Брегу: Одлагањето на преговорите за членство со Албанија и Македонија претставува ризик

Натамошно одлагање на започнувањето преговори за членство во ЕУ со Албанија и Македонија, на кусо речено, претставува ризик, изјави денеска генералната секретарка на Советот за регионална соработка (РЦЦ), Мајлинда Брегу.

– Кој било позитивен момент може брзо да се уништи, доколку и натаму се одлагаат перспективите за членство. Нема подобар момент за почеток (на преговорите) од сегашниот, имајќи предвид дека две членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (Македонија и Бугарија) заеднички го преземаат претседавањето со Берлинскиот процес, со што се зголемува одговорноста на регионот во овој процес, нагласи Брегу на отворањето на 11-от годишен состанок на РЦЦ, што се одржува денеска во Сараево во рамки на средбата на високо ниво на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (СЕЕЦП).

Брегу нагласи дека минатата година беше многу динамична за РЦЦ, истакнувајќи дека Советот ќе продолжи да работи со истиот „динамичен тон" и во наредниот период.

– Советот за регионална соработка е подготвен и сака да се справи со кој било предизвик на кој ќе наиде, но тоа не може да го направи без целосна поддршка на партнерите од регионот и Европската унија. Нема потреба да губиме време, за потоа пак да го бараме, нагласи Брегу.

Во обраќање на состанокот, директорката за Западна Европа, Западен Балкан и Турција на Европската служба за надворешни работи, Анџелина Ејкхорст изјави дека ЕУ ќе продолжи да го поддржува РЦЦ и ги повика партнерите од регионот „да се воздржат од комуникација преку медиумите" и да се обидат да ги надминат несогласувањата.

Ејкхорст нагласи дека ЕУ сака да го оствари тоа што го вети во областа на поврзувањето, економската интеграција и спроведување на стратегијата за Западен Балкан, во соработка со РЦЦ и сите партнери од регионот.

Учесниците на состанокот ги потврдија годишниот извештај на РЦЦ за периодот 2018-2019 година, како и стратегијата и планот за работа на организацијата за периодот 2020-2022 година, што треба да биде усвоен на состанокот на министри за надворешни работи на СЕЕЦП./МИА

Осмо издание на културно-забавната манифестација „На зајдисонце" во Трпејца

Здружението за развој и промоција „За Трпејца со љубов" од Охрид по осми пат ја организира кутурно-забавната манифестација „На зајдисонце". 

Од вечерва гостите што летуваат во населбата и сите оние што ќе се затекнат во Трпејца се до 29-ти овој месец ќе бидат дел од содржините наменети за нив, за поубаво да се чувствуваат, да се забавуваат, некои и нешто да научат.

Манифестациајта финансиски поддржана од Министерството за култура предвидува фолклорни настапи, ликовни изложби, ликовна работилница за деца, потоа курс по модерен танц исто за најмладите гости, куклен театар за најмладите, музички содржини меѓу кои и веќе традиционалните вечерни променади со настапи на млади уметници што музуцираат од кајче во вечерните часови. И оваа година како и изминатите изданија „На зајдисонце" организира курс за обука за фаќање риба со јадица, кајакарска регата и прошетка низ Националниот парк „Галичица" по патеката Чоколско.

Здружението „За Трпејца со љубов" ги поканува сите заинтересирани да бидат дел од публиката, сите настани што ќе се одржуваат под ведро небо се од отворен карактер односно бесплатни./МИА

Ансамблот „Дорико“ со Омаж на Георг Фридрих Хендл на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва во 21 часот во црквата „Света Софија“ со концерт на ансамблот „Дорико“ од Италија кој ќе приреди Омаж на Георг Фридрих Хендл.

Ќе настапат тенорот Раул Хернандез, Даниела Нуцоли -мецосопран и виолина, Клодиана Бабо на барокна виолина, Франческо Алесандро де Феличе на виолончело и Џованимариа Перучи на чембало.

Ансамблот „Дорико“ е група музичари што настапува на барокни инструменти почитувајќи ги историските практики на интерпретација. Членовите на овој состав свиреле во некои од најзначајните оркестри посветени на стара музика како: „Џардино Армонико“, „Еуропа Галанте“, „Талент Лирик“, „Академија Бизантина“ и се посветени на популаризација на ваков тип музика како и на откривања дела од ваков репертоар. Настапувале на голем број интернационални и национални фестивали, напишаа од Охрдско лето.

Фестивал „Фолклорен мост" во Струга

 Со свечено дефиле низ Струшките улици и настап на платото пред Центарот за култура „Браќа Миладиновци" синоќа се одржа 13. издание на фестивалот „Фолклорен мост".

На манифестацијата учествуваа 13 фолклорни ансамбли и друштва од земјава и соседството.

– Преку песна и игра околу 500 учесници кои ги претставија фолклорните традициии и културните особености на своите земји, истакна организаторот, центарот за култура „Браќа Миладиновци".

На сцената, покрај домаќинот, КУД „Илинден" од Струга настапија и културно уметничките друштва „Бранко Радичевиќ" од Стара Пазова, Србија, „Везилка" од Прилеп, „Сијач" од Загреб, Хрватска, „Дримкол" од Вевчани, „Будуќност 1984 " – Добановци, Србија, „Новаци" од Новаци, „Цариброд" од Димитровград, Србија, „Илинден" од Демир Хисар и фолклорните ансамбли „Ѕуница" од Скопје, „Неврокоп" од Бугарија „Гоце Делчев" од Битола и „Стив Наумов" од Логоврди. /МИА

притисни ентер