Вонредна состојба на Халикдики. 7 мртви над 120 повредени

Во регионот на Халкидики е прогласена вонредна состојба, но грчките служби тешко се справуваат со последиците од невремето. 

Нема електрична енргија и вода, а според проценките потребни ќе бидат најмалку 2 дена за да се нормализира снабдувањето. Туристите и жителите велат дека нема основни услови за живеење, а температурите се околу 40 степени.

Туристите денеска масовно се евакуираат, а колона од возила има од краците па се до границата со Макеоднија. Но, пеколот што го преживеале вчера ќе го паметат цел живот.. 

Најмалку седум мртви и десетици повредени е епилогот од трагичното невреме кое го погоди грчкиот полуостров Халкидики.

 Силната бура рушела дрвја, превртувала автомобили и предизвикала голема материјална штета. Најголемиот дел од жртвите настрадале од паднати дрвја и превртени возила, меѓу нив се и мајка со нејзиното малолетно дете, кои загинале откако врз нив паднал кров од ресторан.

Грчките медиуми пренесуваат дека туристите кои биле затекнати од бурата спасот го барале по угостителските објекти, па дури и во црквите.

Македонското МНР соопшти дека меѓу настраданците нема Македонци..

Силно невреме вчера го погоди и југозападниот дел на државава.

Во Преспа десетина села беа оставени без електрична енергија, а силниот дожд и град предизвика голема материјална штета.

Најпогодени се селата Крани и Штрбово, како и граничниот премин Маркова Нога, каде ветерот половина час корнел дрвја, бандери и носел покриви од куќи.

Во Охридското крајбрежје пак, најпогоден е автокампот Љубаништа, каде во невремето се уништени голем дел од приколките и шаторите во кампот.

притисни ентер