Аналитичарите оценуваат дека промените не ги оправдаа очекувањата

Предложената владина реконструкција не ги исполни во целост очекувањата на јавноста за т.н. метла, ценат политичките аналитичари ден по доставувањето на предлогот на премиерот Зоран Заев за смени во министерските редови.

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење.

Политичкиот аналитичар Владимир Божиновски, оценува дека реконструкцијата е козметичка во однос на тоа што се најавуваше во кампањта помеѓу двата круга на претседателсите избори..

В среда пратениците ќе расправаат за предлозите на премиерот. Најголемата промена е во Министерството за финансии од каде си заминува Тевдовски, а раководењето го презема самиот премиер. 

Покрај Заев, нови министри стануваат и Трајан Димковски во земјоделство, Горан Милевски за локална самоуправа, а Нуредин Нуредини доаѓа во ресорот животна средина. Садула Дураку пак од еколошкиот секторот  преминува во министерство за политички систем. Дуракукој предизвика низа контраверзии со своите настапи, а деновиве и со својата биографија каде како вештина наведува познавање на интернет експлорер, има целосна поддршка од партијата за извршување на функцијата.

Резимето на предлогот за министер за култура, Хусни Исмаили, професор на Медицинскиот факултет во Тетово, исто така го привлече вниманието на јавноста. Уредување на радиоемисии  се аргументите со кои Исмаили ја бара поддршката за избор. Покрај ова, Исмаили навел и дека македонскиот го владее како странски јазик.

Во биографија на Заев како предлог за прв финансиер може да се прочита за целиот животен пат на премиерот – од растењето во земјоделско семејство, преку успешната кариера во фирмата на неговиот вујко, до успесите како политичар и претседател на Влада.

Судскиот процес „Талир 2“ одложен за 15 октомври

Предметите кои беа во надлежност на СЈО, се вратија во судница, но очекувано со нови проблеми. 

Наместо да почне со воведни зборови, денешното рочиште за случајот “Талир 2”, се одложи затоа што адвокатот Дончо Наков побара време да се исконсултира со неговиот клиент, обвинетитот Никола Груевски, бидејќи полномошното му било дадено само за предмети водени од СЈО.

Рочиштето почна со правна битка меѓу адвокатите и старо-новата обвинителка Ленче Ристоска околу надлежноста редовното обвинителство да го застапува овој случај и легитимноста на државниот обвинител Јовески да ги доделува предметите на истите обвинители од СЈО. Обвинителката Ристоска посочи дека Државното Јавно Обвинителство ги има преземено предметите од СЈО и има целосна надлежност, со што нема законска пречка скопското обвинителство, каде таа премина, да го застапува. По завршувањето на рочишето Ристоска ги посочи новинарите за сите прашања околу понатамошната работа да се обратат до прес службата на државното обвинителство.

За овој предмет кој се однесува на изградбата на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, обвинителката Ристоска предложи на следното рочиште кое е закажано за 15ти октомври да се повика и претставник на партијата.

Обвинети во овој случај за злоупотреба на службената положба обвинети се експремиерот Груевски и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски.

Со старо-нов обвинител денеска продолжи и рочиштето за предметот “Тарифа” кој беше во надлежност на СЈО.

ДавидовиЌ: Спречил ли Дончев, Шведска инвестиција во македонското здравство?!

Дали е на повидок нова афера, овој пат во здравствената сфера. Бизнисменка од Скопје поднела кривична пријава против Ден Дончев и Венко Филипче дека наводно се обиделе да стопирале шведска компанија да инвестира во земјава.

Адвокатот на бизнисменката Вера Иванова, Ѕвонко Давидовиќ, вели дека министерот и директорот на фондот за здравство, ја злоупотребиле службената положба, за што постоеле повеќе докази.

 Филипче и Дончев став најавија деновиве.

Државниот врв се обедини против дезинформациите и лажните вести

Државниот врв почнува борба со лажните вести како голема закана за безбедноста и демократијата во современото општество. 

Пропагандата и дезинформацијата имаат потенцијал да промовираат говор на омраза и насилство и да ја намалат довербата во демократските вредности, рече премиерот Зоран Заев на првиот конститутивен состанок на Акциската група што ќе ги координира државните институциите во оваа борба.

Заев како пример за лажни вести посочи некои од информациите и вестите кои континуирано се објавуваа за Договорот од Преспа.

Во оваа ера на дигитализација кога сите информации ни се достапни со еден клик, често немаме можност да направиме разлика меѓу издржана и професионална вест од дезинформација, а општество без силни медиуми не може да се развива демократски, смета претседателот Стево Пендаровски.

Лажните вести се и закана за безбедноста на државите, вели тој.

Кампањата против лажните вести ќе се води според стандардите на Европската комисија и секторот за комуникации на НАТО.

Од октомври е најавена серија консултации со граѓанските организации и медиумите, но и иницијатива за регистар за професионални онлајн медиуми со познато сопствеништво и импресум. 

притисни ентер