Заев: Рашковски ќе биде разрешен, ако има повреда на законот

Три дена по втората објавена бомба за генералниот секретар на Влада, Драги Рашковски, премиерот Зоран Заев не гледа негова одговорност.

Но како што вели, подготвен е да го разреши доколку се утврди прекршување на законите. Случајот околу набавката на опрема за М- НАВ засега го истражуваат само антикорупционерите, но и тие се уште не можат да отворат предмет бидејќи ја чекаат тендерската документација од М- НАВ но и образложението од Рашковски во кое својство се нашол во објавениот снимен разговор. Засега првата антикорупционерка Билјана Ивановска потврди дека Климент Чепуњовски, екс техничкиот директор во М – НАВ, посочен и како снимател на разговорот од состанокот нема да добие статус на укажувач бидејќи не се запазени законските процедури.

Во врска со случајот Рашковски, но и објавената аудио снимка од канцеларијата на градоначалникот на Шуто Оризари Курто Дудуш, поранешната антикорупционерка Слаѓана Тасева вели дека и двата случаи не може да се сметаат за укажување.

Обвинителството и натаму будно ги следи случувањата со Рашковски, но во моментов не постапуваат по допрен глас во врска со обвинувањата во јавноста за владиниот генерален секретар, но доколку утврдат елементи на сторено кривично дело ќе се постапи согласно законот. Од Антикорупциската комисија најавија и дека ќе го разгледаат случајот со продажбата на авионски билети во институциите.

Могерини: Преговорите со Македонија и Албанија клучни и за ЕУ

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика, Федерика Могерини синоќа се сретна со премиерите и министри на шесте земји од Западниот Балкан, информираат од нејзината канцеларија.

На вечерата, одржана на маргините на Генералното собрание на Обединетите Нации, се разговарало за европската перспектива на регионот и за остварениот напредок досега.

– Тие изразија поддршка за отворањето на пристапните преговори на ЕУ со Македонија и Албанија, подвлекувајќи дека оваа одлука е клучна не само за двете засегнати земји, туку за целиот регион и за ЕУ, стои во соопштението на кабинетот на Могерини.

Освен тоа, сите присутни се согласиле дека преговорите помеѓу Србија и Косово треба да продолжат и да се постигне договор за нормализација на односите на двете страни".

– Сите партнери од Западниот Балкан ја потврдија нивната силна заложба за ЕУ перспективата, истакнувајќи дека реформската работа продолжува како и регионалната соработка и добрососедските односи, велат од кабиентот на Федерика Могерини./МИА

Едно лица загина во сообраќајка во Скопје

Едно лице загинало во една од вкупно 27 сообраќајни незгоди што изминатиот викенд се случиле на подрачјето на СВР Скопје.

Во сообраќајките две лица биле потешко, 16 полесно повредени, а во осум била причинета материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека викендов сообраќајната полиција санкционирала 72 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, а од сообраќај исклучила 50 возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 58 возачи пред да се стекнат со право на управување моторно возило и шест почетници, како и  52 нерегистрирани возила и едно технички неисправно возило.

Санкционирани биле и осум возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, тројца возачи не дале првенство на минување на обележан пешачки премин, пет возачи за неправилно престигнување, 16 возачи за не  користење заштитен шлем од страна на возачите на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл, 11 возачи за не носење сигурносен појас, како и 19 возачи кои користеле мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

Тројца пешаци поминале коловоз вон пешачки премин.

Затекнати биле 194 возила непрописно паркирани, а со помош на  специјалното возило „пајак", отстранети биле 152 возила. /МИА

Изгоре стара куќа во село Дражево

Во село Дражево во општина Ново Село синоќа целосно изгоре стара куќа, а пожарникарите не дозволиле пожарот да се прошири во околната шума.

-Куќата се наоѓаше во дел од селото каде беше оневозможен пристап на против пожарно возило. Дополнително е повикано теренско возило и е направен појас околу куќата за да се спречи ширење на пожарот во околната шума, информираат од Територијалната противпожарна единица Струмица.

Синоќа пожарот е изгаснат, а причинета е само материјална штета./МИА

притисни ентер