Се појави првото електрично Ферари со преден погон (ВИДЕО)

Ферари го претстави новиот SF90 , со што направи целосен пресврт во досегашното производство.

За жал , деновите на V12 моторите се избројани , особено откако се разви системот на V8 twin-turbo  , дури и кај суперспортските автомобили.

Кај новиот Ферари е употребен 4.0 V8 моторот , кој во SF90 доби хибридна конфигурација . Дава 780 Кс и 800 Нм , а кога се вклучени трите електромотори , максимумот достигнува до 1000 Кс.

Новината кај ова Ферари е во тоа што ќе вози 25 километри на струја , а тогаш во функција се вклучуваат двата предни електромотори , со што автомобилот добива преден погон и може нечујно , како секој електричен автомобил да вози со брзина од 135 км/час.

Ферари создаде вистински спортски шампион , кој достигнува до 100 км/час за само 2,5 секунди , а на 200 км /час е за 6,7 секунди. Максимално достугнува 340 км/час.

Видео: Авион слетува над главите на туристите

На драматичната снимка се гледа моментот кога авионот прелетува над главите на туристите.

Аеродромот на грчкиот остров Скијатос е популарна туристичка атракција и голем број туристи чекаат покрај пистата за да им се случи вакво несекојдневно искуство.

Џеф Безос прв пат во јавност со љубовницата

На финалето на Вимблдон, сопственикот на компанијата Амазон а воедно и најбогатиот човек на светот Џеф Безос се појави со својата љубовница, 49 годишната Лаурен Санчез поради која се разведе после 25 години брак.

Се чини тој не можеше да и одолее на својата љубовница па наместо во теренот тој постојано гледаше во нејзе.

Пробал да шверцува кокаин под својата перика

Полицијата  во Шпанија на интернационалниот аеродром во Барселона уапси човек кој пробал на прошверцува  половина  килограм кокаин под својата чудна перика.

Надлежните велат дека  човекот  изгледал многу сомнително и нервозно. Тој во Барселона пристигнал со лет од Богора, Колумбиа. Полицајците биле зачудени и од изгледот на неговата перика и го запреле. Откако го замолиле да ја извади периката под неа се наоѓал спакуваниот кокаин кој бил проценет дека има вредност од околу 30 000 евра.

притисни ентер