Русин гризнал мечка за јазик и се спасил од сигурна смрт!!

Русинот Николај Иргит  од сибирското село Кут бил нападнат од мечка додека бил на лов во шума. 

За време на битката за живот и смрт, Русинот во еден миг успеал со цела сила да ја гризне мечката за јазикот , по што големото животно  побегнало. Николај се спасил од сигурна смрт .

Според руските медиуми инцидентот се случил пред десетина дена  во шумата во регионот Тува на југот на Сибир.

Николај во шумата бил со пријатели  со цел илегално да ловат елени за потоа да ги продаваат нивните рогови.

Иргит раскажал дека откако со пријателите направиле камп се разделиле за да имаат што повеќе успех во ловот.

-Влегов длабоко во шумата и налетав на огромна сибирска црна мечка, тешка околу 600 килограми. Многу се уплашив. Почнав да врескам во обид да го исплашам животното. Меѓутоа, не успева, мечката тргна кон мене. Немав можност да бегам, знаев дека морам да се борам.Мечката започна да ме гризе  и да ми го кине месото. Во еден момент ја отвори многу вилицата, јас во тој миг со цела сила го гризнав животното за јазикот, му откинав дел од него, што веројатно многу ја исплаши мечката. Големото животно се откажа од борбата и побегна, раскажал Николај пред медиумите.

Иако тешко повреден Николај успеал да ги пронајде пријателите кои веднаш повикале итна помош. Иргит во критична состојба бил пренесен во болница, а лекарите  изјавиле дека и покрај многуте и тешки повреди тој целосно ќе се опорави и ќе продолжи нормално да живее.

Фото: „Жешката“ Никол во бело бикини

Нови „жешки“ фотографии на светската музичка ѕвезда Никол Шерзингер.

 Атрактивната Никол дефинитивно знае како да предизвика хаос на социјалните мрежи.

Веќе подолго време Никол ужива на одморот во родните Хаваи, од каде редовно своите милионски фанови на социјалните мрежи ги „пали“ со фотки на кои во предн план е нејзиното совршено тело.

Во новите фотки Никол позира во бел едноделен костим за капење кој го истакнува нејзиниот сексапил. 

Популарната пејачка воедно може да се види и во минијатурно бикини како осамена  но, задоволна ужива на плажа во Хаваи.

Фото: Го заборави Бредли, Ирина во друштво на друг маж!?

Убавата руска манекенка Ирина Шајк кој во последните неколку месеци многу често беше присутна во медиумите поради разделбата со актерот Бредли Купер  е видена во друштво на друг маж.

Атрактивната Ирина која во моментов престојува во Њујорк  папараците ја фотографирале во друштво на друг маж .

Според некои медиуми станува збор за нов маж во нејзиниот живот, но подоцна се испоставило дека Ирина е видена во друштво на својот  пријател Алек Максвел, креативниот директор на британското издание на „Вог“.

Апел на МД „Илинден": Да му помогнеме на Алекс, да бидеме хумани

 Македонското друштво „Илинден" со седиште во Тирана упати апел до сите хумани луѓе да го помогнат лекувањето на петгодишниот Алекс Мазенкофски, по потекло од Мала Преспа.

– Сите хумани луѓе уште еднаш имаат можност да ја покажат својата хуманост на дело. Кој колку што може да донирa, да помогнеме за лекување на малиот Алекс со потекло од Преспа, Албанија, кому преку ноќ му се смени животот. Средствата може да се уплатат преку Гофундме на следниот линк https://www.gofundme.com/f66qz-10000. Молиме активно да се вклучите во акцијата за лекување на малиот Алекс, Вие, вашите пријатели, колеги и пријатели. На тој начин ќе ми дадеме поддршка на Алекс безгрижно да го мине детството и да ги оствари своите соништа, стои во апелот на друштвото.

Друштвото го пренесува и апелот на неговите родители, во кој се наведува дека на малиот Алекс неодамна му била дијагностицирана многу ретка болест наречена холестатом. Тоа е ткиво што расте во неговото лево уво и треба веднаш да се отстрани, бидејќи подоцна може да предизвика парализа на лицето.

По завршувањето на сите испитувања било утврдено дека со итна операција на оваа возраст успешно се лекува. Доколку семејството обезбеди средства детето може да се оперира на крајот од овој месец во болница во САД, каде што живее семејството.

За операцијата се потребни 47.000 а до сега се собрани околу 5.100 долари. /МИА.

притисни ентер