Заев ќе биде и Премиер и министер за финансии

Лоши одлуки и политики во водењето на економијата, според бизнисот, но без посериозни скандали и некакви обвинувања на негова адреса, Драган Тевдовски ја напушта функцијата министер за финансии.

Бизнисменот Горан Рафајловски оценува дека на Тевдовски му пресуди тоа што кога ги носеше одлуките, особено крупните како промената на даночнито систем, немаше доволно слух  за аргументитите на реалната економија. 

- Тевдовски требаше да го послуша стопанството кога му кажа дека прогресивниот данок треба да почека до следната година. Различната концепција на потребите на Македонија, во овој момент, и идејата е главниот проблем, а од друга страна немаше „повисперен“ да ги слушне тие што го плаќаат данокот. Тој што плаќа данок кога ќе ве замоли да го наплатите и на тој што не го плаќа, а му е конкуренција во економијата на дневна основа, значи тогаш треба прво да испорачате нешто, пред да земете. Најлесно е да се земе, најтешко е да се испорача. Не барам грешка. Можеби би бил добар ако станеме Данска, па за 30 - 40 години и такви министри како него. Ништо добро не донесе , освен полна каса за следните да направат просперитет со тоа, вели  Горан Рафајловски економист.

Тевдовски ќе остане запаметен по своите верувања и идејата за праведно општество, каде ќе се земе од богатите, и ќе се даде на сиромашните.

Но, освен воведувањето повисоки даноци, на што бизнисот жестото реагираше и се противеше, Тевдовски за две години на функција ќе остане запаметен и по тоа што ја зголеми акцизата на нафтата за 3 денари. Ги скрои и двата најголеми буџети во историјата.

Во одбрана на Тевдовски застана неговиот поранешен советник Бранимир Јовановиќ. За него разрешувањето е неочекувано.

„Мислев дека „метлава“ требаше да ги фати оние кои работеа за личен интерес наместо за јавниот, оние кои местеа милионски тендери, оние кои трошеа државни пари, а ништо не работеа...“ – напиша Јовановиќ на својот фејсбук профил.

Менаџирањето со државната каса за одреден период го презеде Заев, а според неговите зборови, Тевдовски ќе остане во неговиот круг како советник.

Рафајловски смета дека на тој начин премиерот ќе има можност од прва рака да се запознае со сите проблеми со кои се соочува македонската економија.. За ефектите од потегот, бизнисот допрва ќе оценува.. 

Трипуновски: Над 500 семејства во „Водостопанство" трет месец немаат земено плата

Овој документ кој што е директно признание на власта дека над 500 семејства во АД Водостопанство веќе трет месец немаат земено плата.

Додека има пари за скапи вина и луксузни коктели и јадења за Николовски, Димковски и нивните сопартијци од СДСМ, директорот Селими ги принудува вработените да потпишуваат Спогодба дека се согласуваат платата за мај месец да им биде исплатена во јули. Да добро слушнавте! 500 вработени во АД Водостопанство ќе ја земат мајската плата во јули! Да не беше трагично ќе беше смешно.

Вработените немаат плата и платени придонеси веќе 3 месеци, исто така претпријатието нема основни средства за работа, резервни делови, нафта кои се неопходни за непречено функционирање на истото, и ова е премногу сериозен проблем. Но, повеќе од очигледно е дека власта и понатаму е глува на оваа алармантна ситуација.

Меѓу овие 500 вработени има луѓе кои имаат потреба од секојдневна медицинска помош и им е потребно здравствено осигурување, има луѓе кои имаат кредити, а веќе доцнат со исплата на рати, и луѓе кои имаат мали дечиња кои што чекат храна од своите родители.

Порачуваме, до менаџерскиот тим на АД Водостопанство и до министерот Димковски да престанат да прават притисоци и закани врз вработените кои си ги бараат заостанатите плати а кои што им се чесно и поштено заработени.

Ова е срамота.

Ова ли е животот што ветувавте на изборите во 2016 година , а денес си играте со човечките судбини на 500 семејства.

Господине Заев на овие 500 вработени во АД Водостопанство не можат да скенираат фискални сметки затоа што немаат пари со кои што можат да купат нешто. Овие луѓе ги оставивте без леб, а сега ги принудувате да потпишаат спогодба, со која се штитите од тужби, за крваво заработените пари на работниците.

Непроценлива штета трпат и илјадници земјоделци ширум Република Македонија кои чекаат на услугите на блокираното претпријатие. Целосен дебакл. Кој од кој е пооштетен.

Одговорност за ова мора да има. Недомаќинското работење и расипништвото ќе го платите на наредните избори.

Цветан Трипуновски – член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Заев се плашат да распишат предвремени парламентарни избори

Зоран Заев е главата на октопод во рекетарската приказна.

СДСМ да одговори дали вчера на ЦО присуствувале  Кики и Фрики?

Зошто Заев ги амнестира од одговорност? Дали се плаши дека доколку каже кој се Кики и Фрики може да биде откриено неговото директно учество во рекетарската приказна а граѓаните да дознаат колкав процент земал?

СДСМ да ги извади розевите наочари и да види дека во Македонија освен рекетот, криминалот, корупцијата, заканите, уцените и поткупот, друго ништо не функционира.

Граѓаните со оваа криминална влада живеат се полошо.

СДСМ и Заев се свесни дека им паѓа рејтингот и се плашат да распишат предвремени парламентарни избори.

СДСМ и Заев се плашат да се соочат со волјата на граѓаните.

За Македонија да оди напред Заев и СДСМ мора да си заминат.

Граѓаните и Македонија заслужуваат промени.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Во сабота нестабилно време, в недела сончево и топло до 36 степени

 Топло, но нестабилно време со пороен дожд, најавува УХМР за денеска попладне и утре. 

Во недела и понеделник ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност.

Температурата денеска ќе достигне максимални 33 степени. Во деновите од викендот ќе достигне 36, а во понеделник 38 степени.

Од вторник ќе биде ветровито со услови за локален пороен дожд. Дневните температури ќе бидат во интервал од 27 до 36 степени.

притисни ентер