Русите ќе го искористат интерконтинеталниот балистички проектил за да лансираат сателити

Руската вселенска агенција Роскосмос соопшти дека интерконтиненталниот балистички проектил ,,Сатан” , ќе го користи за лансирање сателити во вселената.

Директорот на Роскосмос , Дмитриј Рогозин изјави дека заедно со руското Министерство за одбрана ја разгледуваат можноста за пренамена на интерконтиненталниот балистички проектил R-36M2 (SS-18 Satan) во носач за лансирање сателити. Рогозин вели дека би било штета да се отфрли ,,легендарниот интерконтинентален балистички проектил”.

,,Би можеле многу лесно  да го преправиме за проекти , кои се однесуваат на ставање мали летала до цивилните орбити. За тоа разговараме. Оваа тактика треба да се употребува на сите борбени ракети , кога тие ќе се повлечат од борбените должности, вклулчително и Сармат.” , смета Рогозин.

Новиот ракетен систем Сармат ICBM, што ќе го замени R-36M2 , има огромен потенцијал и кога ќе дојде време да се отфрли во некои наредни децении , ќе биде подобрио да се искористи , оценува Рогозин.

Новиот систем Сармат тежи 200 тони и може во вселената да исфрли маса од 10 тони. Способен е да пробие секаква воздушна одбрана , наведува риската агенција Тасс.

Фото: Се урна Ф-16, пилотот висел на далновод

Драма на западот на Франција, се урна авион Ф-16, пилот виси на жизи од далновод.

Белгиски воен авион Ф16 се урнал во населено место на западот на Франција, соопштија официјални претставници.

Еден од пилотите паднал на високонапонски далновод.

Според АП, авионот паднал во дел на градот Плувињер, и дека еден од пилотите бил спасен.

Хиларија и Алек Болдвин го чекаат петтото дете!!

Алек Болдвин во седмата деценија од животот повторно ќе стане татко.

35- годишната Хиларија Болдвин ги изненади следбениците на Инстаграм со кратко видео на кое се слуша отчукување на срце, бебешко.!!

„Уште е рано, но првите месеци ме исцрпеа“, напиша Хиларија и откри дека по петти пат ќе стане мајка.

Атрактивната инструкторка по јога и 61 годишниот актер Алек Болдвин имаат четири деца, Кармен (6г.) Рафаела(4) Леонардо(3) и Ромео, кој има само 15 месеци.

Хиларија пролетва беше бремена по петти пат , но пред четири месеци го загуби бебето.

Фото: Карлеуша без грам шминка

Атрактивната пејачка Јелена Карлеуша која е позната по својот гламурозен  изглед, ги изненади  фановите на социјалните мрежи со фотка од дневна соба.

Популарната Џеј Кеј покажа како изгледа без грам шминка на себе, изненадувачки  облечена во дукс, затворен до вратот.

Според нејзините фанови на фотографијата се гледа заморот на Јелена од многубројните настапи.

За илјадниците следбеници на Карлеуша на социјалните мрежи оваа фотка е голема изненадување, бидејќи тие се навикнати да ја гледаат својата омилена пејачка во секси и провокативни изданија.  

притисни ентер