Заев: Ќе раководам со финансии бидејќи ова е економска година

Премиерот Заев попладнево ги објави имињата на новите министри. Најголемо изненадување е тоа што премиерот покрај претседател на владата ќе биде и нов министер за финансии.

Најавена во април, метлата на премиерот Зоран Заев донесе промена во шест министерства. Најголемото изненадување е што освен на премиерската функција Заев ќе биде и министер за финансии. Ова е прв случај премиер на македонска влада истовремено да биде и министер за финансии. Од СДСМ брифираат дека потегот на премиерот е прецизен показател дека после надворешната политика следуваат храбри чекори во економијата, социјалната политика и финансиите. Заев вели дека на оваа позиција ќе биде одредено време, но не ја исклучи можноста да менаџира со државната каса до следните парламентарни избори.

На чело на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство  доаѓа Трајан Димковски, кој беше советник на претходниот министер Љупчо Николовски. Од пратеничките клупи во Министерството за локална самоуправа заминува Горан Милевски од ЛДП. Нов министер за животна средина и просторно планирање ќе биде Насер Нуредини. Тој е инвестициски банкар и финансиски советник за банкарство во Лондон и во Виена. Досегашниот министер за животна средина Садула Дураки ќе биде на чело на новото министерството за политички систем и односи меѓу заедниците. А за култура нов министер ќе биде Хусни Исмаили.

За опозициската ВМРО ДПМНЕ измените се козметички, а за економската катастрафа како што велат ќе биде одговорен лично Заев.

Реагираа и од НДП од каде велат дека се незадоволни поради одлуката на премиерот министерството за локална самоуправа да им го даде на ЛДП.

Заев ги разреши вицепремиерот за спроведување на рамковниот договор Хазби Лика и министерот без ресор задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима Зоран Шапуриќ. Им се заблагодари и на досегашните министри за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, и за култура Асаф Адеми.

Списокот со новите министри е доставен до Собранието, по што се очекува предлогот да биде ставен на усвојување на собраниска седница во текот на следната недела. По реконструкцијата на Владата, како што најави Заев ќе следуваат промени во вториот и третиот ешалон со кој треба да бидат опфатени дваесетина директори на претпријатија.

Предлог компромис за Македонија и Албанија-пристапни преговори во април или мај 2020

Франција, Германија, и Холандија се обидувале да напишат предлог компромис според кој донесувањето на одлуката за пристапни преговори за Македонија и Алабанија се одложува за април или мај 2020 година.

Франција, Германија, и Холандија се обидувале да напишат предлог компромис според кој донесувањето на одлуката за пристапни преговори за Македонија и Алабанија се одложува за април или мај 2020 година, брифираат за Канал 5 дипломати од ЕУ.

 Во продолжение се наведува дека идејата била Франција во меѓувреме да изработи предлог за реформирање на процесот за проширување до јануари, велат дипломатски извори од Брисел. Како што е познато, Париз се спротистави на почетокот на пристапните преговори се додека процесот не биде реформиран. Засега нема договор за вметнување на конкретен датум во предлог компромисот.

За овој предлог компромис  ќе дискутираат германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон,холандскиот премиер Марк Руте и финската премиерка Мете Фредериксен,брифира друг дипломат од ЕУ.

Претседателот на Европскиот совет , Доналд Туск се обидувал да ги натера да се согласат,вели друг дипломат и додава дека новоизбраниот претседател на Европскиот Совет , Шарл Мишел нема голема желба за процесот на проширување на ЕУ.

Македонските преговори и вечерва на маса пред европските лидери

Со лоши сигнали од Брисел и без никакво поместување на тврдиот став на Макрон, мина првиот ден од самитот на лидерите на Европската Унија, кои утре и формално се очекува да се изјаснат за македонските преговори со Унијата.

Проширувањето не се спомена ниту на вечерашната пресконференција на првите луѓе на Унијата, Јункер и Туск, кои се осврнаа само на постигнатиот договор со Лондон околу Брегзит.

Дали има простор за позитивна вест, Александар Видиновски од Брисел.

Руте: Албанија не е можно да ги почне преговорите, а за Македонија се уште има малку простор

Холандскиот премиер Марк Руте пред денешниот состанок на лидерите на земјите – членки на ЕУ рече дека е за Македонија ,за разлика од Албанија , има малку простор за почеток на преговорите.

,,Нашата позиција за Албанија е јасно не. Ситуацијата со Македонија е многу подобра отколку кај Албанија. Таа има многу повеќе сработено, но има уште за работа. Мислам дека за Албанија не е можно да ги почне преговори, а за Македонија се уште има малку простор” , рече премиерот на Холандија , марк Руте пред почетокот на денешниот самит во Брисел.

притисни ентер