ТРЕСЕНА ПАСТРМКА

Рецепт на НИКОЛЧО АРСОВСКИ

Потребни состојки: 1пастрмка, 1 главица кромид, малку  магдонос, лимонов сок, сол и бел бибер по вкус.

Постапка:

Пастрмката се пече на скара.

Додека се пече рибата ситно се сечка кромидот и се зачинува со малку сол и бел бибер

Се додава сечкан магдонос и сок од лимон и состојките се мешаат.

Откако ќе се испече пастрмката се отстрануваат кожата и коските.

Потоа рибата се меша со смесата од кромид и магдонос и се декорира со лимон и магдонос.

Фото: Мечка ги изненади гостите во хотелот

Ова се случило во еден хотел на Белите планини во Њу Хемпшир САД.

Оваа фотографија ја направил вработен во хотелот, сакајќи да го фотографира изгрејсонцето во раните утрински часови, го дочекала огромна црна мечка како шета низ терасата на хотелот.

Од која земја доаѓаат најдобрите автомобили?

Генерално се мисли дека најдобри возила се прават во Германија и Јапонија, но голема конкуренција преставуваат Франција и Италија.

На европскиот пазар главни ривали се Германците и Италијаните , тие се издвојуваат по добриот дизајн и квалитетот на моторите, сегменти во кој тешко може некој да им парира.

Видео: Какво е летањето со рускиот борбен авиот ТУ- 160

Руските авиони редовно летаат над неутралните води, еве како тоа изгледа.

Во ова видео е претставено полетувањето, летот и слетувањето на рускиот борбен авион ТУ-160.

притисни ентер