со Македонија да се одржи. Албанија направи големи исчекори, но конкретно со Македонија, прашање е дали ќе успееме со тоа навреме, бидејќи има потреба од преговори меѓу Бугарија и Македонија, како што сите знаат,вели Ангела Меркел – Канцелар на Германија.

Со порака за евроинтегративните процеси на земјава се огласи и шефот на македонската дипломатија Бујар Османи. Во обраќање на неформалниот состанок на советот на министри на Унијата, со која претседавал германскиот министер Михаил Рот, Османи како што информираат од МНР, порачал дека иднината на Европа не може да се замисли без интеграција на регионот посочувајќи дека процесот на проширување треба да биде силно вклучен во дебатата за иднината на Европа.

Во ковид-центрите се лекуваат вкупно 1335 пациенти, има слободни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, соопшти Министерството за здравство.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 77 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 58 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 47 пациенти, во Велес се лекуваат 63 болни, а во Куманово 117 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во ковид – центарот во Охрид има хоспитализирано 95 пациенти, во Прилеп 128, во ковид – центарот во Гостивар 73, а во Струга 34 болни. Во болницата во Струмица 66 пациенти, во Кочани 18, во Кичево 21, Кавадарци 36, а во Гевгелија 13 лица позитивни на коронавирусот.

Вкупниот број пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1335 и има 140 празни болнички кревети во ковид центрите.

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла. Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството за здравство е во постојан контакт со сите болници и доколку има потреба, капацитетите на ковид одделенијата ќе бидат дополнително проширени, стои во соопштението.

Молк во Софија и Скопје пред Советот за општи работи во Луксембург

Затишје пред бура или соочување со се поизвесниот епилог дека Македонија годинава ќе остане без почеток на преговори со Унијата. 

Молк и во Софија и во Скопје, пред министерскиот состанок, каде следниот вторник треба да се формализира одлука. Она што е јасно е дека преговарачката рамка на Македонија вчера не го мина филтерот на ниво на амбасадори и според се уште неофицијалните информации , опцијата за вклучување датум за одржување на првата меѓувладина конференција е отстранета од заклучоците. Нема никакви детали ниту за патоказот, на кој инсистира Софија, а кој неодамна го спомена министерот Османи како механизам за следење на спроведувањето на Договорот со Бугарија. Цврстиот став на Бугарија денеска се обидоа да го амортизираат опозициските социјалисти. Костадин Паскалев за бугарската БТВ вели дека однесувањето на Софија ќе има трајни последици во односите со Македонија.

-Однесувањето на Бугарија кон Македонија ќе има трајни и неповратни последици. Бојко Борисов би требало да ги седне неговите министри и политички партнери и да стори се што е возможно со неговите партнери преку границата, и овој еден народ во две држави да стане член на ЕУ. Во последниве недели неопходни се категорични дејствија од Бугарија за да стане Македонија членка на ЕУ. Земјата можеби има претензии кон Бугарија? -Какви претензии? Со двата тенка, што им ги подаривме? Немојте така. Тоа е несериозно. , вели Костадин Паскалев, член на Националниот Совет на БСП

Во затегнати политички односи, 11-тата средба во низа ја очекуваат и членовите на мешовитата Комисија за историја, кои во среда и четврток на онлајн разговори ќе се обидат да ги поместат позициите. Последните пораки на првите луѓе Ангел Димитров и Драги Ѓоргиев не влеваат надеж дека научните факти ќе надвладеат над политиката.

-Големата одговорност треба да ја понесат политичарите, треба да заземат позиција, а не да се занимаваат со мантрата дека историчарите ќе го решат спорот. Нашите колеги сакаат тие спорови да ги пролонгираат додека не се пензионираат. , вели Ангел Димитров, копретседател со Мешовитата комисија за историски прашања (28.11.2020).

- Не можам ништо да прогнозирам дали ќе има некаков напредок. Го чувствуваме притисокот и на јавноста и на актуелните политички случувања, вели Драги Ѓоргиев, копретседател со Мешовитата комисија за историски прашања (26.11.2020).

Според најавите, клучни теми на средбата се очекува да бидат Гоце Делчев и македонските учебници по историја за седмо одделение.

притисни ентер