Заев: Ќе раководам со финансии бидејќи ова е економска година

Премиерот Заев попладнево ги објави имињата на новите министри. Најголемо изненадување е тоа што премиерот покрај претседател на владата ќе биде и нов министер за финансии.

Најавена во април, метлата на премиерот Зоран Заев донесе промена во шест министерства. Најголемото изненадување е што освен на премиерската функција Заев ќе биде и министер за финансии. Ова е прв случај премиер на македонска влада истовремено да биде и министер за финансии. Од СДСМ брифираат дека потегот на премиерот е прецизен показател дека после надворешната политика следуваат храбри чекори во економијата, социјалната политика и финансиите. Заев вели дека на оваа позиција ќе биде одредено време, но не ја исклучи можноста да менаџира со државната каса до следните парламентарни избори.

На чело на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство  доаѓа Трајан Димковски, кој беше советник на претходниот министер Љупчо Николовски. Од пратеничките клупи во Министерството за локална самоуправа заминува Горан Милевски од ЛДП. Нов министер за животна средина и просторно планирање ќе биде Насер Нуредини. Тој е инвестициски банкар и финансиски советник за банкарство во Лондон и во Виена. Досегашниот министер за животна средина Садула Дураки ќе биде на чело на новото министерството за политички систем и односи меѓу заедниците. А за култура нов министер ќе биде Хусни Исмаили.

За опозициската ВМРО ДПМНЕ измените се козметички, а за економската катастрафа како што велат ќе биде одговорен лично Заев.

Реагираа и од НДП од каде велат дека се незадоволни поради одлуката на премиерот министерството за локална самоуправа да им го даде на ЛДП.

Заев ги разреши вицепремиерот за спроведување на рамковниот договор Хазби Лика и министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима Зоран Шапуриќ. Им се заблагодари и на досегашните министри за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, и за култура Асаф Адеми.

Списокот со новите министри е доставен до Собранието, по што се очекува предлогот да биде ставен на усвојување на собраниска седница во текот на следната недела. По реконструкцијата на Владата, како што најави Заев ќе следуваат промени во вториот и третиот ешалон со кој треба да бидат опфатени дваесетина директори на претпријатија.

Џафери на дводневен парламентарен форум за лидерство во Вашингтон

На покана на Демократското партнерство на Претставничкиот дом на САД (ХДП) претседателот на Собранието Талат Џафери денеска и утре ќе престојува во работна посета во Вашингтон, САД. 

На покана на Демократското партнерство на Претставничкиот дом на САД (ХДП) претседателот на Собранието Талат Џафери денеска и утре ќе престојува во работна посета во Вашингтон, САД. Во парламентарната делегација за и потпретседателката на Собранието Фросина Ташевска-Ременски и координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски.

Како што соопшти собраниската прес-служба, дводневниот Парламентарен форум за лидерство е фокусиран на демократското обновување за борба против заедничките закани за демократијата. Исто така, во рамките на форумот, претседателот на Собранието Џафери и пратениците ќе остварат и билатерални средби со колегите од Конгресот и Владата на САД.

Програмата на ХДП е организирана од Националниот демократски институт (НДИ), со поддршка од Агенцијата за меѓународен развој на САД (УСАИД) и во партнерство со Меѓународниот републикански институт (ИРИ).

На оваа програма од високо ниво, покрај Собранието на Македонија, поканети се да учествуваат и дваесет партнерски парламенти на ХДП. /МИА

Чавушоглу во Скопје на средби со Заев, Димитров и Османи

Шефот на дипломатијата на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, по покана од министерот за надворешни работи Никола Димитров, престојува во официјална посета на Македонија.

Севкупните билатерални односи помеѓу двете традиционално пријателски земји и можностите за зајакнување на соработката во сите области од заемен интерес, се темите за кои ќе разговараат на денешната средба министрите Димитров и Чавушоглу, најавија од МНР.

За време на посетата, во просториите на Министерството за надворешни работи на Македонија, Димитров и Чавушоглу официјално ќе ја пуштат во употреба техничката опрема за дигитализација на дипломатскиот архив на Министерството. Проектот е поддржан од Министерството за надворешни работи на Република Турција, а финансиран од турската агенција за соработка и развој – ТИКА.

Се предвидува министерот Чавушоглу да се сретне и со претседателот на Владата на Македонија, Зоран Заев, и со вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи. /МИА

30 дневен притвор за Боки 13

Барањето на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е остварено, на Бојан Јовановски- Боки 13 му е одреден 30 дневен притвор од страна на Кривичниот суд. Повеќе информации во текот на утрешниот ден.

притисни ентер