Роботите до 2030 ќе избришат 20 милиони работни места

Како што автоматизацијата продира во нашиот секојдневен живот, зголемувањето на бројот на роботи може да избрише 20 милиони слободни работни места до 2030 година.

Оваа прогноза произлегува од новата студија објавена денеска од Оксфорд Економикс, независна истражувачка компанија од Британија."Иновациите во областа на вештачката интелигенција, машинското учење и компјутерската сила сугерираат значително забрзување во примената на роботите во услужните дејности ", се вели во студијата објавена денеска.

Студијата анализира седум напредни економии во светот: САД, Германија, Британија, Франција, Шведска, Јужна Кореја, Јапонија и Австралија.

"Овие земји беа избрани врз основа на квалитетот на достапните податоци, и затоа што тие се претставници на глобалната економија. Можеме да претпоставиме дека големите градови ќе бидат под помало влијание од руралните економии ориентирани кон производство ", изјави Едвард Коун од Оксфорд Економикс, еден од авторите на студијата.

Од 2000 година, околу 1,7 милиони работни места низ целиот свет се изгубени поради роботиката. Секој нов робот заменува околу 1,6 работници во производството, што би можело да доведе до намалување производната работна сила до 2030 година, за 8,5 отсто помалку од денес.

"Да, магацинските работници од Амазон веројатно ќе ги заменат роботите во наредните две до три години, но не очекувам луѓето да бидат заменети со роботи кои работат во неструктурирани услови за уште 20 до 30 години. Сè уште има нови достигнувања ", вели Каи-фу Ли, претприемач и поранешен виш директор во Гугл и Мајкрософт.

"Клучниот момент на овие приказни е импликациите во реалноста. Фрустрирачки е тоа што роботите ќе ги заменат работниците, кои потоа ќе одат во други сектори. Но, роботите потоа ќе дојдат и во тие сектори. Роботите нè превземаат. Ние можеме да се движиме од производство до изградба или транспорт, но роботите, исто така, ќе ги загрозат овие работни места ", вели Едвард Коун.

Сепак, роботите можат да подобрат некои сектори, како што се здравствената заштита, каде што машините можат да работат заедно со луѓе, наместо да ги заменат. Оваа студија е поврзана со неодамнешната CitiGroup студија наречена "Технологија на работа v4.0", што покажува дека околу 47 проценти од сите работни места во САД ќе бидат заменети со автоматизација и вештачка интелигенција. CitiGroup исто така откри дека употребата на роботи ја зголемува ефикасноста во голем број индустрии. Во банкарскиот сектор, виртуелните финансиски советници се 80 отсто поекономични од луѓето и можат да одговорат секој ден на 1,5 до два милиони кориснички прашања.

Ова исто така значи дека зголемувањето на бројот на роботи за 30 отсто до 2030 година довело до зголемување од околу 4,9 трилиони долари во глобалниот БДП, што е еквивалентно на денешниот БДП во Германија.

Подемот на роботиката  уште повеќе ќе ја зацврсти позицијата на Кина како центар на светското производство. Во моментов, секој трет робот работи во Кина. До 2030 година ќе ги има 14 милиони.

Полицајците останале во шок кога ја отвориле вратата од куќата каде живееле три деца и 245 животни

Две жени и еден маж се обвинети за злоупотреба на дева и насилно однесување со животни откако полицијата во семејна куќа на Флорида открила катастрофа.

Во фрижидерот и на кујнскиот под имало расипана храна, животински измет и урина, а во еден кафез е пронајдено и мртво морско прасе.

Покрај се, во оваа куќа на стравот живееле три малолетни деца и вкупно 245 животни.

Заради катастрофалните животни услови во семејната куќа, полицијата ги уапсила Мелиса Хамилтон (49), Грег Нелсон (57) и неговата сопруга Сусан Нелсон (43), а вистината излегла на виделина кога работниците од центарот за социјална заштита во неделата навечер ја посетиле куќата за да проверат во какви услови живеат девата од осум, девет и десет години.

Во хаосот кој го откриле, меѓу другите биле и, четири кучиња, две мачки, четири хрчаци, 12 зајци, 14 птици, и девет морски прасиња од кои едно било пронајдено мртво.

-Полицајците по доаѓањето не наишле само на три дева, туку и на 245 примероци од разни животински видови. Веднаш било јасно дека родителите не се грижеле адекватно ниту за децата ниту за животните. Во куќата преовладувале катастрофални животни услови, известила полицијата.

Фотографиите кои ги објави полицијата покажуваат голем број на кафези за животни расфрлани по собите, а од останати животни во куќата се најдени брадести змејови, глувци, стаорци и бебиња од стаорци.

Ситуацијата во фрижидерот била застрашувачка. Храната била складирана во нехигиенски простор, во пластични вреќички, имало расипани намирници и разни супи, пијалоци сосови и др.

Децата веднаш биле префрлени на друга локација и сместени кај членови од фамилијата, а животните во засолништа.

„Дејли Меил“ известува дека уапсениот Грег Нелсон, таткото на занемарените дева е медицински техничар во брзата помош, додека Мелиса Хамилтон е медицинска сестра која работи со тимовите за медицинска помош во случај на катастрофа.

Промотивна планинарска тура в недела на падините на Галичица

 Во организација на Алпинистичкиот клуб „Патагонија" и Општина Охрид во недела ќе се одржи првото промотивно издание на планинската тура „Ohrid Outdoor Festival", со излет на планината Галичица .

Целта на фестивалот е заедничко дружење и уживање во убавините на Охрид и планината Галичица, возејќи велосипед или искачувајќи го врвот со најубав поглед кон двете езера.

Планинарска тура е предвидено да стартува во 8:30 часот од спортско-рекреативниот центар „Билјанини извори" со обезбеден бесплатен автобуски превоз до превојот „Баба" и пешачење до врвот „Лако сигној" на 1.981 метри надморска височина, а во исто време од истото место стартува и велосипедска тура по падините на Петрино и Галичица преку Велестово, сртовите Крстец и Асанѓура.

По завршување на турите во 14:30 часот за учесници и за сите присутни во Охрид ќе биде организирана забава крај брегот на езерото, кај Центарот за обука на вода на АРМ.

За безбедноста на учесниците за време на бесплатните тури ќе се грижат тимови од Планинската спасителна служба при Црвениот крст од Охрид, со професионални водичи во планина.

Заинтересираните учесници треба да поседуваат лична опрема за планина, соодветна на временските услови, а учеството може да го пријават на patagonia.ohrid@gmail.com, со назнака за велосипедска или планинарска тура.

МЗ: Сè уште е во тек епидемија на мали сипаници

Сè уште е во тек епидемија на мали сипаници, досега вакцинирани 41.623 лица на возраст до 14 години со МРП вакцина, соопштуваат од Министерството за здравство. 

Министерството за здравство информира дека сè уште е во тек епидемија на морбили (мали сипаници) на територија на цела држава.

Вкупниот број на вакцинирани лица на возраст до 14 години со МРП вакцина од почетокот на епидемијата во целата република изнесува 41.623.

Од почетокот на епидемијата досега, во Центрите за јавно здравје, дополнително се аплицирани вкупно 6.291 дози на вакцина, од нив повеќе од 60% се здравствени работници, студенти и ученици во средните медицински училишта, останатите се контакти и лица над 14 годишна возраст.

Остануваат на сила претходно препорачаните мерки и активности, кои ги преземаат Центрите за jавно здравје, Институтот за jавно здравје, Министерството за здравство, ДСЗИ и вакциналните служби во пунктовите за вакцинација, со посебен акцент на вакцинација на сите осетливи лица, стои во соопштението од Министерството за здравство. 

притисни ентер