Годинава помалку комарци, но заштитата е неопходна

За разика од лани, состојбата годинава е подобра поради навременото прскање, но сепак лекарите предупредуваат да се користи заштита, особено што во регионот и годинава има случаи на  западнонилската треска.

Во Македонија нема регистирано  нилска треска. Во Србија и Грција сезоната на пријавени пациенти со оваа сотојба почна. На удар на нилската треска може да биде секој, но посилни симпотми има кај децата и возрасните луѓе. Педијатрите велат дека многу често родителите симпотмите ги поистоветуваат  со сончаница.

Заштита со средства против коморци може да има, но најважно е од се навреме да се отиде на доктор со цел да се реагира на состојбата да не дојде до влошување.

Во Македонија минатата година немаше потврдени случаи со нилска треска. Оваа година со навременото прскање на комарци во Скопје, средбите на граѓаните со малите инсекти се поретки.

Видео: Авион слетува над главите на туристите

На драматичната снимка се гледа моментот кога авионот прелетува над главите на туристите.

Аеродромот на грчкиот остров Скијатос е популарна туристичка атракција и голем број туристи чекаат покрај пистата за да им се случи вакво несекојдневно искуство.

Џеф Безос прв пат во јавност со љубовницата

На финалето на Вимблдон, сопственикот на компанијата Амазон а воедно и најбогатиот човек на светот Џеф Безос се појави со својата љубовница, 49 годишната Лаурен Санчез поради која се разведе после 25 години брак.

Се чини тој не можеше да и одолее на својата љубовница па наместо во теренот тој постојано гледаше во нејзе.

Пробал да шверцува кокаин под својата перика

Полицијата  во Шпанија на интернационалниот аеродром во Барселона уапси човек кој пробал на прошверцува  половина  килограм кокаин под својата чудна перика.

Надлежните велат дека  човекот  изгледал многу сомнително и нервозно. Тој во Барселона пристигнал со лет од Богора, Колумбиа. Полицајците биле зачудени и од изгледот на неговата перика и го запреле. Откако го замолиле да ја извади периката под неа се наоѓал спакуваниот кокаин кој бил проценет дека има вредност од околу 30 000 евра.

притисни ентер