Годинава помалку комарци, но заштитата е неопходна

За разика од лани, состојбата годинава е подобра поради навременото прскање, но сепак лекарите предупредуваат да се користи заштита, особено што во регионот и годинава има случаи на  западнонилската треска.

Во Македонија нема регистирано  нилска треска. Во Србија и Грција сезоната на пријавени пациенти со оваа сотојба почна. На удар на нилската треска може да биде секој, но посилни симпотми има кај децата и возрасните луѓе. Педијатрите велат дека многу често родителите симпотмите ги поистоветуваат  со сончаница.

Заштита со средства против коморци може да има, но најважно е од се навреме да се отиде на доктор со цел да се реагира на состојбата да не дојде до влошување.

Во Македонија минатата година немаше потврдени случаи со нилска треска. Оваа година со навременото прскање на комарци во Скопје, средбите на граѓаните со малите инсекти се поретки.

Фото: Се урна Ф-16, пилотот висел на далновод

Драма на западот на Франција, се урна авион Ф-16, пилот виси на жизи од далновод.

Белгиски воен авион Ф16 се урнал во населено место на западот на Франција, соопштија официјални претставници.

Еден од пилотите паднал на високонапонски далновод.

Според АП, авионот паднал во дел на градот Плувињер, и дека еден од пилотите бил спасен.

Хиларија и Алек Болдвин го чекаат петтото дете!!

Алек Болдвин во седмата деценија од животот повторно ќе стане татко.

35- годишната Хиларија Болдвин ги изненади следбениците на Инстаграм со кратко видео на кое се слуша отчукување на срце, бебешко.!!

„Уште е рано, но првите месеци ме исцрпеа“, напиша Хиларија и откри дека по петти пат ќе стане мајка.

Атрактивната инструкторка по јога и 61 годишниот актер Алек Болдвин имаат четири деца, Кармен (6г.) Рафаела(4) Леонардо(3) и Ромео, кој има само 15 месеци.

Хиларија пролетва беше бремена по петти пат , но пред четири месеци го загуби бебето.

Фото: Карлеуша без грам шминка

Атрактивната пејачка Јелена Карлеуша која е позната по својот гламурозен  изглед, ги изненади  фановите на социјалните мрежи со фотка од дневна соба.

Популарната Џеј Кеј покажа како изгледа без грам шминка на себе, изненадувачки  облечена во дукс, затворен до вратот.

Според нејзините фанови на фотографијата се гледа заморот на Јелена од многубројните настапи.

За илјадниците следбеници на Карлеуша на социјалните мрежи оваа фотка е голема изненадување, бидејќи тие се навикнати да ја гледаат својата омилена пејачка во секси и провокативни изданија.  

притисни ентер