Пред точно 85 години беше потпишан договор за легендарната Фолксваген Буба

Пред точно 85 години, на 22 јуни 1934 година беше потпишан договор за развој на KDF-Wagen, познатиот Volkswagen Буба, автомобилот кој го смени текот на автомобилската индустрија.

Тој ден Фердинанд Порше потпиша договор со германската влада за развој на "автомобил за луѓето", едноставен и сигурен.

Барањата беа да има простор за пет лица, моторот да биде со воздушно ладење (за лесно одржување во зимски услови), да достигнува 100 km/ h и да троши осум литри на 100 километри.

И што е најважно, цената да биде до 1.000 марки за да се овозможи да ја купи  просечниот германски работник, со што беа поставени  темелите за моторизацијата на Германците.

Тогаш Фердинанд Порше комуницирал со Адолф Хитлер со кого почнал да се среќава уште во 1933 година.

Порше стана "државен конструктор број 1" и ќе игра решавачка улога во развојот на воената технологија за Вермахтот.

Во наредната година и половина беа направени три прототипи, за кои на 22 октомври 1936 година почна сеопфатна програма за тестирање.

Врз основа на добрите резултати на 28 мај 1937 година, основана е државна компанија, сега позната како _Folksvagen. Конечно, на 26 мај 1938 година, во Фалерслебен, беше воведен KdF-Wagen, кој ќе се прослави како Фолксваген Буба.

Сепак, пренасочување на ресурсите на воените вложувања значи дека испораките на KdF-Wagen на приватни клиенти ќе започнат дури по Втората светска војна. Во меѓувреме се произведени серија на воени верзии, а за заживување на производството во 1945 година заслугата му припаѓа на британскиот мајор Иван Хирст.

Тоа беше почетокот , а по освојувањето на  светот  на 17 февруари 1972 година од производната  линија во Волфсбург излезе  VW Буба под број 1 500 7034, со што го урна  45-годишниот рекорд на легендарниот Ford Model T и историјата на автомобилизмот доби нов рекордер.

Производството во Европа беше прекинато на 19 јануари 1978 година, а производството продолжи во Бразил и Мексико. До 2003 година беа произведени вкупно 21,5 милиони примероци ан Буба, која годинава и конечно престана да се произведува.

Ријана ги збудале фановите со прошетката низ двор во црн бикини (ВИДЕО)

Пејачката ѕвезда Ријана денеска објави видео со кое ги вжешти социјалните мрежи , каде се шета низ дворот во црно бикини како на модна писта.

Дури и кога е на одмор, пејачката од Барбадос и моден претприемач ,  Ријана (31) може да го сврти, барем на кратко, светот околу својот мал прст и тоа со една објава на Инстаграм, пишува „Дејли Меил“.

Денеска пејачката објави кратко видео со бавно движење на кое е прикажана во црно бикини додека се шета во двор на непозната локација како да е на модна писта.  „Брзото движење“ на видеото, фактот дека е снимено од страна и самоуверениот став на Ријана ги истакнаа нејзините облини, кои, како и обично, ги фрлија нејзините фанови на Инстаграм во делириум.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by badgalriri (@badgalriri) on

 Иако објавеното видео не е придружено со никаков опис, се претпоставува дека бикините кои ги носи се од колекцијата на нејзиниот моден бренд Фентис. Имено, Ријана на Инстаграм доста често ги рекламира сите модели со името Фентис.

Пејачката во последно време е доста зафатена. За време на модната недела во Њујорк, што се одржа минатиот месец, таа ги претстави новите модели од својата линија „Savage X Fenty“, при што целата претстава се пренесуваше преку стриминг на Amazon. По посетата на Лондон и Париз, Ријана оваа недела одржа промоција на својата автобиографска книга „Ријана од Ријана“ во Њујорк.

Покрај тоа, пејачката се појави и на насловната страница на американското издание на Вог.

Роботски полицаец згреши-среде тепачка ги опоменува сведоците да го одржуваат паркот чист (ВИДЕО)

Роботскиот полицаец ,вработен во гратчето Хангтингтон Парк во Калифорнија не се покажа на својата прва сериозна задача.

Соочен со тепачка во паркот и сведоците кои се обидуваа преку него да повикаат полицајци на помош, HP RoboCop им порача да не му пречат , а потоа продолжи да се движи , пеејќи си песничка.

Роботот HP RoboCop, произведен од Knightscape, има за цел да биде последен збор за технологија во автоматизирање на рутинската полициска работа. Неговата работа е да патролира во Солт Лејк Парк, да ја снима околината со камера од  360 степени околу роботот, да снима таблички на  автомобилите и да ги пријави итните случаи во полиција по потреба. Исто така, има копче за итни случаи, кое посетителите на паркот можат да го притиснат ако им е потребна помош.

Тоа копче на почетокот од овој месец го притисна Кого Гуебар кога виде тепачка недалеку од роботот во паркот.

Таа се страча кон RoboCop, го притисна копчето и очекуваше полициска помош, но роботот и рекол „тргнете се од патот“.

Гуебара мислела дека роботот можеби ќе може да го види нејзиното лице, па таа се наведна пред неговата камера додека го притискаше копчето, но тој постојано и велеше да се оддалечи. Друг сведок повикан полиција преку мобилен телефон, и додека брзата помош ја возела жртвата на нападот на носилки, роботот потпевнувал песна што звучела како да е од нискобуџетен научно-фантастичен филм, молејќи ги посетителите да го „одржуваат паркот чист“.

Се појавија првите скици од новата Шкода Октавија

Се наближува премиерата на сосема новата Октавија , која покрај Голфот на VW е најочекуваното ново возило за крајот на сезоната.

Првите скици на Шкода барем малку ќе ја задоволат љубопитноста. Според скиците автомобилот делува како слаба верзија на Артеон, со лежерна силуета на покривот, огромни тркала и многу остри линии.

И судејќи според прототипите, не треба да се очекува нешто повеќе од еволуцијата во насока на смален Суперб со отфрлена идеја за двојни предни светла. Исто така, како што пристигна Скала, новата Октавија може да стане уште потешка за пристап. Сместена на платформата MQB, лесно би го достигнало нивото на кое неодамна стоеше Passat.

На 11 ноември ќе можеме да ја видиме новата Октавија. Кога станува збор за моторите, заедно со стандардните бензински и дизел мотори, треба да се смета и на хибридни опции.

притисни ентер