Данската полиција во голема акција против криминалци од земјите на Западен Балкан

Данската полиција денеска уапси 31 криминалец , членови на голема криминална група , која шверцувала и продавала оружје и дрога на територијата на ЕУ.

Меѓу другото, групата се товари за криумчарење и шверц на 1 650 килограми кокаин.  Данската полиција во акцијата под име ,,Голдфингер” , насочена против криминалци од земјите на Западен Балкан , изврши претрес во куќи на 40 локации , каде се најдени огромно количество оружје , дрога и пари во кеш.

Акцијата е спроведена во соработка со полициските служби во Германија , Холандија , Словенија , Шведска и Албанија , соопшти Европол.

Тројца експерти од Европол биле вклучени во акцијата , кои им дале и аналитичка поддршка , како и организација на состаноци во седиштето на Европката полиција во Данска.

СИРИЗА: Атина е пасивен набљудувач на одлуките што другите ги носат за грчкото соседство

Пратениците на СИРИЗА, Јоргос Катругалос и Сиа Анагностопулу, надлежни за надворешна политика и европски прашања, ја обвинија актуелната грчка Влада за пасивност во однос на европската перспектива на Македонија и Албанија.

Како што jави дописничката на МИА од Атина, Катругалос и Анагностопулу во заедничката писмена изјава за исходот од Самитот на ЕУ, коментираат дека грчката Влада била „пасивен набљудувач на одлуките што другите ги носат за нашето соседство", додавајќи дека дури и Данска и Холандија биле поактивни отколку Грција.

– Владата на Нова демократија, следејќи ја пасивно германската позиција за поврзување на пристапните преговори на Албанија и Македонија, за три месеци, ниту презеде каков било дипломатски притисок врз Албанија за решавање на отворените прашања на грчкото национално малцинство, ниту секако не го искористи Договорот од Преспа за промоција на улогата на Грција како во ЕУ, така и на Балканот, како столб на стабилност и мир. Резултатот беше Данска и Холандија да имаат поактивна улога во консултациите за Западен Балкан отколку Грција, велат поранешниот шеф на грчката дипломатија Катругалос и поранешната алтернативна министерка за надворешни работи Анагностопулу. /МИА

Зашов: Макрон со одлуката сака да се промовира во нов лидер на ЕУ

Каква порака испрати Брисел до Македонија и западниот Балкан со недоделувањето преговори.

Поткопан ли е сериозно кредибилитетот на европската унија, особено по контроверзната изјава на Макрон дека Балканот и не мора да биде интегриран во унијата. Михаела Димовска разговараше со екс амбасадорот во Франција, Благој Зашов.

Цакај: Предвремени избори во Македонија не се заради неуспехот со преговорите

Албанскиот министер за Европа и надворешни работи Гент Цакај оцени дека „предвремените избори во Македонија не се поради неуспехот да се отворат преговори со ЕУ".

Тој нагласи дека „во соседната земја" од поодамна се дискутирало за предвремени парламентарни избори, додавајќи дека предлогот на премиерот Зоран Заев „не е поврзано со одлуката на Советот на Европа".

– Дискусијата за предвремени избори во Македонија е од многу порано. Вие не можете да ги поврзете процесите. Предлогот за предвремени избори не е последица на одлуката на Советот, изјави Цакај на прес-конференцијата во Министерството за надворешни работи, одговарајќи на новинарско прашање околу можноста за предвремени избори и во Албанија.

Цакај, исто така, изјави дека „во Македонија имало ветувања дека овој процес (отворање на преговори) неизбежно ќе се случи", додека албанската Влада „не го гарантирала тоа".

Инаку, обраќањето на премиерот Заев се најде во ударните термини на сите албански медиуми, со посебен акцент на предлогот за предвремени избори и решителноста да се продолжи со реформите. /МИА

притисни ентер