Димитров се сретна со шведската министерка за надворешни работи

Ако не ги започнеме пристапните преговори оваа година, тоа за мене ќе значи дека не постои европска перспектива, по сето она што го постигнавме за две години. 

Постигнавме очигледен демократски пресврт. Да, сѐ уште правиме грешки, не сме совршени, но постои очигледна движечка сила кон европска либерална демократија во земјата, управувана од владеењето на правото.

Ова го истакна денеска во Стокхолм министерот за надворешни работи Никола Димитров на Министерската конференција на високо ниво за Западен Балкан, во организација на Министерството за надворешни работи на Кралството Шведска и Европската комисија.

–Мора да бидам искрен, зашто јас сум случаен политичар и мислам дека треба да имаме поголема искреност во политичките дебати дома, но и надвор. Мислам дека ако мора да добиеме и единаесетта препорака од Комисијата следната година нема да имам лице да му се обратам на мојот народ, на граѓаните и да зборувам за европска перспектива. Жал ми е  што морам да го кажам ова, но ако не ги започнеме пристапните преговори оваа година, тоа за мене ќе значи дека не постои европска перспектива, по сето она што го постигнавме за две години, рече Димитров на панел-дискусијата посветена на случувањата во земјите од регионот на Западен Балкан, со фокус на нивната ЕУ перспектива.

Во рамките на посетата, како што соопшти МНР, Димитров се сретна со министерката за надворешни работи на Кралството Шведска, Маргот Валстром. Во фокус на разговорите беше европската перспектива  на земјата и важноста од валоризација на постигнатото.

-Задоволство е да се биде во земјата чие внимание и заложба за нашиот регион бескрајно го цениме, истакна Димитров.

Воедно, беа разгледани прашања поврзани со искористување на потенцијалот за збогатување на меѓусебната соработка во повеќе сфери, пред се во делот на економијата и инвестициите. Министрите разговараа и за можностите за организирање лидерска академија на млади луѓе од регионот што би се организирала во Стокхолм.

Министерот Димитров работната посета ја продолжува попладнево на средба со претседателот на Парламентот на Кралството Шведска, Андреас Норлен.

Предлог компромис за Македонија и Албанија-пристапни преговори во април или мај 2020

Франција, Германија, и Холандија се обидувале да напишат предлог компромис според кој донесувањето на одлуката за пристапни преговори за Македонија и Алабанија се одложува за април или мај 2020 година.

Франција, Германија, и Холандија се обидувале да напишат предлог компромис според кој донесувањето на одлуката за пристапни преговори за Македонија и Алабанија се одложува за април или мај 2020 година, брифираат за Канал 5 дипломати од ЕУ.

 Во продолжение се наведува дека идејата била Франција во меѓувреме да изработи предлог за реформирање на процесот за проширување до јануари, велат дипломатски извори од Брисел. Како што е познато, Париз се спротистави на почетокот на пристапните преговори се додека процесот не биде реформиран. Засега нема договор за вметнување на конкретен датум во предлог компромисот.

За овој предлог компромис  ќе дискутираат германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон,холандскиот премиер Марк Руте и финската премиерка Мете Фредериксен,брифира друг дипломат од ЕУ.

Претседателот на Европскиот совет , Доналд Туск се обидувал да ги натера да се согласат,вели друг дипломат и додава дека новоизбраниот претседател на Европскиот Совет , Шарл Мишел нема голема желба за процесот на проширување на ЕУ.

Македонските преговори и вечерва на маса пред европските лидери

Со лоши сигнали од Брисел и без никакво поместување на тврдиот став на Макрон, мина првиот ден од самитот на лидерите на Европската Унија, кои утре и формално се очекува да се изјаснат за македонските преговори со Унијата.

Проширувањето не се спомена ниту на вечерашната пресконференција на првите луѓе на Унијата, Јункер и Туск, кои се осврнаа само на постигнатиот договор со Лондон околу Брегзит.

Дали има простор за позитивна вест, Александар Видиновски од Брисел.

Руте: Албанија не е можно да ги почне преговорите, а за Македонија се уште има малку простор

Холандскиот премиер Марк Руте пред денешниот состанок на лидерите на земјите – членки на ЕУ рече дека е за Македонија ,за разлика од Албанија , има малку простор за почеток на преговорите.

,,Нашата позиција за Албанија е јасно не. Ситуацијата со Македонија е многу подобра отколку кај Албанија. Таа има многу повеќе сработено, но има уште за работа. Мислам дека за Албанија не е можно да ги почне преговори, а за Македонија се уште има малку простор” , рече премиерот на Холандија , марк Руте пред почетокот на денешниот самит во Брисел.

притисни ентер