Димитров: Без преговори годинава, не можеме да разговараме за ЕУ перспектива

Ако нема датум за преговори во октомври, тоа ќе значи дека не постои европска перспектива – порача од Стокхолм шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

 Вели дека ако добиеме ново одложување по се што направи земјава за да добие зелено светло за старт на преговорите, ќе нема лице да зборува пред македонскиот народ за придобивки од членството во унијата.

- Жал ми е да го кажам ова, но ако не започнеме преговори со ЕУ годинава, тоа за мене значи дека нема Европска перспектива. И се плашам дека по се што ние направивме во 2 години. Направивме очигледен демократски пресврт, имавме грешки, не сме совршени, но има очигледно движење напред кон Европска либерална демократија. Мислам дека шансите за успех во октомври се навистина заеднички и мислам дека немаме луксуз во денешна Европа да дозволиме да пропадне прилика која консолидира успех, вели Никола Димитров – министер за надворешни работи .

Амбасадорите на Унгарија, Полска, Чешка и Словачка во земјава тврдат дека поддршка за сигурен датум во октомври имаме од сите земји членки. Велат дека не треба да се разочаруваме бидејќи никој не е против датум за Македонија, а одложувањето од јуни за октомври е само поради технички причини. Но, за напредок и успешни преговори фокусот треба да се погрижиме за владеење на правото во земјава.

-  Не бидете разочарани бидејќи никој на министерскиот совет не кажа дека е против за почеток на преговорите. Повеќе беше од технички причини. Има уште многу да се работи, но атмосферата за Северна Македонија е добра, затоа има добри шанси за датум во октомври. Мојата препорака е да се фокусирате најпрво на владеење на правото, а потоа се ќе биде подобро и полесно, се разбира - се зависи од административните капацитети на земјава, Хенрик Маркуш – амбасадор на Република Словачка.

Оптимистички пораки дека одложувањето на датумот е само поради процедурални причини на германскиот Бундестаг, пристигнаа и од Атина. Во телевизиско интервју грчкиот премиер Алексис Ципрас вели дека реформите кои беа побарани од земјава за датум кој ќе овозможи пристапни преговори со унијата - се исполнети.

Грчки медиуми: Политички случувања во Скопје по ветото од Франција

Медиумите во Грција ги пренесуваат изјавите на првите луѓе на Еврокомисијата, Жан-Клод Јункер и на Европскиот совет, Доналд Туск и на шефот на француската држава Емануел Макрон, но и на претседателот Стево Пендаровски.

„Ветото од Франција предизвика политички случувања во Северна Македонија"; „Бура во Скопје по кажаното „не" од ЕУ"; „Разочараност во Северна Македонија"; „Политички земјотрес во Скопје", се дел од коментарите во грчките медиуми по завршениот Самит на ЕУ, а случувањата во земјава беа дел и од синоќешните централни изданија на вестите на грчките телевизии, но и на насловните страници на денешните изданија на весниците, jави дописничката на МИА од Атина.

Медиумите во Грција ги пренесуваат изјавите на првите луѓе на Еврокомисијата, Жан-Клод Јункер и на Европскиот совет, Доналд Туск и на шефот на француската држава Емануел Макрон, но и на претседателот Стево Пендаровски, информирајќи за вонредната лидерска средба закажана за в недела, а во текот на вчерашниот ден пишуваа и за наводна оставка на премиерот Зоран Заев.

Грчката телевизија Антена коментира дека Франција ја блокираше европската перспектива на Северна Македонија, а државната телевизија ЕРТ, во прилогот во централното издание на вестите, коментираше дека постои разочараност во Северна Македонија.

– Европа им заврти грб на Скопје и Тирана. Зоран Заев и Еди Рама се враќаат со празни раце, коментира телевизијата Стар, додавајќи дека блокадата од Макрон предизвикува разврска на Балканот.

Во текот на вчерашниот ден во грчките медиуми кружеше информацијата за наводна оставка на премиерот Заев. Дел од информативните портали во Грција се повикаа на веста објавена од италијанската новинска агенција АНСА, додека пак во централните вести на телевизиите, новинарите коментираа дека постојат шпекулации за оставка, но и демант од Владата на Македонија.

– Според новинарски информации Ангела Меркел му се јавила на Заев и побарала да не поднесува оставка, додека пак и други странски лидери го повикаа премиерот на соседната земја да продолжи по патот на реформите, пишува Катимерини.

Паралелно медиумите во Грција ги пренесуваат и ставовите на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, кој на вчерашната прес-конференција од Брисел рече дека резултатот не е добар ни за Балканот, ни за Грција, говорејќи за проширувањето на Унијата, односно како што рече за прашањето „за кое за жал не успеавме да се договориме"./МИА

Премиерот Заев одговараше на новинарски прашања

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се обрати пред граѓаните.

Тој ја искажа својата разочараност околу европското „НЕ“. По обраќањето, премиерот одговараше на новинарски прашања.

Сите прашања и одговори може да ги проследите во видеото.

Пратениците денес гласаат за Брегзит

Британските пратеници денес ќе гласаат за договорот за Брегзит на премиерот Борис Џонсон, што се гледа како историски чин по кој Лондон или ќе излезе од ЕУ или ќе западне во уште подлабока криза.

Пратениците ќе расправаат за договорот кој Џонсон во четвртокот на 17 октомври го постигна со лидерите на ЕУ.

Опозициските партии и Џонсоновите сојузници од Северна Ирска  веќе го отфрлиле текстот, но премиерот и неговиот тим ги помина последниве 48 часа обидувајќи се да добијат поддршка од пратениците, наведува „АФП“.

-Нема подобар исход од овој кој јас го заговарам, рекол Џонсон за „Би-Би-Си“, истакнувајќи дека договорот за Брегзит е фантастичен.

Џонсон претходно кажа дека Британија на 31-ви октомври ќе ја напушти ЕУ со или без договор.

притисни ентер