Фото: Најдобрите спортисти во елегантно издание

Лос Анџелес беше домаќин на најдобрите американски спортисти. 

На свечена церемонија во Ел – ЕЈ „ESPY“ ги награди најдобрите американски спортисти.

Најдобрите спортисти на црвениот тепих се прошетаа со своите поубави половини со во супер елегантно и гламурозно издание.

Меѓу наградените  беа. Легендата на светото скијање големата шампионка Линдзи Вон, Расел Вилсон и Сијара, кошаркарот Двејн Вејд со сопругата Габриел, Роб Гронковски и Камил Костек,голферот Брус Коепка и Џена Симс,НХЛ играчот Евандер Кејн со сопругата Ана,.

На грандиозната церемонија се појавија и кошаркарските легенди Бил Расел и  Коби Брајант, Дерон Пејн и Јанг Јон....

„Човекот лав“ бил нападнат и убиен од неговите лавови

Маж во Јужна Африка го нападнале и убиле неговите сопствени лавови, кои ги држел затворени , јавува „CNN“.

Медиумите известуваат дека мажот бил нападнат од лавовите на неговиот имот во близина на градот Цулинан, додека се обидувал да ја поправи оградата на лавовите. На имотот имал три лава.

Мажот, Ван Биљон правел ексклузивни предавања за лавовите и кај локалното население бил познат како „човекот лав“.

Инаку соседите помогнале да му помогнат да се спаси, но веќе било доцна и тој им подлегнал на повредите.

Купувачите на „масл“ автомобили во просек се постари од 50 години

Најмлади се купувачите на „Dodge Challenger“

Иако сите би помислиле дека автомобилите како што се „Dodge Challenger“, „Ford Mustang“ или „Chevrolet Camaro“ се автомобили кои ги возат млади луѓе. Но се испостави дека овие автомобили најчесто ги купуваат луѓе постари од 50 години.

Најмлади купувачи од овие автомобили има „Dodge Challenger“, во просек неговите купувачи имаат 51 година. Нешто постари се оние на „Mustang“ и „Camaro“.

Дали е ова криза на средните години? Најверојатно овие луѓе никогаш не ги напуштил младиот дух.

Мексико ќе одобри рекреативна употреба на кокаин за две лица

Судија во Мексико одобри употреба на кокаин како рекреативна дрога за две лица, што е прв ваков случај во таа држава.

Судот соопшти дека на лицата ќе им биде дозволено да поседуваат, транспортираат и консумираат кокаин, но не и да го препродаваат, тврди организацијата „Мексико обединето против криминалот“ пренесува ББЦ .

Организацијата  се бори да ја прекине војната против дрогата која во Мексико трае со децении, а одлуката на судот ја нарече историски чекор. Одлуката сега треба да ја разгледа и повисок суд пред истата да може да се спроведе.

Во изјавата на организацијата се наведува дека судот во Мексико Сити наложил на „Кофеприс“, водечката здравствена организација во државата, на двете наведени лица да им одобри рекреативна употреба на кокаин.

притисни ентер