Велосипедист за малку ќе пропаднеше во планинска бездна

Младиот шпански велосипедист Андони Азкарате (18) се повреди во тежок пад на аматерското првенство на Баскија.

Тој се спуштал од планината Гоцгараина меѓу местата Маркина и Мунтилибар , кога малку се поместил од патеката и удрил во заштитната ограда.Имал среќа што дресот му се закачил на оградата и спречил да падне во големата бездна. Се спасил , но се здобил со тешки повреди. Оградата му го пресекла градниот кош и левата страна на вратот , поради што изгубил многу крв.

,,За среќа повредата беше површинска . Повредена му беше и вратната вена . Беше страшно. “ , вели Давид Екстебариа , спортски директор на екипата за која вози младиот Азкарате.

Заев : Коалицијата Можеме е победник на овие избори !

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во обраќањето рече дека коалицијата Можеме е победник на предвремените парламентарни избори со најмалку три пратеника предност пред ВМРО – ДПМНЕ.

Заев рече дека коалицијата има сигурна и стабилна предност од најмалку тројц апратеници , со мошност за добивање уште двајца или тројца.

,,Со оваа ваша поддршка не обврзувате на одговорност, но може да работиме уште повеќе и уште подобро" , рече Заев .

ДИК: СДСМ 36,13%, ВМРО-ДПМНЕ 34,65%, ДУИ 11,57%, АА и А 8,79%

Од преброени гласови 96,93 отсто од избирачките ливчиња, Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме" води со освоени 36,13 отсто од гласовите пред ВМРО-ДПМНЕ со 34,65.

Податоците објавени од Државната изборна комисија во нивното седиште, имајќи предвид дека веб страницата повеќе од еден час не им функционира, покажуваат дека за ДУИ гласале 11,57, за Алијанса на Албанците и Алтернатива 8,79, за Левица 3,96, ДПА 1,48 и за Интегра 1,33 , а другите партии и коалиции учесници на изборите имаат под 0,4 отсто, информира пред малку на прес конференција портпаролот на ДИК , Адмир Шабани.

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ влегува во трка за формирање на нова влада

Народот покажа дека народот не сака криминална и коруптивна власт, рече генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ , Игор Јанушев.

Победивме во голем број градови и населени места рече Јанушев. Трката е тесна речиси изедначена , да почекаме да ги видиме финалните бројки.

ВМРО-ДПМНЕ влегува во трка за обезбедување мнозинство за формирање на нова влада .

притисни ентер