За еден месец на видео игри се потрошени девет милијарди долари

На порталот SuperData Research  на компанијата Nielsen објавени се податоци според кои играчите на видеоигри во светот само за додатоци во мај годинава потрошиле речиси девет милијарди долари.

Во мај играчите на видеоигри и дигитални додатоци поврзани со нив потрошиле 8,7 милијарди долари. Иако се чини дека сумата е невериојатно висока , тоа е за 4 проценти помалку отколку во мај минатата година. Причината е пад на потрошувачката на мобилните игри за шест проценти , кои имаат поголем удел отколку игрите на компјутер и конзоли заедно.

На компјутерските платформи и натаму доминиора League of Legends , додека на второ место се најде Dungeon Fighter Online, која е популарна во азиските земји. Потоа следува кинескиот MMORPG Westward Journey Online II, а по неа и другите игри популарни на западниот пазар.

Од игрите на конзоли најпопуларни се оние на Fortnite и FIFA.Втората е значително падната во однос на играчите минатата година , што се смета дека е поради светското првенство во фудбал во Русија.

На мобилните платформи играчите најмногу пари издвоиле за играта Honour of Kings, а потоа за Perfect World, Candy Crush и  Clash of Clans.

Прва фотографија од новото „BMW M3“, датумот за премиера се уште непознат

Првата фотографија од новата генерација на „М3“ моделот најверојатно настанала на производната лента и го открива задниот дел од возилото.

Британската фирма „Evolve Automotive“, специјализирана за доработка на  „BMW“ автомобили објави на Фесбук фотографија од задниот дел на новиот „М3“. Се претпоставува дека автомобилот е фотографиран на производна лента и дека се работи за возило од пробна серија.

Фотографијата открива детали како што се дифузорот на долниот дел од браникот како и двата пара издувни цевки  на оваа моќна спортска лимузина. Задните штоп светла се затемнети а на крајот од багажникот се наоѓа и мал спојлер.

Според досегашните информации, новиот „М3“ по хаубата ќе носи 6- цилиндарски твин- турбо мотор, за кој се претпоставува дека ќе може да произведе и преку 510 коњски сили. Покрај автоматскиот менувач со двојно квачило, купувачите ќе можат да нарачаат и верзија со 6- брзинкси мануелен менувач.

Датумот на премиерата на новиот  „BMW M3“ се уште не е соопштен, но се очекува дека овој автомобил ќе биде претставен до крајот на оваа година, а во продажба ќе се најде во 2020.

Фото: Го победи Реал, но потоа сопругата му го „украде“ шоуто!!

Откако со извонреден гол му го нанесе првиот пораз сезонава на големиот Реал Мадрид, шпанските медиуми му посветија многу внимание на фудбалерот на Мајорка Лагу Жуниор.

Сепак, кај јавноста многу повеќе внимание од фудбалерот на Брегот на Слоновата Коска привлекла неговата атрактивна сопруга Фабиола Парало.

Шпанските медиуми веднаш напишаа дека 28 годишниот Жуниор крај себе има вистинска убавица со која ја има ќерката Елен.

Како и поголем број на сопругите на фудбалерите и Фабиола е многу активна на социјалните  мрежи со објавување на атрактивни фотки.

Фабиола токму со нови фотографии му „го украде“ шоуто на својот сопруг.

Фото: Пејачка во танга!!

Популарната балканска пејачка Маја Беровиќ повторно ги воодушеви своите фанови со провокативни фотографии.

Атрактивната Маја на Инстаграм објави неколку фотки на кои во прв план се нејзините облини.

На една од фотките Маја облечена само во танга лежи на кревет.

На друга фотографија популарната пејачка нови интересен фустан под код пој и се наѕираат голите гради.

притисни ентер