Почна спуштањето на телата на алпинистите од Хималаите

Индиските власти почнаа со акцијата за спуштање на телата на седуммината планинари , кои загинаа во лавина додека го освојувале врвот Нанда Деви на Хималаите, втор по височина на светот.

Почна акцијата за спуштање на телата на планинарите кои загинаа во мај годинава во лавина во близина на врвот Нанда Деви на 7816 метри надморска височина.

Во несреќата загинаа вкупно осуммина алпинисти и тоа четворица Британци, двајца Американци, и по еден од Австралија и од Индија. телото на еден од загинатите се уште не е најдено.

Операцијата на спасување ја водат индиско – тибетански паравоени единици , кои треба да ги пренесат до градот Питорагар, каде ќе се изврши идентификација и обдукција на телата.

Оваа сезона на Хималаите беше исклучително смртоносна. Над 20 луѓе загинаа од почетокот на годинава , од кои 11 при искачување на Монт Еверест.

Нанда Деви е врвот на кој , поради исклучително тешкиот терен до сега се искачиле само неколкумина искусни планинари.

Млади од Кичево дебатираа за влијанието на насилството од видеоигрите

Во Кичево  денеска се одржа дебата на тема „Дали видео игрите кои содржат насилство се соодветни за млади".

Дебатата е дел од проектот „Зајакнување на отпорноста кон насилен екстремизам на локалните заедници во Македонија" подржан од Британска Амбасада и Амбасада на Кралството Холандија во Скопје.

– Овој проект има цел да даде поддршка на националната стратегија и акциониот план за борба против насилен екстремизам преку зајакнување на соработката помеѓу локалните чинители, вклучувајќи лидерите на граѓанското општество, верските заедници, младите и локалните и централните власти поврзано со спречување и борба против насилен екстремизам преку креирање Тимови на Акција во Заедницата (ТАЗ) во три пилот општини, Чаир, Гостивар и општина Кичево, вели кординаторот на Младинскиот Совет на општина Кичево Арбен Ристеми./МИА

Претставен новиот Волво на хибриден погон (ВИДЕО)

Актуелниот Волво Ѕ60 ја доби најсилната погонска верзија со 390 Кс во комбинација на бензински и електромотор.

Третата генерација на Ѕ60 доаѓа со моќен Т8 плаг-ин хибрид. Турбо бензинецот има 303 КС , а електромоторот дополнителни 87 КС , а силата од 390 КС е распоредена на сите четири тркала со помош на 8- брзинскиот менувач.

На 100 км/час стигнува за 4,6 секунди , а од Волво велат дека оваа лимузина троши само 1,6 литри бензин на 100 км.

Емисијата на јаглероден диоксид е само 39 грама на поминат километар. Самостојно со батериите новиот Волво може да помине 58 километри.

Отворена најголемата гаража за велосипеди на светот (ВИДЕО)

Во холандскиот град Утрехт , под централната железничка станица е отворена најголемата гаража за велосипеди на светот.

Гаражата има капацитет од 12 500 велосипеди . Холандија , со население од 17 милиони има дури 23 милиони велосипеди и во просек секој жител на оваа земја на велосипед минува 18 минути дневно.

Утрехт е еден од водечките велосипедски градови во светот , па не зачудува што токму таму е изградена најголемата гаража.

Пред две години бил отворен првиот дел од паркингот со капацитет од 7 500 велосипеди , а сега е целосно завршен големиот проект. паркингот е на три ката и работи 24 часа.

притисни ентер