Пред точно 85 години беше потпишан договор за легендарната Фолксваген Буба

Пред точно 85 години, на 22 јуни 1934 година беше потпишан договор за развој на KDF-Wagen, познатиот Volkswagen Буба, автомобилот кој го смени текот на автомобилската индустрија.

Тој ден Фердинанд Порше потпиша договор со германската влада за развој на "автомобил за луѓето", едноставен и сигурен.

Барањата беа да има простор за пет лица, моторот да биде со воздушно ладење (за лесно одржување во зимски услови), да достигнува 100 km/ h и да троши осум литри на 100 километри.

И што е најважно, цената да биде до 1.000 марки за да се овозможи да ја купи  просечниот германски работник, со што беа поставени  темелите за моторизацијата на Германците.

Тогаш Фердинанд Порше комуницирал со Адолф Хитлер со кого почнал да се среќава уште во 1933 година.

Порше стана "државен конструктор број 1" и ќе игра решавачка улога во развојот на воената технологија за Вермахтот.

Во наредната година и половина беа направени три прототипи, за кои на 22 октомври 1936 година почна сеопфатна програма за тестирање.

Врз основа на добрите резултати на 28 мај 1937 година, основана е државна компанија, сега позната како _Folksvagen. Конечно, на 26 мај 1938 година, во Фалерслебен, беше воведен KdF-Wagen, кој ќе се прослави како Фолксваген Буба.

Сепак, пренасочување на ресурсите на воените вложувања значи дека испораките на KdF-Wagen на приватни клиенти ќе започнат дури по Втората светска војна. Во меѓувреме се произведени серија на воени верзии, а за заживување на производството во 1945 година заслугата му припаѓа на британскиот мајор Иван Хирст.

Тоа беше почетокот , а по освојувањето на  светот  на 17 февруари 1972 година од производната  линија во Волфсбург излезе  VW Буба под број 1 500 7034, со што го урна  45-годишниот рекорд на легендарниот Ford Model T и историјата на автомобилизмот доби нов рекордер.

Производството во Европа беше прекинато на 19 јануари 1978 година, а производството продолжи во Бразил и Мексико. До 2003 година беа произведени вкупно 21,5 милиони примероци ан Буба, која годинава и конечно престана да се произведува.

Фото: Мечка ги изненади гостите во хотелот

Ова се случило во еден хотел на Белите планини во Њу Хемпшир САД.

Оваа фотографија ја направил вработен во хотелот, сакајќи да го фотографира изгрејсонцето во раните утрински часови, го дочекала огромна црна мечка како шета низ терасата на хотелот.

Од која земја доаѓаат најдобрите автомобили?

Генерално се мисли дека најдобри возила се прават во Германија и Јапонија, но голема конкуренција преставуваат Франција и Италија.

На европскиот пазар главни ривали се Германците и Италијаните , тие се издвојуваат по добриот дизајн и квалитетот на моторите, сегменти во кој тешко може некој да им парира.

Видео: Какво е летањето со рускиот борбен авиот ТУ- 160

Руските авиони редовно летаат над неутралните води, еве како тоа изгледа.

Во ова видео е претставено полетувањето, летот и слетувањето на рускиот борбен авион ТУ-160.

притисни ентер