Злато за Анѓела Мојсовска на Светски карате куп во Умаг

Анѓела Мојсовска, успеа да го освои златниот медал во највозрасната младинска категорија на постари јуниори (У21), во тежинската категорија на -68 кг. 

 После првиот ден од одржувањето на најмасовниот и највисоко рангиран светски карате куп организиран од Светската карате федерација (ВКФ), кој се одржува во Умаг, Хрватска, Каратистката на Скопски Макпетрол Анѓела Мојсовска, успеа да го освои златниот медал во највозрасната младинска категорија на постари јуниори (У21), во тежинската категорија на -68 кг. 

Во првото коло Мојсовска била слободна, во второто коло извојува победа против натпреварувачка од Швајцарија со 4-1, во третото коло беше подобра од каратистка од БиХ и победи со 5-1, во четвртото коло извојува уште една победа против шампионката на Хрватска која е и носител на европски медал со резултат 3-1, и во финалето победи со резултат од 4-1. Во Умаг земаа учество спортисти од 73 држави од целиот свет. 

притисни ентер