Познат дел од програмата на манифестацијата „10 дена Крушевска Република"

Манифестацијата „Десет дена Крушевска Република" во пресрет на големиот празник и одбележувањето на 116 годишнината од Илинденското востание ќе почне на 1 август со настап на Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ.

Од одборот на манифестацијата велат дека наскоро ќе се прецизира официјалниот, а во меѓувреме е објавен придружниот дел од програмата на оваа значајна манифестација.

Според досега објавената програма за манифестацијата научно-културни средби „Десет дена Крушевска Република", на отворањето на манифестацијата во Крушево на Гумење на први август ќе настапат Влатко Стефановски и Мирослав Тадиќ и култниот албум „Крушево".

На трети август ќе се одржат „Традиционални денови посветени на унгарска и влашката култура" со целодневни активности, на петти август е концеротот на Влатко Груевски – тенор. На седми август во рамките на Манифестацијата ќе се одржи театарската претстава „Првин ќе ме земеш, после ќе ме...", хит комедија од театар „Провокација", а на 9 август е настапот на групата „Шербет" и познат македонски ди-џеј со меѓународна кариера.

Официјалниот дел од НСК „10 дена Крушевска Република" треба наскоро да се прецизира. 

Квентин Тарантино ќе стане татко

Славниот режисер објави дека неговата жена Даниела е трудна.

Тарантино ја запознал својата одбраница 2009-та година за време на промоцијата на филмот „Inglorious Basterds“. Тие се венчале во 2017-та година.

Фото: Јелена крај базен во црно-бел костим за капење

Јелена позирала покрај базенот од вилата на Саша Поповиќ во опатија а многумина се воодушевија од фотографијата.

Јелена Карлеуша е моментално на гости кај директорот на „Гранд“ Саша Поповоќ во Опатија. Таа со фотографии по социјалните мрежи покажува колку ужива на хрватското приморје.

Таа е тамо со своите ќерки и сопругот а познато е дека таа и Саша се големи пријатели.

Јелена позираше крај базенот од вилата на Попович во црно- бел костим за капење.

Засташувачка глетка: 11.000 мртви птици

Мештаните во близина на Големото езеро во Монтана ги преплаши страшен призор, повеќе од 11.000 птици паднале мртви од небото.

Експертите тврдат дека скоро една третина од птиците во околина на Големото езеро, умреле или претрпеле озбилни повреди за време на невреме во кое дувало ветар со брзина од 112 километри на час.

притисни ентер