Хамилтон ја освои пол позицијата пред утрешната трка за Големата награда на Франција

Луис Хамилтон во болидот на Мерцедес имаше најдобро време на квалификациите пред утрешната трка за Големата награда на Франција.

Британецот дури два пати го собори рекордот на патеката , па така тој изнесува  1:28.448 , што беше доволно за минатогодишниот првак да си обезбеди пол позиција. Меѓу неговите два брзи круга , рекордот на патеката го собори и Валтери Ботас (1:29.437),но тоа беше доволно само за твора позиција.

Од третата позиција ќе тргне возачот на Ферари , Шарл Леклер , кој зад себе го остави Макс Верстапен.

Фетел се квалификува меѓу првите десет , бидејќи во последната делница на трката имаше проблеми со преносот , но не се знае дали тоа значи и технички проблем на болидот.

притисни ентер