СТРУШКО ГРНЕ

Рецепт на ДАРИНКА ЦАЦАНОСКА

Потребни состојки: 200 гр. печурки, 1 домат, 1 главица кромид, 100 гр. пилешко месо, 100 гр. свинско месо, 100 гр. мелено месо, малку магдонос, малку сланина, малку кашкавал, малку доматно пире, 1 лажица павлака,  зачин од сув зеленчук, буковка и црн бибер по вкус.

Постапка:

Во тава со загреано масло се пропржуваат:  сечканиот кромид, пилешкото и свинското месо,  печурките и меленото месо.

Се додава сечкан домат и состојките се зачинуваат со: зачин од сув зеленчук, буковка и црн бибер по желба.

Сите состојки се пропржуваат околу 15 минути.

При крај се додава малку доматно пире и малку магдонос и состојките се пропржуваат уште 2 минути.

Потоа состојките се префрлуваат во земјено грне и одозгора се покриваат со кашкавал и сланина.

Одозгора се декорира со неколку парчиња домат и 1 лажица павлака.

Се става да се пече во загреана рерна околу 2-3 минути.

Урнебесно видео на Андрија Милошевиќ: Имаме нож и печурка, ајде да направиме автомобил

Андрија Милошевиќ на социјалните мрежи објави духовито видео во кое ги советува своите фанови како можат да се забавуваат доколку имаат само една печурка и нож.

-Како можете со помош на печурка и нож да се забавувате и на крајот на краиштата да ги забавувате и своите најмили. Значи, имаме нож, имаме печурка, ајде да направиме автомобил, вели Милишевиќ во видетото.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kako se zabaviti ako imate samo nož i pečurku...

A post shared by andrijamilosevic_official (@andrijamilosevic_official) on

Пристигнаа првите фотографии за новиот „X-Trail“

Пристигнаа и првите фотографии он новата генерација на Нисан „X-Trail“.

Актуелната генерација на „X-Trail“ е најпродаваниот кросовер на светот а на пазарот е од 2013 година.

Две години по редизајнот кај кој беа променети браниците и освежен ентериерот пристига и нова генерација.

Судејќи по првичните фотографии, новиот „X-Trail“ значително се разликува од својот претходник.

Главната промена е секако во ентериерот, се очекува голем мултимедијален екран со дигитална инструмент табла.

Што се однесува до моторизацијата, јасно е дека „X-Trail“ ќе добиа модерни агрегати како 1.3 литарски турбо- бензин, вклучувајќи и хибридна верзија базирана на 1.2 литарски турбо- бензин мотор кој со електромоторот ќе располага со околу 136 коњски сили.

Нисан не објави датум на премиерата на новата генерација на „X-Trail“, но се очекува тоа да биде на почетокот на 2020.

Фото: Има и глас и стас!!

Млада пејачка во фустан со длабоко деколте без долна облека.

Насмевка која освојува и фустан кој одзема здив.

Атрактивната млада пејачка и актерка Мадисон Бир во сексапилниот фустан со многу отвори беше главна ѕвезда на хуманитарна вечера одржана на Беверли Хилс.

притисни ентер