Русите ќе го искористат интерконтинеталниот балистички проектил за да лансираат сателити

Руската вселенска агенција Роскосмос соопшти дека интерконтиненталниот балистички проектил ,,Сатан” , ќе го користи за лансирање сателити во вселената.

Директорот на Роскосмос , Дмитриј Рогозин изјави дека заедно со руското Министерство за одбрана ја разгледуваат можноста за пренамена на интерконтиненталниот балистички проектил R-36M2 (SS-18 Satan) во носач за лансирање сателити. Рогозин вели дека би било штета да се отфрли ,,легендарниот интерконтинентален балистички проектил”.

,,Би можеле многу лесно  да го преправиме за проекти , кои се однесуваат на ставање мали летала до цивилните орбити. За тоа разговараме. Оваа тактика треба да се употребува на сите борбени ракети , кога тие ќе се повлечат од борбените должности, вклулчително и Сармат.” , смета Рогозин.

Новиот ракетен систем Сармат ICBM, што ќе го замени R-36M2 , има огромен потенцијал и кога ќе дојде време да се отфрли во некои наредни децении , ќе биде подобрио да се искористи , оценува Рогозин.

Новиот систем Сармат тежи 200 тони и може во вселената да исфрли маса од 10 тони. Способен е да пробие секаква воздушна одбрана , наведува риската агенција Тасс.

Видео: Авион слетува над главите на туристите

На драматичната снимка се гледа моментот кога авионот прелетува над главите на туристите.

Аеродромот на грчкиот остров Скијатос е популарна туристичка атракција и голем број туристи чекаат покрај пистата за да им се случи вакво несекојдневно искуство.

Џеф Безос прв пат во јавност со љубовницата

На финалето на Вимблдон, сопственикот на компанијата Амазон а воедно и најбогатиот човек на светот Џеф Безос се појави со својата љубовница, 49 годишната Лаурен Санчез поради која се разведе после 25 години брак.

Се чини тој не можеше да и одолее на својата љубовница па наместо во теренот тој постојано гледаше во нејзе.

Пробал да шверцува кокаин под својата перика

Полицијата  во Шпанија на интернационалниот аеродром во Барселона уапси човек кој пробал на прошверцува  половина  килограм кокаин под својата чудна перика.

Надлежните велат дека  човекот  изгледал многу сомнително и нервозно. Тој во Барселона пристигнал со лет од Богора, Колумбиа. Полицајците биле зачудени и од изгледот на неговата перика и го запреле. Откако го замолиле да ја извади периката под неа се наоѓал спакуваниот кокаин кој бил проценет дека има вредност од околу 30 000 евра.

притисни ентер