Отворен „СН - сообраќаен центар“ во Битола

Синоќа со голема свеченост и официјалното беше отворен “СН - Сообраќаен центар“ во Битола.

Свеченоста започна со сечење на црвена лента, а потоа следуваше голем огномет и концерт на битолската поп дива, Каролина Гочева.

“СН сообраќаен центар“е лоциран на “Новачки пат“ и е првиот повеќе наменски објект од ваков вид во Битола.

 Во него има Станица за технички преглед, Центар за моторни возила, бар и ресторан, Тобако и кафуле.

Таму битолчани ќе можат да ги регистрираат автомобилите и тешките моторни возила, ќе имаат на располагање  автоперална, автомеханичарски и вулканизерски сервис, а во центарот ќе се продаваат и возилата на “Форд“ и “Тојота“.

Француските медиуми за противењето на Париз за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Парискиот весник „Ле Монд" под наслов „Франција и Холандија им ја затворија вратата на  Македонија и Албанија".

Медиумите во Франција му посветуваат големо внимание на противењето на Париз за почеток на преговорите за членство во ЕУ со Македонија и Албанија, притоа изразувајќи неразбирање за позицијата на француската дипломатија и на шефот на државата Емануел Макрон, јави дописникот на МИА.

Парискиот весник „Ле Монд" под наслов „Франција и Холандија им ја затворија вратата на  Македонија и Албанија" наведува дека македонските и албанските дипломати во прв план го ставаат ризикот од дестабилизацијата на Европа доколку биде одложен стартот на преговорите.

Весникот потсетува дека Париз е осамен во Брисел во врска со  Македонија и дека Франција поради тоа била изложена на бројни критики.

„Еурактив" наведува дека Франција „стави бариера на европското проширување", а сервисот на „Еуроњуз" на француски јазик оценува дека „Албанија и Македонија ќе почекаат".

Најтиражниот регионален весник во Франција, „Уест Франс" нагласува дека Балканот добил „студен ветер од Франција", наведувајќи дека Париз „ставил вето" за двете земји.

Француското национално радио „Франс Интер" во својот уводник најостро ја критикува позицијата на француската Влада, која според авторот е спорна. Во пет минутниот коментар авторот Жан Марк Фур се обидува да ја сфати и да ја образложи француската позиција, која му изгледа „неразбирлива и дискутабилна". Уште на почетокот тој вели дека на состанокот на министрите за надворешни работи во Луксембург имало жестока дебата и тоа најмногу поради Париз.

Тој понатаму ги разгледува аргументите на Париз, поради кои не сака да им даде датум за преговори на двете земји. Иако, според „Франс Интер", тие аргументи се исправни и одржливи, сепак со нив се крши ветувањето дадено од Европа и непочитувањето на дадениот збор. Фур сликовито објаснува дека тоа е како „на една екипа која била прва во Втората лига, да и се каже дека не може да влези во Првата".

„Франс Интер" потсетува дека Македонија го промени и името на државата за да добие почеток на преговорите, што и го гарантираше шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини. – Но, бидејќи Франција блокира, се е блокирано, оценува „Франс Интер", предупредувајќи дека со ваквата позиција на Париз, Балканот се остава на другите партнери како Кина, Русија или Турција.

– Значи преземајќи ризик да го разочара и стави во очај Балканот, со оглед на историјата на регионот во срцето на Европа, тоа е сомнителен влог (на претседателот Макрон), завршува  коментаторот на францускиот јавен радио сервис./МИА.

Здружената оперативна команда на Армијата го одбележа денот на единицата

 Армијата на Република  Македонија во изминативе 27 години беше лидер и предводнк на усвојување на стандарди предвидени за една држава-членка на НАТО. 

Во северноатлантската алијанса влегува целото македонско општество, но повеќе од јасно е дека Армијата е таа која го предводи патот, истакна денеска командантот на ЗОК, генерал-мајор Павле Арсоски на одбележувањето на денот Здружената оперативна команда.

Во кумановската касарна „Боро Менков" пред претседателот на државата и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, Арсовски порача дека во Армијата допрва претстои сериозна работа за потполно интегрирање во воената компонента на Алијансата

Tој во говорот се осврна на успешно завршените проекти и почнатите процеси во ЗОК, проучувањето на стратегијата за пристапување и интегрирање во НАТО,  креирање на структура на баталјонска борбена група, за команда за операции, реализираните вежби „Одлучен удар 19", „Национален одговор-19", тековната „Регекс-19", како и учеството на меѓународни вежби. Арсоски се осврна и на подготовката на нов Закон за служба во армијата кој треба да помине во собраниска процедура со кој се очекува да се подобри статусот на припадниците на армијата. Во наредниот период, посочи дека почнува нов процес на трансформација на вооружените сили, реформа која ќе се одвива постепено во период од десет години, со кој се очекува Армијата да добие модерен лик со нови способности и капацитети.

-Ова долго патување низ трансформацијата го започнуваме ние кои сега ја раководиме Армијата, но ќе ја завршат генерациите кои доаѓаат по нас. Важно е да се знае дека во новата структура на Армијата има место за секој од нас. Армијата наскоро очекува нова опрема и вооружување. Очекуваме подобрување на условите за живот и работа во нашите касарни и полигони за обука. Очекуваме нови борбени и неборбени возила, нови системи за борбена поддршка и нови платформи на воздухоплови и системи на контрола на македонското небо. Да повторам уште еднаш-модернизацијата ќе биде предуслов за успешна трансформација, рече Арсоски.

Тој изрази надеж дека ќе бидат уште победоносни и успешни во предизивиците кои престојат.

На свеченоста  беа доделени стимулативни мерки на припадниците на ЗОК, а на градоначалникот на Куманово му беше доделена плакета.

Денот на ЗОК се прославува во чест на 17-ти октомври кога во 1878 година бил формиран штабот на македонско-кресненско востание. Денешната свеченост беше можност присутните да се потестат за значењето на востанието и на идејата и целите на ослободителната борба на ова востание, чија што крајна цел било содзавање на независна и самостојна македонска држава. Востанието почнало во село Кресна и за месец биле ослободени 35 села, а на 17 октомври 1878 во село Влахи, била формирана Здружена команда, штаб на македонско востание, чиј началник на штабот бил Димитар Поп Георгиев Беровски.

„Само Вистина“ вечерва со Димитар Апасиев и Петар Арсовски

Во вечерашната „Само Вистина“ ќе дебатираат Димитар Апасиев и Петар Арсовски.

Почитувани дами и господа,

На последната станица на Самитот на ЕУ, Македонија го чека последниот воз за Европа. А ние со нашите вечерашни гости Димитар Апасиев и Петар Арсовски ќе тргнеме по патот на вистинта за да одгатнеме дали европскиот сон е наша недосонувана реалност. Исток не’ отпиша, запад не не’ запишува. После германското „да“, Меркел сега вели има и едно „но“. Можен ли е пресврт во 5 до 12? Дали правилото дека Германците играат до последна секунда ќе и’ донесе победа на Македонија во продолжението на европскиот натпеевар на силите? Половина милион Македонци немаат за леб а некој јаде само чоколади. За кого сиромашните се луѓе а за кого само гола бројка? Додека ние гледаме во чистата Европа депониите дома се натрупуваат. До кога странците ќе ни го чистат домашно ѓубре? Како да се разбуди нашата еко-свест?

За сите овие прашања вистината ќе ја бараме само и ексклузивно на Канал 5. Вечерва во 18:30 со Димитар Апасиев и Петар Арсовски во „Само вистина“

притисни ентер