Заев: Рашковски ќе биде разрешен, ако има повреда на законот

Три дена по втората објавена бомба за генералниот секретар на Влада, Драги Рашковски, премиерот Зоран Заев не гледа негова одговорност.

Но како што вели, подготвен е да го разреши доколку се утврди прекршување на законите. Случајот околу набавката на опрема за М- НАВ засега го истражуваат само антикорупционерите, но и тие се уште не можат да отворат предмет бидејќи ја чекаат тендерската документација од М- НАВ но и образложението од Рашковски во кое својство се нашол во објавениот снимен разговор. Засега првата антикорупционерка Билјана Ивановска потврди дека Климент Чепуњовски, екс техничкиот директор во М – НАВ, посочен и како снимател на разговорот од состанокот нема да добие статус на укажувач бидејќи не се запазени законските процедури.

Во врска со случајот Рашковски, но и објавената аудио снимка од канцеларијата на градоначалникот на Шуто Оризари Курто Дудуш, поранешната антикорупционерка Слаѓана Тасева вели дека и двата случаи не може да се сметаат за укажување.

Обвинителството и натаму будно ги следи случувањата со Рашковски, но во моментов не постапуваат по допрен глас во врска со обвинувањата во јавноста за владиниот генерален секретар, но доколку утврдат елементи на сторено кривично дело ќе се постапи согласно законот. Од Антикорупциската комисија најавија и дека ќе го разгледаат случајот со продажбата на авионски билети во институциите.

Нов топол бран во Македонија

Метеоролозите од утре најавуваат повторно враќање на тропското време. Лекарите советуваат граѓаните соодветно да се заштитат од високите температури и доколку е можно да избегнуваат директна изложеност на сонцето во периодот од 11 до 17 часот. 

Повеќе информации  за овој топлотен бран дознаваме од УХМР во видеото.

Ципрас и Мицотакис се скараа за Преспанскиот договор

Дали сега Преспанскиот договор ви е добар?  Ова прашање поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас директно му го постави на својот наследник Мицотакис на првиот ден парламентарна расправа за доверба на грчката влада. 

Ципрас му забележа на Мицотакис дека кога бил во опозиција активно работел на рушење на компромисот меѓу двете земји, а сега според однесувањето на новиот грчки премиер и неговите, може да се заклучи дека тие комплетно го прифаќаат Преспанскиот договор. Одговорот на лидерот на Нова Демократија пак покажа дека Грција и дефинитивно ќе бара конструктивност и соработката меѓу Скопје и Атина, а од тоа  ќе зависи и дали Грција во иднина ќе го забавува напредувањето на земјава кон ЕУ.

На Балканот, како што имаме кажано во неколку наврати, приоритет е да се ублажат негативните последици од спроведувањето на Договорот од Преспа. А главната точка овде е развојната програма за северна Грција, заштита на македонските производи и голема меѓународна кампања за нашата Македонија. И сакам, одново да пратам една порака во и вон Грција: од однесувањето и добрата соработка на нашите соседи ќе се оцени нивниот тек кон Европската унија, рече Мицотакис.

И премиерот Заев е свесен дека ќе мора да соработува со новиот грчки премиер.  Тој во интервју за грчката телевизија АЛФА кое е направено три дена пред изборите на Грција вели дека  Мицотакис е искусен политичар и сигурно ѝ мисли добро на својата земја, но и на своите соседи.

Ги имам следено внимателно ставовите на господинот Мицотакис, секако неговиот коментар дека договорот не е добар ни е познат. Договорот, веројатно ако гледаме низ призмата на двете земји можеби подеднакво не е добар или подеднакво е добар. Јас верувам дека сите заедно ќе гледаме напред, нема да се враќаме назад. Господинот Мицотакис е искусен политичар и сигурно ѝ мисли добро на својата земја и на своите соседи, па и на целиот балкански регион, вели Заев во интервјуто направено пред изборите во Грција и пред Мицотакис и официјално да стане премиер на земјата.

Во меѓувреме двете држави ги спроведуваат обврските кои произлегуваат од преспанскиот договор, но се уште не е најавено дали и кога ќе биде остварена првата средба меѓу Заев и Мицотакис.

Дали е закочен дијалогот власт – опозиција?

Можен ли е почеток на политичка криза во земјава како резултат на последните случувања?

По последниот скандал кој се поврзува со Катица Јанева и формирањето на ново обвинителство, се отвори прашањето дали власта и опозицијата ќе успеат да се договорат за Законот за јавно обвинителство на чекор до ветениот датум за преговори со ЕУ во октомври или пак уште повеќе ќе се продлабочат несогласувањата. Реформскиот закон кој е еден од најважните услови кој се уште е под знак прашалник, според дел од аналитичарите може да донесе политичка криза во време кога очекуваме важен процес за земјава.

Од ВМРО ДПМНЕ велат дека единствен виновник за евентуална политичка криза или недобивање на датум за почеток на преговори, ќе биде премиерот Заев.

Иако од опозициската партија бараат на лидерска средба да се разговара единствено за предвремени парламентарни избори, од СДСМ освен за новиот предложен закон за ЈО, велат дека дијалог е потребен за повеќе прашања, како спроведувањето на пописот и предлогот за измена на изборниот законик.

притисни ентер