Реакции по одлуката на Врховен да го одложи затворот за Јанкуловска

Лавина реакции во јавноста по одлуката на Врховниот суд да го уважи барањето на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и да ја одложи четири годишната затворска казна која и беше досудена за случајот со блиндираниот Мерцедес.

Врховен оваа одлука ја донесе без официјално образложение, а неизвесно е и до кога ќе биде пролонгирана казната.

Канал 5 се обиде да стапи во контакт и со претседателот на Врховен Јово Вангеловски, но тој е недостапен за коментар. 

И екс министерката Јанкулоска во телефонски разговор не сакаше да ја коментира одлуката, за која рече дека се уште ја нема добиено, но верува дека се должи на нејзините аргументи образложени на 15 страници.

Поранешниот претседател на Врховниот суд Дане Илиев за Канал 5 вели дека е изненаден од ваквото решение.  Тој вели дека вонредното преиспитување на пресудата  го имаат осуденици кои се осудени на казна затвор од најмалку една година и се поднесува заради повреди на Законот за кривична постапка и Кривичниот законик.

„Во случајов немам сознанија за што се однесува барањето, а Врховниот суд со прифаќањето на барање на одлагање на казната мислам дека воведува некоја нова пракса која прво не егзистираше да  се решава само за барање, а за главната работа се остава да се одлучува понатаму. Од моја гледна точка мислам дека Врховниот суд требаше да одлучува заедно и за барањето за одлагање и за главното барање за вонредно пр... на пресудата, па доколку стојат повредите што се изнесени во барањето, а тоа се тешки повреди на ЗКП и КЗ кои ќе предизвикаат укинување на пресудата, тогаш ќе се уважи и барањето за одлагање на казната. “ – изјави Дане Илиев, поранешен претседател на Врховниот суд.

По оваа одлука на судот се поставува и прашањето дали е можно врховните судии кога ќе одлучуваат за Јанкулоска да го преиспитуваат и цел предмет во кој е осуден и екс премиерот Никола Груевски. Според поранешниот претседател на Врховен  Илиев и тоа е можно бидејќи според законот доколку се уважи укинување за еден од осудените во предметот, тоа ќе важи и за другите осудени доколку се утврдат тешки повреди.

„Веројатно ќе мораат да ја преиспитаат ако има некои повреди кои се однесуваат и на неговиот дел на одговорноста. Во случајот ако има некои тешки повреди кои се однесуваат и на барателката и на другите осудени во предметот, поповолно  е да се примени и да ќе примени одлуката и за тие осуденици.” вели Илиев.

Пред околу два месеци беше донесена одлука за да се одложи затворот на Јанкулоска поради обврските со бебето кое немаше наполнето една година по што таа требаше да оди во затвор на први јули. Сега највисокиот суд може да ја преиначи, да ја потврди или да ја укине пресудата и го врати на почеток судскиот процес.

Далгариан: Мицотакис ќе го блокира Скопје, онолку колку што ќе му дозволат НАТО и ЕУ

Најавениот притисок врз  Македонија од страна на новата грчка Влада на премиерот Кирјакос Мицотакис ќе зависи од тоа колку ќе и дозволат НАТО и ЕУ.

 Имајќи предвид дека двете алијанси сакаат брз и непречен прием на земјата, оценува американскиот аналитичар Џек Далгариан во авторски текст за „Неоскосмос".

Далгариан во анализата под наслов „Што може да очекува Америка од надворешната политика на новата грчка Влада", наведува дека со Преспанскиот договор Атина стави крај на „за многумина странци тривијалниот спор со Скопје" околу Македонија, име и територија што беа од централно значење за грчкиот национализам уште од формирањето на современата грчка национална држава.

Авторот на текстот потсетува дека по победата на неодамнешните избори, Мицотакис најави дека ќе го почитува Преспанскиот договор, но дека ќе врши притисок врз Скопје околу употребата на терминот „македонски" во културата, јазикот и производите.

– Но, притисок што ќе може да го употреби е ограничен на тоа што ќе му го дозволат НАТО и ЕУ, кои сакаат брзо и непречено да ја вклучат  Македонија во двата сојузи, наведува Далгариан.

Според авторот, иако жителите во северна Грција во големо мнозинство на изборите гласаа за неговата Нова Демократија незадоволни од решавањето на прашањето со името со Скопје, Мицотакис знае дека неговата популарност во иднина апсолутно ќе зависи од тоа дали ќе успее да обезбеди економски раст на земјата.

Дулгариан дипломирал на Факултетот за владини и јавни политики на Универзитетот во Аризона. Тој е автор на независно истражување за надворешните политики и стратегии на политичките партии во Грција, а работел и во хуманитарни организации за помош на бегалците во Атина./МИА.

ВМРО-ДПМНЕ: Правда и правна држава нема се додека се штитат партиските функционери

Правда и правна држава нема се додека се штитат партиските функционери блиски до Заев. 

Се додека разни „Кики, Фрики и специјални обвинителки" се недопирливи за истрагата и заштитени од Заев, Македонија ќе тоне во криминал, корупција и рекет. Се додека законите не важат за градоначалници што киднапираат и малтретираат или генерални секретари што договараат тендери, Македонија нема да добие датум за преговори.

Власта на СДСМ на чело со аболицираниот Заев по кој зна кој пат застана на страната на криминалот. Криминалната банда продолжува да ги лаже и манипулира граѓаните по политичко-медиумско-криминалниот октопод.

Целта е спас на политичката кариера на еден човек, Зоран Заев. Зоран Заев е главата на новиот криминален октопод.

Токму поради оваа причина се штитат останатите поранешни и актуелни високи функционери на власта и СДСМ.

Кои се Кики и Фрики, одговор на ова прашање мора да има, мора да се дознае кои високи државни и партиски функционери биле вмешани во овој нов мега скандал?

Каква е инволвираноста на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева и поради која причината и беше одземен телефонот?

Рускоска обвинителството мора да се ослободи од стегите на власта, овој случај мора да се расчисти до крај. Мора да се стигне до главата на октоподот на чие чело е единствениот политичар во Европа кој е три пати амнестиран за криминал. Се додека овој случај не се расчисти, и оваа криминалната банда не си замине од власт, Македонија нема Европска иднина. Правната држава е далеку од реалност, а датумот за преговори со Европската Унија само уште едно лажно ветување на Зоран Заев.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Тревога на аеродромот во Белград, евакуирани 130 патници

Утринава од аеродромот „Никола Тесла” во Белград беа евакуирани 130 патници и пет члена на екипажот од авионот на германската компанија „Луфтханза“ поради најава дека има бомба во авионот.

Авионот како што пренесуваат српските медиуми бил во подготовка за лет кон Франкфурт кога пристигнала дојавата, а на аеродромот веднаш биле испратени полициски екипи.

„Сите одговорни служби, вклучувајќи ги аеродромските услуги, веднаш реагираа во согласност со процедурите за да обезбедат највисоко ниво на безбедност за патниците и авионите, како главен приоритет”, се вели во соопштението на аеродромот.

Од таму додаваат и дека воздухопловниот сообраќај, се одвива според предвидениот распоред за летови.

притисни ентер